פרס: "מעצמה קטנה, איכותית ונהדרת"; רה"מ: "מתרגש"

מדינת ישראל כולה חוגגת היום 63 שנים. בבית הנשיא בירושלים נערכו הבוקר שירה בציבור בהשתתפות רה"מ, ברק והרמטכ"ל, וטקס הענקת תעודות לחיילים מצטיינים. נתניהו אמר: "אני מתרגש מיום העצמאות שלנו", ברק: "צה"ל בידיים נאמנות וחזקות ויש על מי לסמוך"

מזל טוב: ישראל כולה חוגגת היום את יום העצמאות ה-63. רבים, כצפוי, יצאו היום לפארקים הלאומיים ולשמורות הטבע השונות. בבית הנשיא בירושלים נערכו הבוקר שירה בציבור והענקת תעודות הצטיינות לחיילים, בהשתתפות ראש הממשלה נתניהו והנשיא פרס. את הטקס והשירה בציבור בבית הנשיא העברנו באתר בשידור חי.

הנשיא פרס אמר בפאנל מיוחד בהשתתפות הרמטכ"ל, שר הביטחון וראש הממשלה: "אני זוכר את היום הראשון במלחמה, לא היה לנו כלום. לא רובים, לא מטוסים. אני רואה את ישראל כמעצמה קטנה, איכותית ונהדרת". בנאומו לאחר מכן הוסיף: "ממשכן נשיאי ישראל בירושלים אני מבקש הבוקר לברך את בית ישראל ביום העצמאות ה-63, לברך את צה"ל המביא ביטחון ושלום, לברך את 120 המצטיינים המחממים את לב העם ונושאים את לפיד עתידו".

נתניהו נשא דברים אחריו, ואמר: "אני מתרגש מיום העצמאות שלנו". הוא סיפר על חילוץ חטופי מטוס סבנה - ולא פספס הזדמנות לעקוץ את שר הביטחון ברק. "היה ויכוח נוקב ביני לבין אחי יוני מי ייכנס. היינו 13 חיילים, ולשם שינוי אהוד קיבל כאן החלטה נכונה". לאחר מכן צחק ואמר: "לא לשם שינוי, הוא הוציא את יוני והכניס אותי".

שר הביטחון ברק עצמו אמר, "כשמקלפים את ענני הנוסטלגיה, החיילים והחיילות האלה יותר טובים מפעם. הם יותר מאומנים, באים מעם חזק וכמי שעוקב מקרוב אחר מה שנעשה בצה"ל אני יכול לומר לא רק להורים שלהם אלא לאזרחים כולם, צה"ל בידיים נאמנות וחזקות ויש על מי לסמוך".

אלפי אזרחים כבר יצאו לטייל ברחבי הארץ. מהמשטרה נמסר בשעות הבוקר כי החופים המזרחיים בכנרת מלאים עד אפס מקום - ולא תותר עוד הכניסה אליהם.

אמש בהדלקת המשואות: יואל שליט התפרץ

אמש נערך בהר הרצל בירושלים טקס הדלקת המשואות, שנעל את יום הזיכרון ופתח את חגיגות יום העצמאות. יושב ראש הכנסת ראובן ריבלין פתח את הטקס באיחולי עצמאות נרגשים למדינת ישראל: "ברגע הקדוש הזה נברך שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה". "הרגע הזה הוא רגע נדיר של גאווה ישראלית נטולת ספקות ויסורים. זהו רגע חדור אמונה תמימה בצדקת הדרך", הוסיף יו"ר הכנסת. "אנו ממשיכים לבחון את עצמנו לאור החזון הציוני", אמר ריבלין.

בדבריו התייחס ריבלין גם למהומות בעולם הערבי ואמר: "ברחבי המזרח התיכון רבבות אנשים יוצאים ונושאים את דגל אמרי ואומרים - לא עוד. נגד המלעיזים והמקטרגים נטען כי ישראל 2011 היא מדינה יהודית ודמוקרטית הזוהרת בגאון בליבו של מזרח תיכון מדכא ואכזרי".

ריבלין סיים את דבריו בהדלקת משואה, אותה הקדיש בין השאר לחייל השבוי גלעד שליט ולנעדרי צה"ל: רון ארד, זכריה באומל, יהודה כץ, צבי פלדמן, גיא חבר, מג'די חלבי. במהלך הדלקת המשואות החגיגית, התפרץ אחיו של גלעד שליט, יואל, אל הבמה יחד עם חברתו יערה וינקלר וכמה פעילים נוספים מהמטה לשחרור שליט, הניפו שלטים בהם נכתב בין היתר "אבא שלי אח שכול, אני לא רוצה להיות גם" ו-"ביבי העם החליט: ערבות הדדית ולהחזיר את גלעד שליט", ובמקביל קראו יחד בקריאות קצובות: "גלעד עדיין חי".

יואל וחברתו פונו מהמקום בתוך כמה שניות על ידי שוטרי המשטרה הצבאית, וטקס המשואות המשיך להתנהל ללא הפרעה. מוקדם יותר אמר נועם שליט, אביו של גלעד, כי "אנחנו לא חוגגים את יום העצמאות. אנחנו במאהל ביום העצמאות כדי למנוע יום זיכרון נוסף".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת