הסטודנטים מחו מול איכילוב: "ביבי תתעורר"

מאות סטודנטים מפקולטות לרפואה ברחבי הארץ, בשנת הלימודים האחרונה שלהם, צעדו סמוך לבית החולים איכילוב בתל אביב לאות הזדהות עם המאבק המתמשך של המתמחים והרופאים. "ביבי תתעורר, החיים שווים יותר", קראו המפגינים. האוצר הודיע אמש כי ידרוש בוררות עם הרופאים

מאות רופאים, מתמחים ובעיקר סטודנטים לרפואה הפגינו הבוקר סמוך לבית החולים "איכילוב" בתל אביב במחאה על ההסכם המתגבש עם האוצר וכהבעת תמיכה במאבק המתמחים.

מדובר בקרוב ל-400 סטודנטים מפקולטות לרפואה באוניברסיטאות ברחבי הארץ, בשנת הלימודים האחרונה שלהם, שבאו להביע הזדהות עם מאבק הרופאים. המפגינים צעדו מבית החולים איכילוב לרחבת בית אריאלה בת"א, שם נערכה עצרת מחאה, ונשאו שלטים בנוסח "ביבי תתעורר, החיים שווים יותר". חלק מן המפגינים הביאו עמם כלבים, והם נשאו שלטים עליהם נכתב "עדיף להיות כלבים מלהיות רופאים".

"יש פה מאות בני אדם, סטודנטים, משפחות רבות של מתמחים, אנשים שירדו מהבתים ברחובות מסביב, משפחות של חולים שיצאו מבית החולים", סיפר לחדשות 2 באינטרנט עודד מטס, אחד הסטודנטים המפגינים. "המסר של כולנו אחיד. מה שמתרחש פה פשוט לא סביר ועל סף הטירוף. כל אדם שפוי במדינה מבין את זה, ורוב האנשים במדינה מבינים את זה חוץ מההנהגה, שהיא אטומה לצרכי הציבור".

"מה שמדהים בעינינו לגבי מאבק הקוטג', שהוא ראוי ומוצדק, זה שמהרגע שהוא תפס תאוצה - תוך חצי יממה ראש הממשלה נכנע. ואילו פה מדובר בעשרות אלפים שכבודם נרמס, שוכבים במסדרון ועושים צרכיהם לעיני כל, ועשרות אלפים שחייהם בסכנה ואין רופאים. בהשוואה לקוטג' - יש קול דממה דקה מנתניהו".

"אני מסיים משמרת אחרי 26 שעות שבהן גם לא אכלתי, אבל ברור שבעקבות ההצהרה של ד"ר אידלמן מאמש, לפיה הוא לא יחתום על ההסכם עם האוצר, המצב משתנה", אמר הבוקר ד"ר אריאל מרגוליס, ממובילי מחאת המתמחים, בשיחה עם חדשות 2. "השלב הבא מבחינתנו הוא ההפגנה הגדולה היום ופגישה בשבת בערב של כל המתמחים בארץ, ואז נקבל החלטות איך מתקדמים".

המו"מ בין האוצר והסתדרות הרופאים התפוצץ אמש

אמש התפוצץ המשא ומתן בין האוצר להסתדרות הרפואית לאחר שההסתדרות הרפואית הודיעה שהיא חוזרת בה מכוונתה העקרונית לחתום על ההסכם המתגבש עם האוצר בעקבות הלחץ הגובר של הרופאים המתמחים המתנגדים נחרצות למתווה המתגבש עם האוצר. במשרד האוצר הודיעו בתגובה כי יבקשו מהמדינה לפנות לבוררות.

יו"ר ההסתדרות הרפואית ד"ר לאוניד אידלמן הבטיח אתמול בערב, בפגישה עם המתמחים, כי ההסתדרות לא תקבל את מתווה ההסכם הנוכחי. בעוד שבהסתדרות הרפואית עלו קולות הנוטים לקבל את מתווה ההסכם עם האוצר, החריפו המתמחים את צעדי המחאה שלהם. אמש ניסה ד"ר אידלמן לקרב שוב את הרופאים ואת המתמחים והכריז כי ההסתדרות הרפואית לא תחתום על ההסכם במתווה הנוכחי, מה שעורר תגובה חריפה מאד ממשרד האוצר.

"לאור האירועים בימים האחרונים המאופיינים באובדן שליטה והעובדה עליה אנו למדים לראשונה מאמצעי התקשורת לפיה החליטו הרופאים לחזור בהם מההסכמות הכתובות שנוסחו בחסות בית הדין, אין מנוס מלהיכנס להליך של בוררות", כך בהודעת האוצר הנזעמת אמש.

"אנו מצרים על כך ששנה שלמה של עבודה אינטנסיבית עלולה לרדת לטמיון ונפעל להגיע להכרעה מהירה על מנת למנוע את הפגיעה בציבור החולים ששילם מחיר כבד בחודשים ארוכים של שביתה מיותרת", הוסיפו במשרד האוצר.

מחאת המתמחים נמשכת

במקביל נמשכת מחאת המתמחים למרות צווי המניעה שהוצאו להם: לאחר שרופאים המתמחים בבית החולים "מאיר" בכפר סבא הכריזו על שביתת רעב, עזבו את המחלקות והתאספו במיון, הם מקבלים תמיכה מהרופאים הבכירים. המומחים הצטרפו אליהם והשאירו רק רופא אחד בכל מחלקה.

ד"ר גבי הר"ן, מתמחה בבית החולים "מאיר", סיפר אתמול לחדשות 2 באינטרנט: "כל הרופאים המתמחים עזבו את המחלקות. אנחנו נמצאים במיון בשביתת רעב. המיון סגור בפנינו לאחר שהתקבלה הוראה שלא לקבל רופאים". ד"ר הר"ן הוסיף: "הייתה ישיבה של הרופאים הבכירים והוחלט שהם יצטרפו למאבק - הם יהוו את חוד החנית של המאבק. הרופאים עזבו גם הם את המחלקות והשאירו רופא אחד במחלקה, כמו בנוהל חירום". ד"ר הר"ן הבהיר כי הם אינם עוברים על צווי המניעה אלא רק 'ירדו לפגישה במיון".

"שוללים מאיתנו זכות בסיסית"

במספר בתי חולים ברחבי הארץ, בהם שיב"א בתל השומר, בילינסון בפתח תקווה ומאיר בכפר סבא, אשפזו עצמם אתמול עשרות מתמחים בחדרי המיון. רק לאחר שקיבלו איומים מהנהלות בתי החולים, שבו המתמחים למחלקות.

ד"ר הר"ן ציין: "אנחנו מקבלים כל הזמן איומים שאנו מבצעים פעולה בלתי חוקית ולכן פנינו לייעוץ. עד להכרעה משפטית אני וחברי החלטנו לפתוח בשביתת רעב. אם נתעלף ולא נוכל לקבל עזרה במיון נצטרך לפנות לרחמיו של מנהל בית החולים. מדובר בבית חולים מאיר וככל הנראה יצטרפו אלינו בשאר בתי החולים בקרוב".

"איום ההתפטרות ההמונית הוא קיים ותקף", הזהיר ד"ר הר"ן. "אנחנו עוצרים בשיניים את מי שמארגן זאת כי זה דבר שיפיל את מערכת הבריאות, אנחנו רוצים להשתמש בזה כצעד אחרון. אנחנו מקווים שמשרד האוצר ובריאות ינקטו צעדים, בריאות חשובה יותר מקוטג'".

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק