יום ירושלים: 24 עצורים בצעדת הדגלים

אנשי הציונות הדתית קיימו הערב את תהלוכת "ריקודגלים" המסורתית, לציון 44 שנים לאיחוד הבירה. נקודת הפתיחה של הצעדה נקבעה לשכונת שייח ג'ראח, שם התפתחו עימותים בין המשתתפים לבין פעילי שמאל ותושבים ערבים. הפעילים: "זו תשובה ציונית לערבים". 24 בני אדם משני הצדדים נעצרו

44 שנים אחרי שהעיר שחוברה לה יחדיו אוחדה שוב, החלה אחר הצהריים צעדת הדגלים המסורתית שעורכים בני הציונות הדתית לציון יום ירושלים. נקודת הפתיחה נקבעה לשכונת שייח ג'ראח, שכבר בתחילת המסלול נתן המתח הרב שבין כה וכה שורר בה את אותותיו - כשמשתתפי הצעדה החלו להתעמת במקום עם פעילי שמאל ותושבים ערבים. הצעדה הסתיימה הערב בכותל המערבי.

שלושה בני אדם נפצעו קל במהלך העימותים: שני צועדים יהודים והשלישי בן מיעוטים. הפצועים פונו על ידי צוות מד"א לקבלת טיפול רפואי.

במהלך העימותים ברחבי ירושלים נעצרו24 בני אדם, משני הצדדים: בשייח' ג'ראח עוכבו לחקירה 2 מפגיני שמאל וצועד אחד נעצר לאחר שנכנס למסגד עם דגל ישראל וגרם למהומה. בכפר סילוואן נעצרו 7 מיידי אבנים תושבי המקום. בצומת רוקפלר במרכז העיר נעצרו שני בני מיעוטים בחשד שיידו אבנים אל עבר הצועדים היהודים ותייר נעמר בחשד שתקף את הצועדים. סמוך לשער שכם נעצרה אישה לאחר שקראה קריאות אנטישמיות נגד הצועדים. בשער הפרחים נעצר ערבי, שירק לעבר הצועדים.

במקום אחר, נעצרו 5 צועדים לאחר שקראו קריאות לאומניות וניסו לפגוע בתושבי מזרח העיר. בנוסף, שני צועדים יהודים נעצרו ברחוב הנביאים בבירה בחשד שיידו חפצים לעבר מספר בני מיעוטים שחלפו במקום.

אלפי שוטרים ומתנדבים נערכו לאירוע במתכונת מיוחדת, בסיוע מג"ב וכוחות תגבור שאותם ינחה מפקד מחוז ירושלים, ניצב ניסו שחם. משייח ג'ראח המשיכו המשתתפים לרחוב סולטאן סולימאן שבמזרח ירושלים, ויסיימו את דרכם כשיגיעו לשער האשפות שבחומות העיר העתיקה דרך כביש העופל.

חלק מהצועדים יעשו את דרכם במסלול שונה מעט, וייכנסו אל סמטאות העיר העתיקה דרך שער שכם. משם הם ילכו דרך רחובות הרובע המוסלמי אל רחבת הכותל המערבי. בין חומות העיר העתיקה הוכרזה היערכות ביטחונית מיוחדת, כדי "למנוע חיכוכים בין הצדדים וכדי לפעול בנחישות נגד כל גורם שינסה לעורר פרובוקציות", לשון הודעת המשטרה.

העימות בשייח ג'ראח: "חוצפה ערבית טיפוסית"

פעיל הימין מאיר אינדור הוא אחד מיוזמי הצעדה, שנערכה לראשונה בשלהי שנות ה-70. "הרעיון שלנו היה למצב את יום ירושלים כחג לאומי. היום אני מרגיש שבסופו של דבר, הצלחנו במשימה שלנו מכיוון שעשרות אלפים הגיעו לצעוד ולקחת חלק בהפגנה ציונית".

אינדור טען כי ההתפתחויות המדיניות האחרונות רק הביאו להגברת זרם הצועדים. "זו תשובה ציונית לערבים שמנסים לערער על אחדות ירושלים. אנו מוכיחים להם שעם ישראל הוא עם עקשן ולכן הם לא יצליחו לגרש אותנו ממחוזותינו".

על העימות בשייח ג'ראח ועל המתיחות בתקופה האחרונה בשכונה הוא אמר: "זו דוגמה לחוצפה הערבית הטיפוסית – הם גם רצחו, גם שיקרו ובסוף עוד טוענים לבעלות. אנחנו לא ניתן לשקר הזה לתפוס רגליים. בנוכחות שלנו שם אנו מזכירים להם מי היה גר כאן, בשכונה ששמה הא למעשה שמעון הצדיק".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק