בכלא הצבאי במשקל 34 קילוגרם

אחרי שסבלה בבסיס בו שירתה במשך שנה וחצי, החליטה החיילת ע' לערוק. הצעירה, שמשקלה היה נמוך מלכתחילה, הפסיקה לאכול והגיעה למשקל של 36 קילוגרם. עיתון "ידיעות אחרונות" מפרסם הבוקר כי כשהוסגרה על ידי אביה לשם קבלת טיפול רפואי, הועברה מיידית לכלא ורק בעקבות פניית העיתון, הועברה לבית החולים

כשהחיילת ע' סבלה בבסיס בו שירתה, היא ערקה מהבסיס ופיתחה הפרעת אכילה שגרמה לרדת למשקל 34 קילוגרם. אביה, בצעד נואש, הסגיר אותה לידי הצבא, בתקווה שתקבל סיוע רפואי, אך החיילת נשלחה לכלא הצבאי. כתב "ידיעות אחרונות" ראובן וייס מפרסם הבוקר כי רק בעקבות פניית העיתון לצבא, החיילת הועברה לקבלת טיפול רפואי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ע' גויסה לצה"ל למרות מימדיה הקטנים. ביום גיוסה הייתה בגובה של 146 סנטימטרים ובמשקל של 43 קילוגרם, הנחשב "תת משקל קל". לטענתה, אחרי שנה וחצי בבסיס בו שירתה בצפון, לא יכלה לסבול יותר התעללות מצד המפקדת שלה, והחליטה לערוק לפני ארבעה חודשים.

"שלושה וחצי חודשים היא ישבה בבית", מספר אביה של הצעירה, "היא חיילת נהדרת וערקה רק כשכבר לא יכלה לסבול יותר", מסביר האב. במהלך שהותה בביתה, הפסיקה ע' לאכול ומצבה הבריאותי הורע. אביה הסגיר אותה לצבא, משום שבתור חיילת, היא אינה יכולה לקבל טיפול רפואי שלא במסגרת צבאית.

אולם, כשהוסגרה ע', העבירה אותה המשטרה הצבאית לכלא 400 שבתל השומר. כשהגיעו הוריה לדיון בבית הדין הצבאי ביפו שלשום, נחרדו לגלות שבתם הוסיפה לרדת במשקל וכעת היא שוקלת רק 34 קילוגרמים. ההורים שיגרו מכתב חריף לבית הדין הצבאי, "בושה וכלימה לכל המערכת הצבאית שחיילת בצה"ל נמצאת במצב כזה", כתבו ההורים.

רק לאחר שפנה העיתון לצבא, נלקחה ע' לבדיקות בבית החולים בתל השומר. החיילת הובלה בכסא גלגלים, אזיקים לידיה ומלווה בשני שוטרים צבאיים. החיילת סבלה מפצעים בגופה וכאבים בעצמות, שנגרמו ממשקלה הנמוך.

מדובר צה"ל נמסר לעיתון בתגובה: "החיילת ביצעה עבירת עריקות של חמישה חודשים, בגינה גזר עליה בית הדין מאסר של שבועיים, שעתיד להסתיים היום. בעת מעצרה נבדקה על ידי רופא ולא נמצאה מניעה רפואית למעצר. במהלך תקופת מאסרה נבדקה מספר פעמים על ידי גורמי הרפואה הרלוונטיים והופנתה לבדיקות נוספות לבית החולים". עוד ביקשו בצה"ל להבהיר כי החיילת אינה מרותקת לכיסא הגלגלים, אלא הסתייעה בו רק לצורך תנועה בבית החולים.