נתניהו בטקס הזיכרון המרכזי: מכיר על בשרי את כאב השכול

"אני מכיר על בשרי את תחושת הגדיעה של אבר בגופנו", אמר רה"מ בנאומו בטקס הזיכרון בהר הרצל. מדינת ישראל מתייחדת היום עם זכר 22,867 חלליה, כאן בחדשות 2 באינטרנט נעביר את הטקסים המרכזיים בשידור ישיר

עם ישראל כולו מתייחד היום וזוכר את 22,867 חללי צה"ל וחללי פעולות האיבה. אירועי הזיכרון הבוקר נפתחו בשעה 11:00 בצפירת דומייה בת שתי דקות. ולאחריו נערך הטקס המרכזי בהר הרצל, אותו העברנו בשידור חי בחדשות . בשעה 12:55 נשדר את טקס הזיכרון לחללי נפגעי פעולות האיבה בהר הרצל.

בשעות הערב נעביר בשידור ישיר את טקס הדלקת המשואות בהר הרצל, המסמל מדי שנה את המעבר בין אבל יום הזיכרון לחגיגות יום העצמאות.  

נתניהו: "אני מכיר את הכאב"

"22,867 מבנינו ובנותינו נפלו במערכות ישראל. קשה להעריך את מלוא המחיר שנגבה מעמנו ומדינתנו בנופלם. המשפחות שלא הוקמו, הילדים שלא נולדו, היצירות שלא נוצרו. אבל ביכולתי להעריך היטב את המחיר שנגבה מכל אחד ואחת מכם בני ובנות המשפחות השכולות. אני חלק מכם. אני יודע מה גדול הכאב, מכיר על בשרי את תחושת הגדיעה של אבר בגופינו. את תחושת ההחמצה".

"אני מכיר את השלבים. ראשית בא ההלם, אחריו הסירוב להאמין, ואחר כך מחלחלת לה ההכרה הנוראה שיקירנו לא ישובו עוד. שהם יחיו רק בליבנו ובחלומנו. לכל אחד מאיתנו דרך משלו להתעודד ולהתמודד עם ייסורי השכול, שהם ייסורי שאול".

"הלוואי שיכולתי לעוץ עצה לאלה מכם שנוספו בשנה האחרונה למשפחתנו, משפחת השכול. אבל קצרה ידי. אני יודע שגם כשהאומה כולה מלווה אתכם, נגזר עליכם לצעוד לבד עם הכאב ועם החלל שנפער בחייכם. במחשכי הליל ובבוקרו של יום, ודווקא בימי שמחה ורון מבליח לפתע הזיכרון ומפלח באכזריות".

"ואיך נחייה כשזרוענו כרותה ונפשנו פצועה. ובכל זאת, החיים הם נהר סוער ורב עוצמה שסוחף אותנו במורד הזרם".

פרס: "לא נשקוט עד שגלעד שליט ישוב"

נשיא המדינה פרס היה הראשון לנאום במהלך הטקס אמש. "ברגע שהאיבה תחלוף, נוכל לחיות בשלום עם שכנינו", הביע פרס את תקוותו. "אנחנו מחבקים את צה"ל, הצבא האהוב שלנו. לא ננוח ונשקוט עד שכל החטופים והנעדרים ישובו ושנראה את גלעד שליט כאן איתנו, בריא ושלם", הבטיח פרס וסיכם במילים: "יהי זכרם ברוך".

הרמטכ"ל בני גנץ אמר כי "במערכה המתמשכת של עמנו, במעלה הדרך לעתיד של ביטחון, צה"ל ממשיך לשמור על עמנו - נכון להכריע כל אויב. חיילי צה"ל הם משכמם ומעלה. אנשים רבים חירפו את נפשם למען המדינה - ודמותם נותרה לנו כמופת", אמר הרמטכ"ל.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

יום הזיכרון תשע"א

הטקס המלא: יום הזיכרון לחללי צה"ל וחללי פעולות האיבה

זוכרים 22,867 חללים

אחרי 38 שנים: שירו של החלל הולחן

רה"מ בטקס יום הזיכרון: "פועלים לשחרור חטופינו" 

המכתב מתעלת סואץ הפך לשיר

פרס: "לא נשקוט עד שגלעד שליט ישוב"

גנץ: "דמות הנופלים נותרה לנו כמופת" 

הציל את צוות הסיירת - ונהרג בהתרסקות ברומניה