הדרמה ברשת הקשר: "הגלגלים לא ננעלו, המטוס במצוקה"

רגעי המתח סביב מצבו של מטוס אל על לפנות בוקר הורגשו היטב גם בתיעוד רשת הקשר. אנשי הצוות המתינו לזריחת השמש, כדי שבמקרה שיידרש חילוץ - הוא ייעשה באור יום. האזינו להקלטה

במשך שעות ארוכות הורגשה בנמל התעופה בן גוריון ובאוויר חרדה גדולה, שהתחלפה באחת באנחת רווחה. סמוך ל-2:30 לפנות בוקר, זמן קצר אחרי ההמראה לכיוון ניו יורק, הבחין קברניט מטוס אל על בתקלה בגלגל השמאלי.

במטוס הבואינג 777 נמצאים באותה השעה כ-260 נוסעים שעדיין לא היו מודעים לדרמה הגדולה שהתרחשה באוויר. תוך דקות הוזנקו למקום כוחות גדולים של מגן דוד אדום, ובמשטרה ומכבי האש נערכו לגרוע מכל: "אנחנו נערכים כאילו המטוס עומד להתרסק. אין לנו פריווילגיה של זמן", אמרו שם.

דודי קנט, הקברניט, סיפר על רגעי האימה: "מיד אחרי ההמראה קיבלנו הודעה שמשהו בגלגל לא בסדר. החלטנו שנבצע את הנחיתה בשעות היום, אחרי שהשמש עולה, כדי שאם במקרה נזדקק – שיהיה קל יותר גם לשירותי ההצלה וגם לנו".

מיד אחרי שצוות המטוס הודיע למגדל הפיקוח על התקלה החלו ההתייעצויות. על הקרקע ניסו להבין האם הנחיתה תסכן את הנוסעים. ההקלטות ברשת הקשר תיעדו את הדרמה שהתחוללה באותה העת: "עברתם על מדריך ההכשרה, על זה שכדאי אולי לנחות בצד של הגלגל הטוב?", וידא הפקח בחדר הפיקוד.

"תקלה טכנית, לא ביג דיל"

"המטוס נמצא במצוקה ודאית, שזה אומר בבדיקה של חיל האוויר – הגלגלים לא נעולים. המטוס הולך לבצע נחיתת גחון, במצוקה ודאית", נשמע הדיווח ברשת הקשר על מצבו של הבואינג 777.
דקות לאחר מכן, החליט צוות המטוס לעדכן את הנוסעים במתרחש. "אמרנו שיש לנו תקלה בגלגל שיכולה להיות אמיתית ולכן אנו נערכים לכל אפשרות ואנחנו בודקים מכל זווית אפשרית", סיפר הקברניט.

רייצ'ל גרשוני, דיילת שהייתה במטוס, סיפרה כי "הסברתי כל מה שאני יודעת, שיש איזשהי תקלה טכנית שהיא לא משהו גדול ולא ביג דיל".

טרם נחיתתו החליט הטייס לרוקן את מכלי הדלק מעל הים כדי לצמצם את הסכנה בעת הנחיתה. במקביל, הוזנק לעברו מטוס של חיל האוויר שבחן את הגלגל שבו נתגלתה התקלה.

קצת לפני 5:00 לפנות בוקר היו ההכנות לנחיתה בשיאן. מנכ"ל מד"א, אלי בין, סיפר כי "למעשה הייתה היערכות חסרת תקדים, מכיוון שראינו וזיהינו שמדובר במצב שאנחנו לא מכירים. המצב הזה למעשה הביא אותנו לכך שהזרמנו עשרות אמבולנסים".

לרגע שבו התקרב המטוס למסלול הנחיתה המתינו בציפייה מורטת עצבים כולם לאורך שעות. בקשר הייתה דממת אלחוט, עד שהגלגלים נגעו במסלול ואנחת רווחה גדולה התפשטה.

הנוסעים שירדו היו, למרות הכל מחויכים: "הטייס היה מעל ומעבר. האנשים ישבו בשקט ושרו. כולם היו רגועים. הייתה חוויה", סיפרה אחת מהם.

נוסע אחר סיפר: "חלק בכלל לא חשבו שיש תקלה. לא הייתה פניקה ולא שום דבר. אפילו מחאנו כפיים בנחיתה".

אבל היה מי שתיאר תמונת מצב שונה: "כולנו עכשיו מחייכים, אבל חזרנו ממקום שלא תמיד חוזרים ממנו. כולם מבסוטים, אבל היו כמה רגעי חרדה אמיתיים. ההרגשה הייתה שהכל נשמט מתחת לרגליים, עם ילד ואישה שאתה אוהב.  ברוך השם, הכל בסדר".

מיד אחרי הנחיתה הועברו הנוסעים למטוס חלופי, ובמקביל החלו אנשי המקצוע לנסות ולהבין מה בדיוק קרה. חקירה ראשונית של מדובר בתקלה יוצאת דופן. לכן פנו במשרד לנציגי חברת בואינג ודרשו מהם לבוא לארץ בהקדם, כדי לבדוק האם יש לכך השלכות גם על מטוסים אחרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק