הצעירה שמתה מאלרגיה אכלה ב"לה-גופרה"

"למדנו על המקרה המצער רק לאחר פרסומו בתקשורת", נכתב בתגובה שפרסמה רשת בתי הקפה שבסניפהּ הוגש ממרח שוקולד המכיל אגוזים לצעירה שהייתה אלרגית ומתה כתוצאה מכך. "אנו משתתפים בצער המשפחה ובודקים את הנושא"

מסעדת "לה-גופרה" היא המסעדה שבה הוגש לצעירה חן אפרת מאילת ממרח שוקולד המכיל אגוזים, מה שגרם לה לתגובה אלרגית שהובילה למותה. למרות שציינה באופן מפורש את רגישותה, הוגשו לה האגוזים - ככל הנראה עקב טעות אנוש. בעקבות זאת, פרסמה המסעדה הודעה שבה מסרה הנהלתה: "למדנו על המקרה המצער רק היום לאחר פרסומו בתקשורת. אנו משתתפים בצער המשפחה ובודקים את הנושא".

אחד המנהלים אמר אתמול בשיחה עם חדשות 2 כי "אנו משתתפים בצער המשפחה ובודקים את האירוע. זו פעם ראשונה שאני שומע על דבר כזה, לא פנו אליי או אל שותפיי בשום צורה, לא עורך דין ולא משטרה. אני מניח שהייתי יודע על דבר כזה אם זה היה קורה אצלנו".

"יש אצלנו הנחייה מאד פשוטה", הוסיף הבעלים של "לה -גופרה". "אם יש משהו שאנחנו לא בטוחים במרכיבים שלו - אנחנו פשוט לא מציעים אותו. אנחנו מאד רגישים לנושא של אלרגיה למאכלים", אמר המנהל.

מוקדם יותר: חן אפרת הובאה למנוחות

חן אפרת, הצעירה בת ה-26 שמתה מהתקף אלרגיה לאחר שאכלה בבית קפה קינוח המכיל אגוזים בניגוד לבקשתה, הובאה בצהריים למנוחת עולמים בנוכחות בני משפחה וחברים בבית העלמין באילת. בינתיים מתכננים עורכי דינה של המשפחה לפעול נגד בית הקפה שהגיש לחן את המנה שהובילה לטרגדיה.

"מדובר בשרשרת שלמה של כשלים, מהמלצרית, דרך הטבח ועד לבעלים", אמר פרקליטה של משפחת אפרת, עו"ד אלעד אוהבה ממשרד קנר-וולף, בשיחה עם גלי צה"ל. "הכל יתברר בתביעה, אבל היה פה כשל מערכתי שלם. יש לנו עדויות ברורות על רשלנות של בית הקפה".

חן בת ה-26 אכלה בבית קפה בתל אביב עם חברותיה ביום חמישי האחרון, לפני שבוע בדיוק. כשהזמינה ופל בלגי ציינה, כך לפי עדויות חברותיה, שהיא רגישה מאוד לאגוזים ווידאה עם בית הקפה כי השוקולד שהיא מקבלת הינו מסוג "שחר", ולא מממרח הכולל אגוזים. מסתבר כי המנה שהוגשה לה כן כללה שוקולד מסוג "נוטלה" המכיל אגוזים - למרות שהיא ציינה זאת מפורשות, כך לטענת המשפחה.

מספר שעות לאחר מכן, הופיעו תגובות אלרגיות בגופה של אפרת והיא הובהלה לבית החולים "איכילוב". הצעירה הועברה לטיפול נמרץ והוחל בטיפול אינטנסיבי להצלתה. במהלך שלושת הימים הראשונים נעשו בה טיפולים שונים שחלקם אף ייצבו את מצבה, אך חרף מאמצי הרופאים, נקבע כי הצעירה שרויה במצב של מוות מוחי. אתמול החליטו בני משפחתה של חן לתרום את איבריה.

"אני כועסת. קטפו אותה. לקחו לי את הבת הקטנה"

"חברה שלה התקשרה לפנות בוקר", סיפרה אתמול בדמעות מלכה, אמה של חן, בבית החולים. "היא אמרה שאין לה אוויר, אמרתי לה להמשיך עם הוונטולין. אחרי שעה התנפחה לה הלשון והיא דיברה לא ברור. היא הייתה זהירה יותר ממני, הולכת לכל מסעדה ושואלת מה יש בכל מנה, וכשלא הייתה תשובה - לא הייתה אוכלת. פשוט רימו אותה כאן".

"היא חלמה להירשם ללימודים, התכוונה לנסוע ליוון לעשות חיים", אמרה האם בכאב. "היא הייתה רוקדת, אוהבת את הים, לצייר, לאפות ולבשל. אני כועסת. קטפו אותה. לקחו לי את הבת הקטנה. אני כועסת על כולם. עצוב לי מאוד מאוד ואני לא יודעת איך אחזור בלעדיה ולחיות, אך לפחות נתתי את איבריה שמישהו אחר ייהנה".

"אני רוצה שאנשים יתרמו איברים", הוסיפה מלכה. "כמו שאני תורמת, את הבת הכי יפה לי. למרות שזה עצוב וכואב לי - אני רוצה לעזור לאנשים אחרים. ואני יודעת שהלב שלה אצל מישהו אחר - הבת שלי עוד חיה, עדיין פה".

"תגובה אלרגית קיצונית גרמה ל'סגירה מוחלטת' של הריאות"

פרופ' פטריק סורקין, מנהל היחידה לטיפול נמרץ ב"איכילוב" הסביר עוד על נסיבות המקרה הטרגי. "חן הגיעה אלינו במצב קשה מאוד", לדברי הרופא. "המצב היה בעצם תגובה אלרגית קיצונית למדי בבחורה צעירה שסובלת מאסטמה. שניהם ביחד גרמו ל"סגירה מוחלטת" של הריאות - מצב שבו האוויר לא נכנס".

"האיברים החיוניים סבלו מאוד, המוח והכליות, כל ניסיון שעשינו כולל לחבר לראיה מלאכותית לא עזרו והנזק המוחי החמיר", הוסיף פרופ' סורקין. "עד שהיא הוגדרה מוות מוחי, כשהמשמעות - אין זרימת דם למוח".

מוות טרגי מאלרגיה - סיקור מיוחד:

"יש עדויות לרשלנות מצד בית הקפה"

בעלי בית הקפה: "אנו רגישים לאלרגיות למאכלים"

המדריך המלא: איך להיזהר מתגובה אלרגית?

הרופא שטיפל בחן: "מזרק היה מציל ממוות"

אמה של חן: "רימו אותה בבית הקפה"

1 מכל 13 ילדים סובל מאלרגיה למזון

רוצים לקבל את כל העדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק