על אף שיקיריהם לא הוכרו כחללי מערכות ישראל משפחות כבאי הכרמל הגיעו לטקס הזיכרון

לאחר חודשים ארוכים של מאבק בעניין ההכרה ביקיריהם שנספו באסון הכרמל, הודיע אתמול ראש הממשלה כי ההחלטה בסוגייה תידחה. עם זאת ועל אף הקושי הרב, החליטו משפחותיהם של אורי סמנדייב ודני חייט לקחת חלק בטקסי יום הזיכרון הרשמיים אתמול בעירם. חופית חייט: "עברו עליי ימים קשים אבל החלטתי לכבד את המעמד"

שלושת הכבאים שנספו באסון בכרמל (חדשות 2)

על אף שיקיריהם לא הוכרו כחללי מערכות ישראל, החליטו משפחותיהם של דני חייט ואורי סמנדייב, הכבאים שנספו באסון הכרמל, להשתתף אמש בטקסי הזיכרון בעירם. כך פורסם הבוקר ב"מעריב".

שמו של דני חייט הוזכר בטקס יום הזיכרון בעפולה אך תמונתו לא הוקרנה כמו שאר תמונות הנופלים. עם זאת, אלמנתו חופית והוריו מודי ובת שבע הגיעו לטקס שנערך בבית יד לבנים בעיר.

"עברו עלינו ימים קשים, אבל החלטתי לכבד את המעמד", אמרה חופית חייט והוסיפה: "אני בטוחה שראש הממשלה והשרים יכירו באורי, אלעד ודני, כי זה מגיע להם בזכות ולא בחסד".

גם משפחת סמנדייב החליטה לכבד את טקס יום הזיכרון הרשמי שנערך במגדל העמק. מרדכי סמנדייב החליט שלא להחרים את הטקס לאחר שקיבל שיחת טלפון מראש העיר אלי ברדה, שבה הבטיח לו כי שמו של אורי יוקרא בטקס, ותמונתו תוקרן עם שאר תמונות החיילים שאיבדה מגדל העמק. זאת על אף הנחיית ארגון יד לבנים שלפיה אין להקרין את תמונות הכבאים שנספו.

עם זאת, חבריהם הכבאים של חייט ז"ל וסמנדייב ז"ל לא הגיעו לטקסים השונים, לאחר שהתבקשו על ידי המארגנים שלא להגיע לבושים במדי הכבאות.

ישי: "לא אנוח עד שהממשלה תכיר בכבאים"

בנוסף, כשעה לפני הטקס התקשר שר הפנים אלי ישי למרדכי סמנדייב, וביקש ממנו לכבד את הטקסים. ישי הבטיח לסמנדייב שלא ינוח עד שתעבור החלטה בממשלה המכירה בבנוכחלל מערכות ישראל.

אתמול הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו שהממשלה לא תדון בישיבה בנושא ההכרה בשלושת הכבאים שנספו כחללי מלחמות ישראל. נתניהו החליט למנות ועדה בראשות שר המשפטים שתדון בסוגיה.

תגובת המשפחות הייתה מאוד נסערת לאור החלטת ראש הממשלה. "מה ביקשנו בסך הכל? שיכירו ויכבדו את מה שהבנים שלנו עשו", אמר סמנדייב בזעם והוסיף: "כשלא רוצים להחליט בורחים לוועדות".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

יום הזיכרון תשע"א

הטקס המלא: יום הזיכרון לחללי צה"ל וחללי פעולות האיבה

זוכרים 22,867 חללים

אחרי 38 שנים: שירו של החלל הולחן

רה"מ בטקס יום הזיכרון: "פועלים לשחרור חטופינו" 

המכתב מתעלת סואץ הפך לשיר

פרס: "לא נשקוט עד שגלעד שליט ישוב"