המכתב מתעלת סואץ לחברה הפך לשיר

אחד מהשירים שהולחנו במסגרת "עוד מעט נהפוך לשיר" השנה הוא של צבי עמית (פרוינד) ז"ל שנפל ביום הכיפורים. מתעלת סואץ נהג עמית לשלוח שירים, מכתבים וסיפורים לחברתו איריס לבון, איתה גם עמד להתחתן. "זה מאוד מרגש, קשה וכואב", סיפרה לבון. "אבל יש גם תחושה של סגירת מעגל". ראיון עמה ועם הזמרת איה כורם

צבי עמית (פרוינד) נהרג במלחמת יום הכיפורים בהתקפת הפתע על תעלת סואץ. מסיני הוא נהג לשלוח לחברתו דאז איריס לבון שירים ומכתבים. אחד מהם הולחן במסגרת הפרויקט השנתי של גלי צה"ל, "עוד מעט נהפוך לשיר".

"השיר הזה הוא חלק מכמה שירים שקיבלתי כשהוא היה בתעלה וכתב לי מכתבים", סיפרה לבון בראיון ל"שש" עם סיון רהב-מאיר. "בתוך המכתבים האלה הוא גם כתב שירים וסיפורים. דווקא בזמן הזה, הוא כתב הרבה על שיחות שיש להם עם החיילים המצרים, וכמה נפלא השלום יכול להיות".

הזוג היה אמור להתחתן, אך אז נהרג עמית. שירו, מכתבו, הגיע השנה לזמרת איה כורם. זו הפעם הראשונה שכורם משתתפת בפרויקט מפני שלדבריה, זהו הטקסט הראשון שהתחברה אליו והצליחה להלחינו.

"זה מאוד מאוד מרגש ומאוד קשה וכואב", אמרה לבון בראיון. "יש גם הרגשה טובה שמשהו שנכתב לפני כל כך הרבה זמן הופך לשיר. יש בזה משהו של סגירת מעגל".

המשדר המלא של "עוד מעט נהפוך לשיר" ישודר מחר בגלי צה"ל בשעה 14:00 ובערוץ 2 בשעה 18:40.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

יום הזיכרון תשע"א

זוכרים 22,867 חללים

אחרי 38 שנים: שירו של החלל הולחן

רה"מ בטקס יום הזיכרון: "פועלים לשחרור חטופינו"