יואל שליט ובת זוגו: "ההתפרצות לטקס - יריית הפתיחה לשינוי המאבק"

יומיים אחרי ששיבשו את טקס הדלקת המשואות המסורתי בקריאות סוערות לשחרור גלעד שליט, התייחסו אחיו הבכור של החייל החטוף ובת זוגו לאירוע, בראיון לתכנית "שש": "הסרנו את הכפפות ואנחנו יוצאים לדרך חדשה"

יומיים אחרי ההתפרצות המסעירה לטקס הדלקת המשואות בערב יום העצמאות, סיפרו יואל שליט, אחיו של החייל החטוף גלעד שליט, ובת זוגו - על נקודת המפנה שעליה הכריזו בניהול המאבק לשחרורו ועל התגובות הקשות שגרר פינויים על ידי אנשי הביטחון.

בריאיון ל"שש" עם עודד בן עמי סיפרה בת זוגו של שליט האח, יערה וינקלר: "זוהי נקודת פתיחה לאופן שינוי המאבק. הסרנו את הכפפות ואנחנו יוצאים לדרך חדשה".

יואל שליט בחר שלא למתוח ביקורת על אנשי הביטחון, בשל האופן שבו הוצא מהמתחם שבו נערך הטקס: "אני מניח שהמשטרה התנהלה לפי ההוראות. לא הייתה אלימות. הם עשו את העבודה שלהם ואין לי תלונות למאבטחים ולשוטרים".

על השינוי בדפוסי המאבק, סיפר אחיו של החייל החטוף: "נעשה כל מה שנוכל. אני קורא לכל אזרח שחשוב לו לפעול למען חיילים שנפלו בשבי להצטרף למאבק. אנו צריכים אנשים מכל רחבי הארץ".

שליט סיפר כי הוא ובני משפחתו לא עודכנו על התקדמות שחלה במגעים לשחרור אחיו. "אני לא מכיר משהו חדש באופן רשמי", הוא פירט. "אנחנו שומעים כל כך הרבה שמועות ממקורות זרים, ולכן לא מסתמכים על פרסומים בתקשורת בארץ ובחו"ל".

מדליק המשואה: "לא כועס על משפחת שליט"

הסערה שחוללה ההתפרצות לטקס דחקה לצד את ד"ר זאב דשבסקי, מדליק המשואה שעלה לבמה בזמן האירוע. הצופים בבית האזינו לצעקותיו של יואל למען אחיו, ולמרות שצוות השידור של משרד ההסברה כלל לא תיעד את ההתרחשות - קשה היה להתכרז בהדלקת המשואה, אירוע מרגש עבור ד"ר דשבסקי שהתכונן רבות מבעוד מועד לקראתו.

דשבסקי, נשיא עמותת "מחניים" להקניית תרבות יהודית-ציונית לעולים חדשים, הוא פיזיקאי במקצועו ואסיר ציון. בשנים שבהן התגורר בברית המועצות הוא ייסד בחשאי במוסקבה חוגים עבור צעירים יהודיים ללימודי עברית ויהדות וסיכן את חייו. פועלו באותה התקופה הוא שבגינו הוזמן להדליק את המשואה בערב יום העצמאות ה-63 של מדינת ישראל.

למרות הכל, הוא אינו מבקר את בני משפחת שליט על המהלך: "לא הרגשתי שום דבר חריג בעת ההתפרצות. רק בסיום הטקס סיפרו לי על משהו משהו שהפריע לחלק מהאירוע", הוא סיפר בריאיון מיוחד לערוץ החדשות והדגיש: "אני מצטער על חטיפת גלעד שליט, במיוחד בתור אסיר ציון. אנחנו מתפללים כל הזמן לשחרורו".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק