המתנדבת חזרה לחפש אהבה ישנה בקיבוץ

הם באו לכאן, צעירים וצעירות שחיי השיתוף, הפאלחה, וחדר-האוכל סיקרנו אותם. בינם לבין הצעירים הצברים מיד נוצר חיבור מעניין וכל השאר ידוע: מסיבות פרועות והתאהבויות. התלווינו למתנדבים שחזרו לאחרונה לביקור בישראל

25 שנה חלפו מאז ירדה רנה מהאוטובוס בגניגר ועד היום. פוסעת שוב בשבילי הקיבוץ עם הבן שלה, מספרת לו וגם להייקה בת הקיבוץ על שמונת החודשים המופלאים בחייה.

"התחלתי במטבח ואחר כך בבית הילדים וזו הייתה העבודה האחרונה שלי, בה הייתי הכי הרבה זמן". רנה, כמו מאות מתנדבים אחרים באותה תקופה, באה גם לעבוד וגם לעשות שמח.

על שפת הבריכה בקיבוץ היא גם מוצאת אהבה. "שיער מאוד מתולתל כהה. הוא היה החבר שלי, הוא היה האהבה הגדולה של חיי. ונפרדנו. אני עדיין תוהה מה קרה איתו, יש לי זיכרונות טובים".

במקרה של ברניס, ברור לה שאף אחד לא יזכור אותה. הרבה השתנה בקיבוץ בית השיטה מאז הייתה פה בפעם האחרונה, בשנת 1949. ברניס היא באמת לא המתנדבת הסטריאוטיפית, אלו שהציפו את הקיבוצים מסוף שנות ה-60 ועד סוף שנות ה-90.

צעירים, חלקם יהודים וחלקם לא, שבחרו לראות מקרוב את הפלא הציוני ואת שיטת ההתיישבות הייחודית שלהם - הקיבוץ.

1,200 בשנה

"קטפתי תירס רוב הזמן ונורא התקשינו עם התירס ואז כדי להביך אותנו הם שלחו קבוצה של ילדי צופים", נזכרת ברניס. "והם עבדו הרבה יותר מהר מאיתנו".

יוקה וחיים מבית השיטה הם אחד הזוגות הרבים שנולדו ממפעל המתנדבים, ויש רבים כאלה מפוזרים בקיבוצים בכל הארץ. המתנדבים התאהבו בבנות הישראליות היפות, הישראלים התלהבו מהצעירות, בעיקר הסקנדינביות, ההורמונים עבדו שעות נוספות.

הרעיון הקיבוצי, איך לומר? כבר מזמן לא מה שהיה. עם ההפרטה התמעטו המתנדבים, אבל הם עדיין כאן. כ-1,200 בשנה. המתנדבים של קיבוץ גבע שומעים את הסיפורים על תור הזהב - על המסיבות האלכוהול, הסמים הדיסקו של הקיבוץ. הם אמנם חוגגים, אבל מודים שבעיקר עם עצמם. אפילו בבריכה,
המקום שבו מכירים קיבוצניקים, הם לא מתערבבים.

איפה יוסי?

חוויות של השנים האחרונות והחוויות של אז נפגשות במסע הזה. מתנדבי עבר שאספה התנועה הקיבוצית לרגל 100 שנים להקמתה. באוטובוס אנחנו פוגשים את קארין וקים, נרגשים לקראת הנסיעה לקיבוץ דליה.

במרפסת של אסתי ורמי, חברים מאז, מוציאים אלבומים. הימים ימי מלחמת המפרץ ורוב המתנדבים מיהרו לחזור הביתה. אחרי כמה חודשים כל אחד מהם נסע לדרכו - היא לשווייץ, הוא לאנגליה. לפני שנתיים בעזרת פלאי האינטרנט הם מוצאים שוב אחד את השני. עכשיו הם יחד מבינים שזרעי אהבתם נטעו כבר אז בשדות המשק.

בחזרה לרנה. את יוסי, החבר מאז, היא עדיין לא מצאה. אז יוסי, למקרה שראית את הכתבה - אתה מוזמן ליצור קשר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת