חופש ביום א'? כל מה שעליכם לדעת

אחרי שראש הממשלה החליט להקים וועדה שתבחן אם להפוך את יום ראשון ליום שבתון, מתחילות השאלות: האם שעות העבודה השבועיות שלנו ירדו או יעלו? מה יקרה על שעות הלימודים? כל הפרטים שעליכם לדעת על ההצעה שמסעירה את ישראל

ראש הממשלה החליט אתמול על הקמת ועדה מיוחדת שתבדוק את האפשרות להפוך את יום ראשון לשבתון. אז הגיע הזמן לעשות קצת סדר - מה זה אומר, מי ירוויח, ואילו שאלות נשארו פתוחות?

כיצד יושפע שוק העבודה?

יום שישי חוזר להיות יום עבודה חלקי של שש שעות. בכל יום בשבוע תתווסף עוד חצי שעה ליום העבודה. ביום ראשון חופש למעט מסחר ושירותים. לכן, מי שעובד כעת ביום שישי - יעבוד גם בראשון. מדובר בשליש מהמשק בהם סופרמרקטים, קופות חולים, מסעדות וכמובן חנויות.

ומה יעשה מי שיעבוד ביום ראשון?

העובדים שיגיעו למקומות העבודה ביום ראשון יקבלו יום חופש באמצע השבוע.

מה יקרה בשעון חורף?

בשעון חורף יעשו התאמות. יום העבודה בשישי יתחיל מוקדם יותר, ובנוגע להסכמים קיבוציים, גם כאן צפויים שינויים אבל אין עדיין פתרון.

כיצד תושפע מערכת החינוך?

בגדול המטרה היא להפוך את ראשון ליום המשפחה, אבל מדובר בנושא המורכב ביותר. הכוונה לשלב תוכנית של יום לימודים ארוך. בראשון לא ילמדו, בימי חול תתווסף עוד חצי שעה כל יום, ביום שישי ילמדו רגיל, שש שעות.

בעיה נוספת היא שלמורים יש זכות לבחור יום בשבוע ליום חופשי. לרוב יום זה מנוצל ללימודים והשתלמויות. מורה שירצה לעבור השתלמות וגם לקבל עוד יום חופשי, יצטרך לצמצם את משרתו.

האם זה ייתן פתרון להורים שיעבדו בימי ראשון?

לא אם שני ההורים עובדים. בארגון המורים עוד בוחנים את הנושא, אולם בארגון ההורים - מתנגדים.

כיצד יושפע שוק ההון?

ביום שישי עובדים עד 14:00, וביום ראשון יהיה חופש. יהיה סנכרון עם הכלכלה העולמית גם בניירות ערך וגם במטבע חוץ. שוק ההון יפעל ביום שישי ויהיה זמין מול השוק העולמי. זה ייתן פתרון לעובדים רבים שהיום באים בראשון לעבודה ולא יכולים לעשות כלום. זה יכול ליצור עוד מקומות עבודה של חצי משרה, מהסיבה שימי שישי וראשון הופכים לימי צריכה אינטנסיביים.

כיצד תושפע התיירות?

בענף התיירות זה אמור לחזק את הפריפריה, לפי הערכות זה יגדיל את ימי הטיולים באזורים אלו, וייצור עוד יום חופש לנופש.

כיצד יושפע המגזר החרדי-דתי?

גם דתיים וחרדים ירוויחו - הם יהנו מיום חופשי בלי הגבלות של שבת, אך למרות זאת הודיעו היום מש"ס כי נכון לעכשיו הרב עובדיה יוסף מתנגד למהלך, אבל גם זה נתון למשא ומתן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת