מדורות ל"ג בעומר: מי חוגג ומתי?

בשל החשש מחילול שבת, יחלו השנה החגיגות במוצאי שבת ובשעה מאוחרת במיוחד. ההילולה בקבר רבי שמעון בר יוחאי במירון תוצת השנה רק לאחר חצות, ואילו המדורה המרכזית של הציבור הספרדי תתקיים ביום ראשון בערב. ובשורה רעה לתלמידים: הבגרות במתמטיקה נשארת ביום שני

בשבוע הבא נציין 33 ימים לספירת העומר, בחגיגות ל"ג בעומר ברחבי הארץ. החג נופל השנה על מוצאי שבת, מועד לא נוח לציבור שומרי השבת, מכיוון שאלה צריכים להדליק את המדורות בשעה מאוחרת.

על אף פסיקתו של הרב עובדיה יוסף לדחות ביממה את החגיגות, תתקיים ההילולה המרכזית בקבר רבי שמעון בר-יוחאי שבהר מירון בלילה שבין שבת לראשון. החגיגות יחלו השנה לקראת חצות ואולי אף בשעות הקטנות של הלילה, זאת כדי להימנע מחילול שבת המוני של השוטרים ומארגני האירוע.

המדורה המרכזית של הציבור הספרדי נדחתה ביום, ותיערך ביום ראשון בערב בשעה 18:00 במעמד הרב הראשי הספרדי - שלמה עמאר.

מנכ"ל משרד החינוך, שמשון שושני, הורה למנהלי בתי הספר להימנע מחילול שבת במקרים שבהם מתוכננות מדורות במסגרת הכיתה או בית הספר. בשל העובדה שהחגיגות יתחילו עם צאת השבת, אחרי השעה 20:00, ביקשו תלמידים שאמורים להיבחן בבחינת הבגרות במתמטיקה לדחות אותה מיום שני שאחרי החג, בטענה שיהיו עייפים מהחגיגות. ואולם, שמשרד החינוך החליט שלא להתחשב ברצון התלמידים, והשאיר את מועד הבחינה על כנו - יום שני. ביום ראשון יהיו התלמידים בחופש.

תזכורת: כללי הבטיחות באש

1. יש לחפש מקום מתאים להבערת אש, כדוגמת מקום פתוח שאין סביבו עצים או כל צמחיה אחרת שעלולה להינזק ולהישרף.

2. יש להתחשב בכיוון הרוח ובעוצמתה. אם המקום סמוך ליער או צמחיה ונושבת רוח חזקה, אין להבעיר בו את האש.

3. טרם הנחת הקרשים והזרדים בשטח, יש לנקות מראש את האזור שבו מתכננים להבעיר מדורה מחומרים דליקים.

4. לאחר הבערת האש, אין לשפוך דלק או חומרים דליקים אחרים, כגון שמן, על האש הבוערת ואין להשליך לתוכה עצמים העשויים מחומרים דליקים העלולים להתפוצץ.

5. אין לעזוב את המקום אלא לאחר כיבוי מוחלט של האש!!! לאחר הכיבוי במים ובעפר, יש להפוך את הרמץ ולוודא שלא נותרו שום גחלים או רמץ חם.

6. אם התפשטה אש קטנה ליער או לחורש סמוך, יש להתקשר מיד למכבי האש בטלפון 102 ובנוסף לנסות ולבודד את האש שהתפשטה, כך שלא תוכל להתפשט עוד. זאת ניתן לעשות ע"י הכאת ענפי האש בענפים ירוקים, במחבטים או בשמיכות ועל ידי שפיכת מים ועפר על האש.

7. במידה והתפשטה להבה גדולה יותר, יש להרחיק אנשים וכלי רכב מאזור הדליקה.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק