אחרי השביתה: הרכבת שבה לפעילות חלקית

רוב קווי הנסיעות פועלים כסדרם, אך ציבור הנוסעים מתבקש להתעדכן בלוחות הזמנים טרם ההגעה לתחנות. התנועה מהוד השרון לתל אביב וראשון לציון ומתל אביב לירושלים עדיין מושבתת

תנועת הרכבות התחדשה ב-14:00, אך עדיין מורגשים שיבושים בנסיעות בשל נזקי שביתת הפתע שעליה הכריז אמש ועד עובדי רכבת ישראל. נכון לשעות אחר הצהריים, פועלים רוב הקווים כסדרם - אך ציבור הנוסעים עדיין מתבקש להתעדכן בלוחות הזמנים טרם ההגעה לתחנות.

שני קווים מרכזיים שטרם שבו לפעילות הם הוד השרון-תל אביב-ראשון לציון, וכן תל אביב-ירושלים. הנסיעות יתחדשו כסדרן במהלך היום.

בדיון שנערך הבוקר בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, הורתה השופטת לוועד עובדי הרכבת לשוב לעבודה בהקדם האפשרי, והאריכה את צו המניעה לשביתה עד ליום שני.

מדוע דורשת החזרה לפעילות זמן רב?

בשיחה עם חדשות 2 אמר הבוקר מנכ"ל הרכבת יצחק (חקי) הראל: "אני מניח שמהרגע שהם יחזרו תנועת הרכבות תחודש אחרי ארבע שעות, במידה שהעובדים יחליטו לכבד את החוק".

מה קבע בית הדין לעבודה?

שעות ספורות אחרי שעובדי רכבת ישראל הכריזו על שביתת פתח ועצרו את כל התנועה על גבי המסילות ברחבי הארץ, הוציא לפנות בוקר בית הדין צו מניעה ארעי הקובע כי על העובדים לשוב לעבודה סדירה באופן מיידי.

הקשיים ביישום המיידי של ההוראה נבעו בעיקרם מהשעה המאוחרת שבה נערך הדיון וכן עקב מעצרם של תשעה עובדים, בהם בכירים בוועד, בהפגנה שנערכה אמש מול ביתו של יו"ר דירקטוריון החברה, אורי יוגב, במודיעין. בין העצורים הייתה גם יו"ר ועד העובדים, גילה אדרעי.

בשעות הצהריים שיחררה המשטרה בתנאים מגבילים את עובדי הרכבת שנעצרו. ההסתדרות את הערבות לשחרורם שילמה ההסתדרות. כן הוצא נגד העובדים צו הרחקה ל-30 יום מביתו של יוגב, והם נדרשו להפקיד כסף וערבות צד ג'.

נציג המשטרה אמר לאחר שחרור העצורים כי "ההפגנה הזאת לא הייתה מאורגנת. פנינו אליהם שיערכו את הפגנה בצורה מסודרת. הם פעלו בניגוד לחוק. הם הפרו כל הסכם שלנו כולל התלהמות של חלק מהאנשים ולצערנו הגענו למצב של היום".

בתגובה מסר פרקליטם של העובדים שנעצרו: "לא היה כדבר הזה שעובדים מוחים על תנאי העסקתם ונעצרים על כך. ננקטה אלימות קשה נגד גילה, ואם מפקד משטרת מודיעין היה כאן היינו חוקרים אותו על כך".

מדוע הכריזו עובדי הרכבת על שביתה?

העיצומים שעליהם הודיעו אמש במפתיע עובדי הרכבת הוכרזו עקב סכסוך שהתגלע בינם לבין ההנהלה, על רקע תכנית ההפרטה שעשויה להוביל לפיטורי עובדים רבים.

מרכבת ישראל נמסר בתגובה אמש כי "יו"ר הוועד נוהגת בחוסר אחריות ציבורי לאחר שהייתה אחראית על מספר תקריות אלימות ועידוד עובדים לא למלא נהלי בטיחות ברכבת לטובת הציבור. זהו מהלך נוסף בשרשרת מהלכים אשר מדרדרים את הרכבת ופוגעים בציבור הנוסעים וזאת מתוך אינטרסים אישיים לקידום אישי בלבד".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק