הבכיר בעיריית הרצליה שנתפס עם פריטים מאושוויץ: "היינו בסערת רגשות"

"היינו בעיצומו של סיור וראינו את כלי האוכל החלודים זרוקים על האדמה. פחדנו שהם יינזקו עם הזמן, אז החלטנו לשמר אותם" - כך מסביר היום מוטי פוסלושני, לאחר שנעצר עם אשתו בחשד לגניבת חפצים ממחנה ההשמדה אושוויץ, בראיון ל"שש עם". לצד ההסברים, מצא לנכון פוסלושני גם להישיר מבט אל המצלמה ולהגיד: "אני מתנצל"

אחרי שעורר סערה גדולה כשניסה להבריח לישראל חפצים ממחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו, וכתוצאה מכך גם התפטר מתפקידו בעיריית הרצליה, החליט היום מוטי פוסלושני להציג את גרסתו לאירועים - וגם להתנצל. "לא חשבנו שאנחנו גונבים. היינו בסערת רגשות גדולה", הוא אמר היום בראיון ל"שש עם".

פוסלושני שימש בעירייה כראש אגף שאיפ"ה (שיפור איכות הסביבה והפיקוח העירוני), ונחת בישראל אתמול בשעות הבוקר. זמן קצר אחר כך, הוא הודיע לראש העירייה יעל גרמן על החלטתו להתפטר מתפקידו בשל הפרשה - ושטח בשיחה עם העובדים את גרסתו לדברים.

"זו לא הייתה פעולה אוטומטית. לא ראיתי חפץ ומיד הרמתי אותו", הוא ניסה להסביר. "חשוב להבין שהיינו בעיצומו של סיור עמוס במיוחד שערכנו, תוך כדי סערת רגשות", הוא מוסיף.

אז למה עשיתם את זה?
"היינו בערבו של סיור עמוס שערכנו דומיניק, רעייתי, ואני. היינו באושוויץ, עברנו לבירקנאו ואז הגענו לאיזה אתר של צריפים שנשרפו בזמנו, ובלב האתר הזה רואים את השלדים של הבטון. ראינו מבנה מוזר שבלט כמטר מעל הקרקע, עם גב זכוכית, שהיה אטום לחלוטין. התקרבנו וראינו בתוך המבנה הזה כלי אוכל, סכו"ם וכל מיני דברים ששימשו אנשים שהגיעו לאושוויץ".

אבל למה החלטתם לקחת אותם?
"לא לקחנו אותם משם. כל הסביבה שמסביב זרועה בחלקי מתכות חלודים כאלה. תוך כדי סיור, כשאנחנו בסערת רגשות, התכופפנו והרמנו עוד ברזל חלוד ועוד פריט לא מזוהה. ניסינו לזהות אותם ולנקות, ותוך כדי כך המשכנו ללכת באזור. לא הייתה מחשבה או תכנון. נגענו בפיסות היסטוריה מבחינתנו. נגענו במה שמדבר אלינו. אמרנו לעצמנו שאולי ניקח את הדברים, ננקה ונשמור אותם למזכרת".

לא חשבתם לפנות למישהו במקום ולהגיד לו?
"לא יצאנו מתוך הגישה הרציונלית הזאת. היינו בסערת רגשות. הלכנו רק שנינו ולא יכולנו להתמודד עם הכל. המחשבה היא רגשית ופחות קרה ומתוכננת. רצינו להציל את החפצים מהמקום הזה כדי שלא כולם ידרכו ויסתירו אותם והם יתפוררו. בהחלט כשלתי - אני מודה. כנראה שעומס הרגשות במקום הנורא הזה הביא אותי למקום אחר של חשיבה רגשית עמוקה ולא עשינו את השיקולים הנכונים כשנגענו בפיסת ההיסטוריה המשפחתית הזאת. רצינו לגעת ולהביא הביתה את ההיסטוריה הזו".

אין ספק שזה גרם לך לשלם מחיר אישי כבד מאוד
"אחרי שנעצרנו לקחו אותנו ל"זירת הפשע" והמשטרה המקומית חקרה את האירוע. הם אמרו לנו להראות מאיפה הוצאנו את החפצים. לקחתי את מפקד המשטרה המקומית לשדה פתוח ואמרתי שמשם. הוא לא הבין. הראיתי לו פיסת ברזל ומצד ימין עוד פיסה והוא התחיל להתפתל. הוא בא עם צלמים כי הוא חשב שזו זירת פשע. הוא חשב שפרצנו וגנבנו מהמקום. הוא בא עם מנהלת המוזיאון. מפקד המשטרה שאל אותם אם הפריטים האלה חשובים והיא התחילה להתחמק. הם לא ידעו מה לעשות איתנו, ובסוף החליטו שלא מדובר בגניבה, אלא בהוצאת הפריטים מהמחנה".

הסיפור הזה אמנם מאחוריך, אבל לא ישכחו לך אותו
"זה לא לגמרי מאחורי, אבל זה ילווה אותי. אני מנסה להתמודד עכשיו עם הנושא בדרכים משפטיות. עברתי תהליך משפטי שבו התובע הוא גם השופט וגם התליין. החוק המוסרי לא פעל. בשלב מסוים דיברנו עם קונסול ישראל בפולין. היה משא ומתן על התשלום ולא היה לנו אותו במזומן באותו הרגע. פניתי לקונסול ואמרתי שאנחנו זקוקים לערבות של מדינת ישראל. הוא לא הסכים. הוא הסכים שנחזור למעצר ולא היה לו אכפת. כעסתי על המדינה שלי באותו הרגע".

אתה רוצה להתנצל בפני מישהו?
"אם צריך להתנצל בפני אלה שנפגעו, אז אני רוצה לנצל את הבמה הזאת ולהתנצל בפניהם".

"לקחנו ללא רשות, אבל לא גנבנו"

מוקדם יותר הבוקר התראיינו רעייתו של מוטי, דומיניק, לגלי צה"ל ואמרה: "פעלנו בשיקול דעת מוטעה ואנחנו מצטערים".

"בעלי ואני החלטנו לנסוע לטיול במחנה ההשמדה בירנקאו. הורינו ניצולי שואה ומחנה ההשמדה הוא כמו בית קברות של המשפחה שלנו", סיפרה פוסלושני בראיון. "הגענו לחדר זכוכית שבו מוצגים פריטים של ניצולי שואה ומתחתיו ראינו שפזורים חפצים רבים. לקחנו כף, שלושה להבים וכמה כפתורים קטנים", היא אמרה.

"הדברים היו מפוזרים בצורה נפשעת ורצינו לשמר אותם בארץ, הם מסמלים את הקשר שלנו לעבר ותכננו לשים אותם בחדר העבודה שלנו", ניסתה האישה להסביר, והוסיפה: "חשבנו שראוי לשמור עליהם יותר ממה ששמרו עליהם שם, אנו יודעים שהפעלנו שיקול דעת מוטעה, היום לא היינו חוזרים על המעשים".

בכיר בעיריית הרצליה: "מדובר באיש מסור ומוערך"

"מדובר באיש מוערך מאוד, אל"מ במילואים", אמר גורם בכיר בעיריית הרצליה. "מה שקרה הוא בלתי נתפס, לא מובן ובטח שלא מאפיין את האיש. הסיפור הזה עצוב מאוד מכיוון שמדובר בעובד מסור ומקצועי".

כלי התקשורת בפולין דיווחו בשעות האחרונות כי בחודש הבא צפויות רשויות התביעה בעיר קראקוב להגיש כתבי אישום נגד פוסלושני ואשתו. התובע בתיק, מריוש סלומקה, אמר כי פרקליטות המחוז תבקש לגזור על השניים עונשי מאסר על תנאי.

סכינים וכלי פורצלן כ"מזכרות"

בני הזוג נתפסו ביום שישי האחרון על ידי משטרת הגבולות בשדה התעופה בקרקוב, כשבמזוודותיהם נמצאו תשעה פריטים היסטוריים ממחנה ההשמדה, ובהם מספריים, סכינים וכלי פורצלן. העבירות המיוחסות להם הן גניבה וניסיון הברחה של פריטים היסטוריים ממחנה ההשמדה.

בחקירתם, הסבירו בני הזוג כי בסך הכל רצו לקחת את הפריטים לישראל כ"מזכרות" מהסיור שערכו במחנה. את הלילה שבין שישי לשבת הם בילו בבית המעצר.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת