"לקחנו ללא רשות אבל לא גנבנו"

מוטי פוסלושני, אל"מ במיל' ובכיר בעיריית הרצליה ורעייתו דומיניק, נעצרו בשבת האחרונה עם פריטים שגנבו מממחנה ההשמדה - לטענתם, כ"מזכרות". הבוקר מביעים בני הזוג חרטה ואומרים: "רצינו לתת לחפצים את המקום שמגיע להם בארץ, אבל פעלנו בשיקול דעת מוטעה"

בכירים בעיריית הרצליה אישרו אתמול כי מוטי פוסלושני בן ה-60, מנהל אגף בעירייה, קצין מילואים בדרגת אלוף משנה ובן להורים ניצולי שואה - הוא הישראלי שנעצר עם אשתו בחשד לגניבת חפצים ממחנה ההשמדה אושוויץ - בירקנאו בפולין. רעייתו דומיניק אומרת הבוקר: "פעלנו בשיקול דעת מוטעה ואנחנו מצטערים".

"בעלי ואני החלטנו לנסוע לטיול במחנה ההשמדה בירנקאו. הורינו ניצולי שואה ומחנה ההשמדה הוא כמו בית קברות של המשפחה שלנו", מספרת דומיניק פוסלושני בראיון לגלי צה"ל. "הגענו לחדר זכוכית שבו מוצגים פריטים של ניצולי שואה ומתחתיו ראינו שפזורים חפצים רבים. לקחנו כף, שלושה להבים וכמה כפתורים קטנים", היא אומרת.

"הדברים היו מפוזרים בצורה נפשעת ורצינו לשמר אותם בארץ, הם מסמלים את הקשר שלנו לעבר ותכננו לשים אותם בחדר העבודה שלנו", ניסתה האישה להסביר, והוסיפה: "חשבנו שראוי לשמור עליהם יותר ממה ששמרו עליהם שם, אנו יודעים שהפעלנו שיקול דעת מוטעה, היום לא היינו חוזרים על המעשים".

פוסלושני שימש בעירייה כראש אגף שאיפ"ה (שיפור איכות הסביבה והפיקוח העירוני), ונחת בישראל אתמול בשעות הבוקר. זמן קצר אחר כך, הוא הודיע לראש העירייה, יעל גרמן, על החלטתו להתפטר מתפקידו בשל הפרשה - ושטח בשיחה עם העובדים את גרסתו לדברים.

"רצינו שהפריטים יגיעו למקום טוב יותר"

 "עצרנו ליד תיבה שבה הוצגו כלי כסף של הנספים וראינו 6-7 פריטים זרוקים על האדמה, מלוכלכים בבוץ. היו שם סכין, מזלג, מכסה של קומקום שרוף. החלטתי שאשמור עליהם ואולי אעביר ליד ושם", הסביר פוסלושני הבוקר לעיתון "ידיעות אחרונות".

"אני לא רואה בזה גניבה. אספתי כמה פריטים מוזנחים, רציתי שיגיעו למקום טוב יותר שבו ישמרו עליהם, כאן בישראל. אבל טעיתי בגדול, אסור היה לי להרים אותם בכלל", זעק בבכי וביקש סליחה מניצולי השואה שבהם פגע.

בכיר בעיריית הרצליה: "מדובר באיש מסור ומוערך"

"מדובר באיש מוערך מאוד, אל"מ במילואים", אמר גורם בכיר בעיריית הרצליה. "מה שקרה הוא בלתי נתפס, לא מובן ובטח שלא מאפיין את האיש. הסיפור הזה עצוב מאוד מכיוון שמדובר בעובד מסור ומקצועי".

כלי התקשורת בפולין דיווחו בשעות האחרונות כי בחודש הבא צפויות רשויות התביעה בעיר קראקוב להגיש כתבי אישום נגד פוסלושני ואשתו. התובע בתיק, מריוש סלומקה, אמר כי פרקליטות המחוז תבקש לגזור על השניים עונשי מאסר על תנאי.

סכינים וכלי פורצלן כ"מזכרות"

בני הזוג נתפסו ביום שישי האחרון על ידי משטרת הגבולות בשדה התעופה בקרקוב, כשבמזוודותיהם נמצאו תשעה פריטים היסטוריים ממחנה ההשמדה, ובהם מספריים, סכינים וכלי פורצלן. העבירות המיוחסות להם הן גניבה וניסיון הברחה של פריטים היסטוריים ממחנה ההשמדה.

בחקירתם, הסבירו בני הזוג כי בסך הכל רצו לקחת את הפריטים לישראל כ"מזכרות" מהסיור שערכו במחנה. את הלילה שבין שישי לשבת הם בילו בבית המעצר.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת