למרות התנגדות האם: ידה של הבת נכרתה

בעקבות הכרעת בית המשפט, ביצעו אתמול הרופאים בבית החולים כרתו אתמול את ידה של הילדה חולת הסרטן בת ה-13, זאת למרות התנגדותה הנחרצת של האם. צוות של פסיכולוגיות ליוו את האם שישבה בדממה מחוץ לחד הניתוח ומיררה בבכי. כשאוחדה חזרה עם בתה, אמרה האם בהשלמה: "אני מקבלת את הגזירה משמיים, אתמוך ואחבק את בתי"

בבית החולים "שיבא" בתל השומר הסתיים אתמול מאבקה של האם שסירבה לקטוע את ידה של בתה בת ה-13. רק לאחר החלטת בית המשפט שדן במקרה, קטעו הרופאים את זרועה של בתה חולת הסרטן בזמן שהאם יושבת ובוכה מחוץ לחדר הניתוח.

הרופאים הדגישו כי כריתת היד היא האפשרות היחידה להצלת חייה של הנערה, לאחר שנכשלו הטיפולים הכימותרפיים שנועדו לטפל בסרטן העצמות האלים ממנו היא סובלת. בשל רגישות ההליך, בבית החולים נערכו באופן מיוחד לניתוח, עם צוות של פסיכולוגיות ועובדות סוציאליות שליווה את האם שאינה דוברת עברית.

האם שסירבה לקטוע את יד ביתה נימקה זאת ברצון שלה שהיא "תישאר שלמה כמו שאלוהים ברא אותה", אולם נאלצה להשלים עם הכרעת בית המשפט. במהלך הניתוח האישה לא אמרה מילה ורק מיררה בבכי, ולאחר התאוששותה של בתה שבה והתאחדה עמה. 

"אני מקבלת את הגזירה משמיים, אתמוך ואחבק את בתי", אמרה אתמול האם בהשלמה עם המציאות החדשה.

האם: "לא אמרתי שאני מעדיפה שהיא תמות"

הסיפור העצוב החל לפני שמונה חודשים, כשל', בתה של פ', התלוננה על כאבים בידה. "הילדה הרגישה לא טוב", שיחזרה האם, "סיפרה שכואבת לה היד, היה לה פצע קטן". באיכילוב אושפזה ל' במשך ארבעה חודשים. הרופאים קבעו שמדובר בסרטן אלים ושיש לכרות את היד. פ' התנגדה וביקשה למצוא לה טיפול אחר, אבל בית המשפט קבע כי הצלת חיי הילדה קודמת לעמדתה של האם. "הבאתי את הילדה כשהיה מוקדם, למה לא טיפלו", היא שאלה, "בית משפט לא גידל את הילדה, לא החליף לה חיתולים".

פ' ומשפחתה ידעו אסונות קשים בשנים האחרונות: אחותה נרצחה על ידי בן זוגה, בעלה שם קץ לחייו, ולפני שנה התאבד גם אחיה שעמד להתגייס ליחידה מובחרת . מאז מגדלת פ' את בנותיה לבדה, במצוקה כלכלית ובתנאים קשים. ביתה החולה מסייעת לה.

מאז שהתפרסם סיפורה של פ' רבים מתחו עליה ביקורת וטענו שבתה אינה חשובה לה, אולם היא יוצאת נגד מי שתקף אותה מבלי להכיר את סיפור חייה. "לא אמרתי שאני מעדיפה שתמות", היא אומרת, "אני מרגישה עצב עמוק, זו ילדה שאני אוהבת".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת