השריפה בי-ם: חשש להצתה מכוונת

צוותי כיבוי גדולים בליווי מטוסים הצליחו להשתלט על האש שפרצה ביער ירושלים סמוך להר הרצל ויד ושם, שפונה מוקדם יותר ממבקריו. כיבוי מלא צפוי בשעות הקרובות, אך קיים חשש כי בשעות הלילה תשוב האש ותידלק

שריפת הענק המשתוללת ביער ירושלים תחת שליטה, אך עדיין לא כובתה לחלוטין. כיבוי מוחלט צפוי בתוך כמה שעות, אך קיים חשש כי במהלך הלילה תשוב האש ותתפרץ.

סמוך לשעה 15:30 פרצה שריפה בחמישה מוקדים: מסוף הדלק פי גלילות, למרגלות שכונת יפה נוף, סמוך למוזיאון יד ושם, חירבת בתיר ובר גיורא. מוזיאון יד ושם אף פונה ממבקריו, לראשונה אי פעם.

עשרות צוותי כיבוי פעלו במקום בליווי מטוסים במשך שעות ארוכות, כשהרוח שינתה מדי פעם כיוון וסייעה להתפשטות האש. בשעות הערב הרוח הפסיקה לנשב, מה שהקל על פעולות הכיבוי. ארבעה בני אדם נפגעו משאיפת עשן ונזק רב נגרם לעשרות רבות של דונמים של חורש טבעי.

משירותי הכבאות נמסר כי החשש שהיה קיים מהגעת האש לחוות הדלקים של פי גלילות הוסר, אולם תושבי השכונות הבאות הונחו להישאר בבתיהם ולהגיף תריסים: בית וגן, יפה נוף, הר נוף, בית הכרם, עיר גנים, קריית יובל וקריית מנחם.

יושב ראש הכנסת ורעיתו שפונו לכנסת מוקדם יותר מביתם בשכונת יפה נוף בירושלים בשל העשן הכבד, שבו לביתם באישור המשטרה. קודם לכן אמר ריבלין: ״כוחות הכיבוי עושים את מלאכתם על הצד הטוב ביותר. נכווינו ביערות הכרמל ועלינו להיזהר ביער ירושלים״.

כל צירי התנועה הסמוכים חסומים לתנועה ושבעה מטוסי כיבוי הוזנקו לאוויר. הרמטכ"ל בני גנץ הנחה את חיל האוויר ואת אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה בצה"ל להתגייס לאלתר לכיבוי השריפה ולהקצות משאבים לסיוע בהשתלטות על האש.

רב טפסר שחר איילון נציב כבאות ארצי סיפר בשיחה עם חדשות 2, כי לא הושגה שליטה על האש. "אנחנו מגנים על השכונות הסמוכות, יד ושם ופי גלילות. ישנם עשרות צוותים שפועלים עם הקרן הקיימת. אנחנו כרגע לא נכנסים לתוך היער עצמו שם האש בוערת".

"המקום עצמו הוא בין שכונות בתוך ירושלים והזעקנו ארסנל שלם של מטוסים מכל החברות וגם מטייסת הכיבוי של חיל האוויר", סאמר איילון והמשיך: "המטוסים מתואמים על ידי מסוק של משטרת ישראל מהאוויר. אנחנו מייצרים קווי עצירת אש אם היא תיכנס אל השכונות".

בהכנת הידיעה השתתפו יוסי זילברמן, ניר דבורי ומשה נוסבאום

התמונות הגיעו אל המייל האדום של חדשות 2 באינטרנט. גם אתם מוזמנים לשלוח אלינו סרטון, תמונה, סיפור או קישור לאתר שיעניין את כולנו. סיפור טוב במיוחד עשוי להתפרסם גם במהדורה המרכזית של חדשות 2.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק