בגלל החמץ: בני המשפחה לא הורשו להיכנס לפארק הציבורי

בני זוג שהגיעו לגן ציבורי בעפולה ראו כי מבקרים שהביאו עמם חמץ למקום, גם אם מדובר בלא-יהודים, נאלצו לאכול בחוץ לאחר שהמאטח סירב להכניסם: "זאת אפליה בכניסה למקום ציבורי, החוק אוסר רק מכירת חמץ". בעירייה מתעקשים על המדיניות וטוענים: "החוק אוסר הצגת חמץ במקומות ציבוריים"

החמץ - בחוץ. עפולה, אתמול (ברק אביבי)

"חוק החמץ" חוקק כדי לא לפגוע ברגשות הרוב היהודי שמקפיד לשמור על הלכות החג, אך נראה כי בעיריית עפולה הלכו צעד אחד רחוק מדי באכיפתו: בני זוג שהגיעו לבקר בפארק ציבורי בעיר טוענים כי השומר בכניסה לא אפשר למי שהגיע עם חמץ להיכנס למקום - גם אם היו אלה אזרחים שאינם יהודים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ברק ומיכל אביבי הגיעו לפארק בעפולה בשבת האחרונה והופתעו לראות בני משפחה שנותרו בחוץ. "בכניסה עמד שומר שבדק לאורחים את התיקים. כששאלנו אותו מדוע אנשים עומדים בחוץ הוא ענה לנו שהוא קיבל הוראה שאסור להכניס אנשים שברשותם חמץ לפארק", מתאר ברק את שהתרחש. "אני חושב שזה מעבר למה שהחוק קובע, כי לא מדובר במכירה. למשל, אם הילדה שלי בת השנתיים לא אוכלת מצות, אז אוסרים עליי לתת לה לחמנייה?".

"הסיטואציה יצרה מצב אבסורדי כי יש הרבה מוסלמים ונוצרים בסביבה והם היו צריכים לאכול את האוכל שלהם בכניסה לפארק כי לא נתנו להם להיכנס", הוא הוסיף. "זה היה מצב ממש לא נעים לראות את זה, וזה הרגיש כמו אפליה נגד ערבים. בתור בן אדם זה לא נעים לראות. אני ואשתי ניסינו לדבר עם הגברת שאכלה בכניסה ומצולמת בכניסה, אך היא הרגישה לא בנוח והיה לה לא נעים עם כל המצב".

מה החוק אומר? הכניסה לפארק (ברק אביבי)

"חוק החמץ נועד למנוע הצגתו במרחב הציבורי"

ברק, עורך דין במקצועו, אמר כי הרבה אנשים דיברו עם השומר בכניסה והוא ענה שאלה ההוראות. "זה מצב אבסורדי לחפש אוכל בתיקים. יש איסור למכור חמץ, אך אין איסור לאכול חמץ", הוא מסביר. "יש חוק האוסר אפליה על כניסה למקומות ציבוריים, לדעתי הם עברו עליו. חוק החמץ מדבר רק על מכירה".

אביבי טען כי הוא ישלח היום מכתב לעירייה בשל מה שהוא מכנה "האפליה, הפגיעה בחופש הפרט, הפעולה המנוגדת לחוק ולערכי הדמוקרטיה והפגיעה בציבור הרחב".

בעיריית עפולה הודו כי זו המדיניות, אך טענו כי מדובר בקיום מדויק של חוקי הכנסת: "על-פי חוזר מנכ"ל משרד הפנים משנת 2008 תכליתו של חוק החמץ נועדה למנוע הצגת חמץ במרחב הציבורי, בכדי להימנע מפגיעה ברגשות הציבור ולמען שמירה על צביון החג. הפארק העירוני בעפולה הינו מתקן ציבורי, המשרת את תושבי העיר והסביבה, ועל כן, מתבקשים המבקרים להימנע מלהכניס חמץ אל שטחו במהלך ימי החג, כפי שנהוג במוסדות ציבור רבים נוספים".