נתב"ג: מטוס אל על ביצע נחיתת חירום בשלום

כוחות גדולים מאוד של מד"א, כיבוי אש ומשטרה המתינו בדריכות בנתב"ג לנחיתת חירום של מטוס בשל תקלה באחד מגלגליו. המטוס רוקן את הדלק מעל הים ולאחר שקיבל אישור ממגדל הפיקוח נחת בשלום על הקרקע. "כשראינו מטוס F-16 מלווה אותנו הבנו שאנחנו נמצאים בדרמה", סיפר אחד הנוסעים שהיה על המטוס

 אנחת רווחה בנמל התעופה בן גוריון, לאחר שנחיתת החירום של טיסת אל על 027 הסתיימה לפנות בוקר בהצלחה. המטוס עליו נמצאו 280 נוסעים נאלץ לשוב על עקבותיו בשל תקלה שהתגלתה באחד מגלגלי המטוס. המטוס שהמריא לכיוון שדה התעופה ניו ארק בארצות הברית בשעה 1:50 קיבל הוראה לפזר את הדלק שמבמיכליו מעל הים ואחרי שקיבל אישור ממגדל הפיקוח נחת בבטחה על המסלול בנמל התעופה. 

בשעה 02:20 התקבלה במד"א קריאה והופעל נוהל חירום בשדה התעופה. כמאה אמבולנסים, ניידות טיפול נמרץ ותחנות אירוע רב נפגעים הגיעו למקום. דובר מד"א זכי הלר דווח כי מאות חובשים ופרמדיקים התפרסו בשטח והמתינו לנחיתת המטוס.

מדובר בטיסת אל על מספר 027 שהמריאה מנתב"ג לנמל התעופה ניו ארק בשעה 1:50 ונאלצה לשוב על עקבותיה בגלל תקלה במערכת הגלגלים שגרמה לכך שאחד מגלגליו לא ננעל במקומו.

דודי קנט, קברניט המטוס, סיפר זמן קצר לאחר הנחיתה כי "מיד אחרי ההמראה קיבלנו הודעה שמשהו לא בסדר בגלגל. יצאנו לים כדי לחשוב מה לעשות, הורדנו את הגלגלים מוקדם כדי לדעת אם יש בעיה, אם הגלגלים באמת ננעלים למטה או לא. לדאבוננו ראינו שגלגל נחשב במצב ביניים, דבר שמצביע על כך שיש תקלה. לכל אורך הדרך התייחסנו לזה בתור תקלה חמורה".

רן בן שמעון: "החוויה המפחידה בחיי"

מנכ"ל מד"א אלי בין סיפר לחדשות 2 באינטרנט: "עשרות רבות של אמבולנסים התרכזו במקום החל משעות הבוקר בהערכות חסרת תקדים. לקחנו בחשבון שמדובר בשעת לילה מאוחרת כשמערך כוח האדם שלנו לא פעיל במלואו ולכן פעלנו מהר והערנו אנשים בבתים וקידמנו אותם במשמרות הבוקר. הכנו למעלה ממאה אמבולנסים בכוננות".

"המוקד שלנו תפקד כחמ"ל מיוחד בו הוא קיבל את הדיווחים ותכנן אותם מול החפ"ק של שדה התעופה. צוותים של מד"א הגיעו למטוס עם נחיתתו וכעת פרמדיקים בודקים את כל הנוסעים ומי שצריך יקבל טיפול וכל השאר ישוחררו לבתיהם", הוסיף בין וציין את שיתוף הפעולה ההדוק עם צה"ל: "חיל האוויר העמיד לרשות מד"א מטוסים בכוננות במידה ויהיה צורך לשנע פצועים קשים לבתי החולים".

"כשנגענו בקרקע כולם נעמדו ומחאו כפיים לטייס"

מאמן הכדורגל רן בן שמעון שהיה על הטיסה לארצות הברית ביחד עם ילדיו מספר כי הטייס דיבר עם הנוסעים ודאג להשרות אווירה רגועה: "זו החוויה המפחידה ביותר בחיים שלי, כשרואים את הדלק יוצא מהמטוס זה לא דבר פשוט. ובכל זאת הרגשנו בטוחים לכל אורך הדרך ועל אף המתיחות לא היתה פאניקה".

ששי יעקב, נוסע שהיה על מטוס אל על סיפר לחדשות 2: "כעבור 20 דקות מהרגע שהמראנו התגלתה התקלה והטייס והצוות שלו הרגיעו אותנו. באיזשהו שלב ראינו שמטוס F-16 מלווה אותנו ואז הבנו שאנחנו נמצאים בדרמה. נהגנו באיפוק ואנחנו שמחים לחזור לישראל. הילדים שלי היו קצת בפאניקה, אבל אני שמח שהאירוע הזה מאחורינו. כשנגענו בקרקע כל הנוסעים נעמדו על הרגליים ומחאו כפיים לטייס שניהל פה מערכה פסיכולוגית מדהימה".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק