רה"מ נתניהו בטקס נפגעי פעולות האיבה: "נכה באויבינו ללא רחם"

"בהר הקדוש הזה, למרגלות האנדרטה המרכזית לנפגעי פעולות האיבה נגיד לאויבנו – נכה בכם", כך פתח ראש הממשלה נתניהו את נאומו בטקס הזיכרון לנפגעי פעולות האיבה בהר הרצל. נתניהו התייחס לטבח בני משפחת פוגל באיתמר ואמר: "על ידי מרצחים נתעבים בעודם ישנים במיטתם"

עם ישראל כולו מתייחד היום וזוכר את 22,867 חללי צה"ל וגם את 2,443 נפגעי פעולות האיבה.

בשעות הצהריים התקיים בהר הרצל טקס האזכרה הממלכתי לנפגעי פעולות האיבה, אותו העברנו בשידור ישיר. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בנאומו: "בני משפחת פוגל נטבחו על ידי מרצחים נתעבים בעודם ישנים במיטתם. אחריהם נקטל אל מול גדרות עזה הנער דניאל ויפליך, כשחמאס ירה טיל נגד טנקים ופגע באוטובוס התלמידים בו נסע".

"לפני שבועיים הצטרף שם נוסף אל קיר השמות – בן יוסף לבנת, בן 25 היה במותו, והותיר אחריו ארבעה יתומים. בן יוסף נרצח בדרכו לתפילה בקבר יוסף, וכל הקורבנות הללו ואלפי אחרים לפניהם נרצחו רק מסיבה אחת – משום היותם יהודים".

"וגם כמה לא יהודים נרצחו, כי הם היו יחד עם היהודים. בהר הקדוש הזה, למרגלות האנדרטה המרכזית לנפגעי פעולות האיבה נגיד לאויבנו – נכה בכם. כפי שתפסנו את בני משפחת פוגל נכה בכם. לא נתפתה להאמין שהנמר הזה שינה חברבורותיו וגם לא נאטום אוזננו לנהמות הטרף שלכם. נכה בכם".

"נכה את ארצנו ונייחל ליום שבו נוכל לחיות בשלום עם שכנינו. מטרת הטרור היא לזרוע פחד. לשבור את רוחנו, לעקרנו מארצנו. תשובתנו מאז ומתמיד הייתה לסרב להיכנע לפחד ולהשתמש עמוק באדמת מולדתנו".

בשעות הערב נעביר בשידור ישיר את טקס הדלקת המשואות בהר הרצל, המסמל מדי שנה את המעבר בין אבל יום הזיכרון לחגיגות יום העצמאות.  

"אני מכיר את הכאב"

מוקדם יותר, במהלך הטקס לזכר חללי צה"ל, אמר ראש הממשלה: "22,867 מבנינו ובנותינו נפלו במערכות ישראל. קשה להעריך את מלוא המחיר שנגבה מעמנו ומדינתנו בנופלם. המשפחות שלא הוקמו, הילדים שלא נולדו, היצירות שלא נוצרו. אבל ביכולתי להעריך היטב את המחיר שנגבה מכל אחד ואחת מכם בני ובנות המשפחות השכולות. אני חלק מכם. אני יודע מה גדול הכאב, מכיר על בשרי את תחושת הגדיעה של אבר בגופינו. את תחושת ההחמצה".

"אני מכיר את השלבים. ראשית בא ההלם, אחריו הסירוב להאמין, ואחר כך מחלחלת לה ההכרה הנוראה שיקירנו לא ישובו עוד. שהם יחיו רק בליבנו ובחלומנו. לכל אחד מאיתנו דרך משלו להתעודד ולהתמודד עם ייסורי השכול, שהם ייסורי שאול".

"הלוואי שיכולתי לעוץ עצה לאלה מכם שנוספו בשנה האחרונה למשפחתנו, משפחת השכול. אבל קצרה ידי. אני יודע שגם כשהאומה כולה מלווה אתכם, נגזר עליכם לצעוד לבד עם הכאב ועם החלל שנפער בחייכם. במחשכי הליל ובבוקרו של יום, ודווקא בימי שמחה ורון מבליח לפתע הזיכרון ומפלח באכזריות".

"ואיך נחייה כשזרוענו כרותה ונפשנו פצועה. ובכל זאת, החיים הם נהר סוער ורב עוצמה שסוחף אותנו במורד הזרם".

פרס: "לא נשקוט עד שגלעד שליט ישוב"

נשיא המדינה פרס היה הראשון לנאום במהלך הטקס אמש. "ברגע שהאיבה תחלוף, נוכל לחיות בשלום עם שכנינו", הביע פרס את תקוותו. "אנחנו מחבקים את צה"ל, הצבא האהוב שלנו. לא ננוח ונשקוט עד שכל החטופים והנעדרים ישובו ושנראה את גלעד שליט כאן איתנו, בריא ושלם", הבטיח פרס וסיכם במילים: "יהי זכרם ברוך".

הרמטכ"ל בני גנץ אמר כי "במערכה המתמשכת של עמנו, במעלה הדרך לעתיד של ביטחון, צה"ל ממשיך לשמור על עמנו - נכון להכריע כל אויב. חיילי צה"ל הם משכמם ומעלה. אנשים רבים חירפו את נפשם למען המדינה - ודמותם נותרה לנו כמופת", אמר הרמטכ"ל.

מהומה בטקס הזיכרון לנפגעי פעולות האיבה

במהלך טקס הזיכרון הממלכתי היום בהר הרצל התרחש אירוע מבזה במיוחד, כשבמהלך הנחת הזר מטעם הביטוח הלאומי, החל אדם לצעוק לעבר מנכ"לית המוסד אסתר דומיניסיני קריאות גנאי קשות, וחזר מספר פעמים על המילה "זונה".

הצעיר הוא יששכר-שבואל סחיווסחורדר, בן 27, שחמישה מבני משפחתו נרצחו בפיגוע התופת במסעדת "סבארו" בירושלים באוגוסט 2001. בפיגוע הזה נרצחו 15 בני אדם ו-132 נפצעו. לאחר ההתפרצות הוא פונה מהמקום על ידי אנשי המשטרה הצבאית. בתום הטקס הגיעו לחזק את ידיה של דומיניסיני ראש הממשלה נתניהו והנשיא שמעון פרס.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

יום הזיכרון תשע"א

הטקס המלא: יום הזיכרון לחללי צה"ל וחללי פעולות האיבה

זוכרים 22,867 חללים

אחרי 38 שנים: שירו של החלל הולחן

רה"מ בטקס יום הזיכרון: "פועלים לשחרור חטופינו" 

המכתב מתעלת סואץ הפך לשיר

פרס: "לא נשקוט עד שגלעד שליט ישוב"

גנץ: "דמות הנופלים נותרה לנו כמופת" 

הציל את צוות הסיירת - ונהרג בהתרסקות ברומניה