צפו בטקס הדלקת המשואות בהר הרצל

מדינת ישראל עברה מאבל לחגיגות העצמאות עם טקס הדלקת המשואות שנערך בהר הרצל. את הטקס פתח יו"ר הכנסת ראובן ריבלין שאמר: "נגד המלעיזים והמקטרגים נטען כי ישראל 2011 היא מדינה יהודית ודמוקרטית הזוהרת בגאון בליבו של מזרח תיכון מדכא ואכזרי". צפו בטקס הדלקת המשואות המלא

מדינת ישראל עברה מאבל לחגיגה: הערב נערך בהר הרצל בירושלים טקס הדלקת המשואות, שנעל את יום הזיכרון ופתח את חגיגות יום העצמאות. הטקס נערך בראשות יו"ר הכנסת ראובן ריבלין, ובהשתתפות שרים, חברי כנסת, משפחות שכולות ואישים נוספים.

ריבלין פתח את הטקס באיחולי עצמאות נרגשים למדינת ישראל. "ברגע הקדוש הזה נברך שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה", אמר ריבלין הנרגש.

"הרגע הזה הוא רגע נדיר של גאווה ישראלית נטולת ספקות ויסורים. זהו רגע חדור אמונה תמימה בצדקת הדרך", הוסיף יו"ר הכנסת. "אנו ממשיכים לבחון את עצמנו לאור החזון הציוני", אמר ריבלין.

בדבריו התייחס ריבלין גם למהומות בעולם הערבי ואמר: "ברחבי המזרח התיכון רבבות אנשים יוצאים ונושאים את דגל אמרי ואומרים - לא עוד. נגד המלעיזים והמקטרגים נטען כי ישראל 2011 היא מדינה יהודית ודמוקרטית הזוהרת בגאון בליבו של מזרח תיכון מדכא ואכזרי".

ריבלין סיים את דבריו בהדלקת משואה, אותה הקדיש בין השאר לחייל השבוי גלעד שליט ולנעדרי צה"ל: רון ארד, זכריה באומל, יהודה כץ, צבי פלדמן, גיא חבר, מג'די חלבי. 

יואל שליט התפרץ לרחבת הטקס וזעק: "גלעד עדיין חי"

במהלך הדלקת המשואות החגיגית, התפרץ אחיו של גלעד שליט, יואל, אל הבמה יחד עם חברתו יערה וינקלר וכמה פעילים נוספים מהמטה לשחרור שליט, הניפו שלטים בהם נכתב בין היתר "אבא שלי אח שכול, אני לא רוצה להיות גם" ו-"ביבי העם החליט: ערבות הדדית ולהחזיר את גלעד שליט", ובמקביל קראו יחד בקריאות קצובות: "גלעד עדיין חי".

יואל וחברתו פונו מהמקום בתוך כמה שניות על ידי שוטרי המשטרה הצבאית, וטקס המשואות המשיך להתנהל ללא הפרעה. מוקדם יותר אמר נועם שליט, אביו של גלעד, כי "אנחנו לא חוגגים את יום העצמאות. אנחנו במאהל ביום העצמאות כדי למנוע יום זיכרון נוסף".

קרא "יזכור": אחיו של רס"ן אלירז פרץ ז"ל

את המופע מפיק מרכז ההסברה במשרד ההסברה והתפוצות. מי שעומד בראש הטקס מזה 29 שנים הוא אל"מ (במיל') דוד רוקני בן ה-79. במשך חמשת השבועות האחרונים עמלו המארגנים על ההכנות, לרבות מסדרי החיילים ותרגילי הסדר. 200 חיילים, קצינים ונגדים משתתפים במסדר.

בתחילת הטקס קרא את תפילת "יזכור" אביחי פרץ, אחיהם של רס"ן אלירז פרץ ז"ל שנהרג במרץ 2010 ברצועת עזה וסגן אוריאל פרץ ז"ל שנפל בלבנון בנובמבר 1998.

השנה בוצע במהלך הטקס שיר יום העצמאות תשע"א שנכתב על ידי אהוד מנור ז"ל והולחן על ידי קרן פלס, שגם ביצעה את השיר יחד עם אמיר דדון, בליווי הסימפונט רעננה, מקהלת "להבות ירושלים" ומקהלת הילדים של בני עטרות. השיר, שנקרא "מחר יגיע בחצות", נמצא על ידי עפרה פוקס, אלמנתו של אהוד מנור ז"ל, בין הכתבים שהשאיר אחריו.

12 משואות הודלקו במהלך הטקס. בסיומו נערך טקס הנחת הדגלים והושר ההמנון הלאומי - מה שסימל את תחילת חגיגות יום העצמאות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת