אחרי פיצוץ המו"מ: המתמחים נטשו את בתי החולים

שביתת הרופאים תימשך גם היום, לאחר ששוב נכשל המו"מ עם האוצר. בתום שש שעות של דיון לילי מרתוני, לא הגיעו הצדדים להסכמה למרות התקוות. הבוקר נטשו המתמחים את עבודתם בבתי החולים איכילוב, מאיר, אסף הרופא ורמב"ם, ויצאו להפגין ברחובות. שידור חי

אחרי פיצוץ המשא ומתן הלילה, המתמחים יוצאים לרחובות: מאות רופאים ומתמחים נטשו הבוקר את המחלקות בבתי החולים "איכילוב" בת"א, "מאיר" בכפר סבא, "אסף הרופא" ברחובות ו"רמב"ם" בחיפה - ויצאו להפגין ברחוב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בתל אביב ירדו הרופאים והמתמחים לרחוב וייצמן, שם הם ערכו צעדה וחסמו לסירוגין את התנועה, בדרכם לבניין ההסתדרות הרפואית ברחוב ז'בוטינסקי ברמת גן. עם הגעתם למשרדי ההסתדרות, מנעה המשטרה את כניסתם של המפגינים לבניין, אולם הם עדיין מפגינים בכניסה לבניין ומדי פעם חוסמים את הכביש. את ההפגנה העברנו בשידור חי כאן בחדשות 2 באינטרנט.

גם בבית החולים "רמב"ם" בחיפה הגיעה היום המחאה לשיאה, כאשר עשרות רופאים, בהם רופאים בכירים ומתמחים, עזבו את בית החולים במחאה וצעדו לכיוון צומת דולפין שבבת גלים. נהגי האזור והעוברים והשבים צפרו וקראו לעבר המוחים לאות תמיכה.

מההסתדרות הרפואית נמסר בתגובה כי "לצערנו הרב, המו"מ עם האוצר שהתנהל בשבועות האחרונים בחסות בית הדין הארצי לעבודה התפוצץ לאחר דיון לילי ממושך. אנו מחכים כעת להכרעת בית הדין הצפויה להתקבל במהלך היום. חלפו 126 ימים מאז ההכרזה על סכסוך העבודה. מאבקנו נמצא בעיצומו. קיים כעס רב בקרב רופאים הנאבקים יום יום על בריאות  החולים וכעת התגייסו להצלת מערכת הבריאות הציבורית. רק שינוי משמעותי במערכת הבריאות יאפשר להחזיר חיי הרופאים למסלולם".

אמש פורסם במהדורה המרכזית של חדשות 2 לראשונה כי המתמחים החליטו, בנפרד מהרופאים, להכריז מרד - והם מתכוונים, לפי שעה, להמשיך בעיצומים באופן עצמאי גם אם הרופאים ישובו לעבודתם כסדרה.

המתמחים הקימו איגוד מקצועי חדש ובו 500 חברים. אם ישיגו כמות תומכים בעלת מספר זהה, הם יוכרו באופן רשמי כאיגוד שיאפשר להם לנהל את מאבקם הציבורי בנפרד. משמעות הדבר היא, הלכה למעשה, חרם על ההסתדרות הרפואית.

מנהל המרכז הרפואי תל אביב ע"ש סוראסקי (איכילוב), הפרופ' גבי ברבש, אמר בריאיון לחדשות 2 "זהו אירוע חריג בעוצמתו ובעצם הוויתו. אני לא זוכר כזה דבר בישראל, שמתמחים יצאו באופן ספונטני והפגינו. אני מבין את הכעס שלהם. אני חושב שהם חוששים, כנראה שבצדק, שההישגים של השביתה הזאת לא יטפלו באחד הנושאים היותר חשובים של מערכת הבריאות האשפוזית".

אותו הנושא, לדברי פרופ' ברבש, הוא "הרופאים המומחים - שאין להם פתרון כנראה טוב בהסכם הזה - להיפך: יעמיסו עליהם תורנויות שלא היו בעבר וזה מטריד אותם מאוד. אנחנו טוענים כל הזמן שהבעיה האמיתית היא שחבריי ואני משקיעים עשרות שנים רק בקידום המערכת הציבורית אנחנו רואים אותה לאט לאט, בהכוונה מלמעלה, נזרקת לטובת המערכת הפרטית".

"גורמים שופכים לשם המון כסף והציבור גם כן מזין את המערכת הפרטית. התוצאה היא שמיליארדי שקלים זורמים מדי שנה למערכת הפרטית, והמערכת הציבורית מפסידה את ההון האנושי. עם תוספת של 2,000 שקלים בחודש לא יפתרו את הבעיה הזאת".

אתמול: מאות רופאים נטשו את המחלקות

מאות רופאים מתמחים נטשו אתמול את המחלקות במספר בתי חולים מרכזיים ברחבי הארץ, כמו איכילוב, מאיר ושיבא בתל השומר. לטענתם, ההסכם המתגבש בין ההסתדרות הרפואית למשרד האוצר, אינו כולל תוספת תקנים ושכר כפי שביקשו בתחילה.

חלק מהמתמחים אמרו שהם אינם רוצים עוד "לעבוד במקצוע הזה". מדובר במחאה הראשונה בתוך שביתת הרופאים הממושכת, בה יש התראגנות עצמאית שאינה קשורה להסתדרות הרפואית המובילה את המאבק ויש שציינו כי זו "פריצת גבול בסולידריות".