הנכד היתום ספד: "סבא, מה נעשה בלעדיך?"

מאות בני אדם ליוו בשעות הצהריים למנוחת עולמים את הרב אורי דסברג ז"ל, שנהרג בתאונת הדרכים הקטלנית בגוש עציון. שני נכדיו, אותם גידל דסברג אחרי שהוריהם נרצחו בפיגוע ירי, ספדו לו: "תודה, אבא, שנתת לנו להיות הבנים שלך"

15 שנה לאחר שהוריהם נרצחו בפיגוע ירי סמוך לבית שמש, נפרדו היום דביר וישי אונגר גם מסבם, הרב אודי דסברג, שנהרג אתמול בתאונת הדרכים הקטלנית בכביש ירושלים-חברון.

מאות בני אדם ליוו הבוקר בדרכו האחרונה את הרב דסברג ז"ל בן ה-65 מאלון שבות, שגידל את שני היתומים מאז מות הוריהם בפיגוע. הוא נטמן בבית העלמין של כפר עציון, שם קבורים בתו וחתנו. בהתנגשות בין כלי הרכב הפרטי למשאית נהרגו גם יוכבד אלטשול, תושבת אלעזר בת 56 ואילנה אולך בת 56 מאפרת. הלוויותיהן יתקיימו בשעות אחר הצהריים. 

"היית אבא לכל דבר", ספד לו הנכד ישי בן ה-16 בהלוויה, "מה נעשה בלעדיך? אבא היה אבא שלי לכל דבר, לטוב ולרע. אם היה משהו שהיה אסור, הוא היה אומר פשוט אסור, אבל הוא בחר להיות אבא ולא סבא... אבא היה כל כך חם ואוהב, אני לא זוכר מקרה של אחד הנכדים שלא סיים את הארוחה על הברכיים של אבא. אם רצה או לא רצה, זה פשוט נמשך אליו, כל מי שהכיר את אבא ידע שהוא אדם שמח שנון ומצחיק, לכל דבר בדיחה בטעם טוב, אפילו לדברים הרעים שבעולם. תודה, אבא, שנתת לי להיות הבן שלך".

"תמיד הייתי מרגיש בטוח לידו", סיפר אחיו, דביר בן ה-18. "היה לו מוסר עבודה שלא ראיתי אצל אף אחד בעולם, הוא אהב את המקצוע שלו ברמה כזאת, שפעם אחת הלכתי לשאול אותו: 'תגיד, לא נמאס לך לערוך מאמרים 40 שנה?' אז הוא ענה לי, 'מה קרה לך? כל פעם זה מאמר חדש'. כשאמא הייתה מציעה לצאת לחופש או לטייל, הוא תמיד חיפש תירוץ להישאר לעבוד, הוא היה אומר שהוא כבר טייל השנה וזה מספיק לו. אפילו שהיה רב גדול וידע כל כך הרבה והיה איש תורה, תמיד ידעתי שאם אלך אליו לשאול אותו שאלה, לא אקבל הרצאה או נאום הלכתי. הוא קיבל דעות של אנשים גם אם הדעות לא היו חכמות במיוחד".

"הוא תמיד היה שמח ומצחיק, אפילו כשכולם היו עצובים, הוא נשאר יציב. כמה אנשים מסתובבים היום העולם אחרי שהוא עשה שינוי בחיים שלהם, והוא אף לא ציפה לכתבה בעיתון, שלטי הוקרה, תמונות או כל תמורה אחרת. הוא תמיד העדיף שיקראו לו סתם אורי, במקום 'הרב הגאון אורי דסברג שליט"א', למרות שהגיע לו כל אחד ואחד מהתארים האלה", הוסיף דביר.

גידל את נכדיו אחרי שההורים נהרגו בפיגוע

הרב דסברג גידל את נכדיו, לאחר שהוריהם, ירון ואפרת (אפי) אונגר, נרצחו ב-1996 בפיגוע ירי ליד בית שמש בשעה שחזרו מחתונה לביתם בקריית ארבע. אחד מילדיהם, ישי הפעוט בן 9 חודשים, שנסע עמם במכונית, יצא ללא פגע. ילדיהם של בני הזוג אונגר הועברו בעקבות הרצח לבית הוריה של אפרת, אורי ויהודית דסברג, באלון שבות.

הרב דסברג סיפר רק לפני כמה שבועות על המשימה הקשה של גידול נכדיו. "הילדים פשוט נהדרים, ואנחנו ממש מרגישים כיצד הוריהם עוזרים מלמעלה", אמר בראיון לאתר חב"ד. "פעמים המשימה מורכבת, פעמים מאתגרת ופעמים דורשת סבלנות רבה, אבל זה בהחלט לא בגדר 'קשה'. עצם גידול הילדים הוא מימד של שיקום. אנחנו דואגים להמשכיותם של בתי וחתני, הן בגידול ובחינוך הילדים הן בהוצאת חמשת ספרי הקומיקס שציירה אפרת. כל-כך הרבה שנים לאחר מותה עדיין היא מוסיפה להצחיק ילדים, על-ידי ספריה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת