הציל את צוות הסיירת - ונהרג בהתרסקות ברומניה

אלוף משנה דני שיפנבאור נהרג ביולי האחרון בהתרסקות מסוק צה"ל ברומניה. חבריו ומפקדיו מתארים אותו כטייס וכמפקד אמיץ שבמלחמת לבנון השנייה יצא לחלץ כוח של סיירת מטכ"ל תחת אש. הוריו של שיפנבאור נפגשו עם הוריו של סא"ל עמנואל מורנו שנהרג בפעולה הסודית. את תמונתו של מורנו ז"ל, גם היום, עדיין אי אפשר לפרסם

תמיד אומרים על מישהו שנהרג ש"לא היו הרבה כמוהו", ש"היה אחד ויחיד". במקרה של דני, נראה שהמשפט הזה חורג מהקלישאה, שזו המציאות.

"אם כרמטכ"ל הייתי צריך לבחור צוות, שצריך להטיס יסעור למקום הכי מסובך, הכי מורכב במזרח התיכון, דני והחברים שלו היו בצוות הזה", מספר הרמטכ"ל היוצא גבי אשכנזי.

זה קרה בסוף מלחמת לבנון השנייה. צוות של סיירת מטכ"ל נתקל במארב של חיזבאללה בעומק לבנון. סגן אלוף עמנואל מורנו נפצע קשה. דני שיפנבאור, מפקד טייסת היסעורים, מתעלם מאישורים וטס ישר לאש, להציל את החברים.

דני וצוות המסוק הצילו את צוות סיירת מטכ"ל

אשכנזי מתאר את האירוע, "הם נמצאים שם למטה ואין איך להגיע אליהם, רק בדרך האוויר וקשה לי לתאר בתור מי שהיה למטה, כשדברים מסתבכים ואתה לבד, פתאום אתה שומע את המסוק הזה מגיע, זו תחושה יוצאת דופן".

דני וצוות המסוק הצילו את צוות סיירת מטכ"ל. סגן אלוף מורנו לא שרד את הפציעה. לפני שבוע נפגשו אילן וסילביה, הוריו של עמנואל, עם משפחתו של דני בטייסת בתל נוף.

כל המבצע סודי. את תמונתו של מורנו זכרו לברכה, אסור עדיין לפרסם. דני חזר הביתה, המשיך בשירות, אחראי על כל המבצעים הסודיים של חיל האוויר. חבריו מספרים על משפט שאפיין אותו: "חשוב לי שתבין". גם הרמטכ"ל לשעבר מכיר אותו ככזה. "כאילו אני יושב בקוקפיט של היסעור, שאני אבין בדיוק מה מציגים לי ומה אני מאשר. הוא היה חוזר על ההסברים פעם אחר פעם".

דני נהרג בהתרסקות ברומניה

בסוף יולי 2010 טס סגן אלוף דני שיפבאור יחד עם חמשת חבריו לטיסת אימון ברומניה. במהלך האימון התנגש המסוק בצלע ההר. שישה חיילים נהרגו, ביניהם דני.

3 ימים לפני זה הוא הגשים עוד חלום, כשעבר לבית חדש במושב קדרון יחד עם יעל רעייתו והילדים. "זה הנוף של החיים שלנו", מספרת יעל. "שזה תל נוף, המסלולים, המסוקים שעוברים כל יום".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

יום הזיכרון תשע"א

הטקס המלא: יום הזיכרון לחללי צה"ל וחללי פעולות האיבה

זוכרים 22,867 חללים

אחרי 38 שנים: שירו של החלל הולחן

רה"מ בטקס יום הזיכרון: "פועלים לשחרור חטופינו" 

המכתב מתעלת סואץ הפך לשיר

פרס: "לא נשקוט עד שגלעד שליט ישוב"

גנץ: "דמות הנופלים נותרה לנו כמופת"