נתב"ג: תנועת הטיסות שבה באופן מלא, טיסות אחה"צ ייצאו בזמן

אחרי שחודשה גם התנועה האווירית בתוך ישראל - שבים בנתב"ג לפעילות סדירה של טיסות באופן הדרגתי. לוח ההמראות מראה כי הטיסות הצפויות לשעות הצהריים המאוחרות ואחה"צ צפויות לצאת בזמן. היום יתקבלו תוצאות דגימות החומר שנמצא במסנני הדלק

חדשות טובות מרשות שדות התעופה: אחרי שחודשה הבוקר התנועה האווירית בתוך ישראל - שבים בנתב"ג לפעילות סדירה של טיסות. למעט עיכובים שעדיין קיימים בטיסות שתוכננו לצאת הבוקר - הטיסות המיועדות לצאת בשעות הצהריים המאוחרות ואחר הצהריים כבר צפויות לצאת במועדן, כפי שניתן ללמוד מלוח ההמראות והנחיתות המלא של נמל התעופה בן גוריון. עם זאת, ברשות שדות התעופה שבים וקוראים לציבור הנוסעים להתעדכן באתרי האינטרנט של החברות השונות, וגם באתר הרשות בטרם יוצאים מן הבית לשדה התעופה.

בשלב זה ידוע על 11 מטוסים מקורקעים בנתב"ג ואשר מיועדים לצאת לחו"ל. ההערכה היא כי גם הם צפויים להמריא ליעדם כבר בשעות הקרובות, ואולי לעצור בתחנת ביניים על מנת לתדלק. בשעות הצהריים יתקבלו תוצאות דגימות החומר השומני שנמצא במסנני הדלק. המסננים נשלחו לגרמניה, וכעת מקווים ברשות שדות התעופה כי יימצא הגורם לזיהום. ההערכות הן כי מדובר בחיידק שגרם לחימצון הדלק - ובעקבות כך להיווצרות שומנים.

רוצים לדעת כשהטיסות יחזרו לסדרן? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק והתעדכנו

בנתב"ג אישרו הלילה למטוסים להמריא גם בשעות האוסרות על כך - על מנת להתגבר על העומס. עשרות משאיות הובילו מיכליות דלק ממאגרי החירום של ישראל כדי לתדלק את המטוסים שקורקעו. 

במסיבת עיתונאים מיוחדת שערך שר התחבורה ישראל כץ, אמר כי "מדובר בדבר חמור, הוריתי להקים צוות בדיקה מיידי שבתוך ימים ספורים יבדוק את אשר אירע וגם יגבש המלצות כיצד להתמודד עם כל הנושא הזה בהמשך".

השר הדגיש כי המשימה הדחופה ביותר היא לשחרר מטוסים שנמצאים בנתב"ג. "בשלב זה יובא דלק ממאגרי החירום בפי גלילות. מיכליות וצוותים של נכסי תעופה מרוקנים מטוסים שחשוד כדלק מזוהם ובמקביל מטוסים ריקים שאפשר לתדלק במהירות. מטוסים שירוקנו מדלק יתודלקו במנת דלק שתספיק להם להגעה ללרנקה לתדלוק מלא".

"חברת נכסי תעופה היא החברה שאחראית על אספקת הדלק לנתב"ג, איכותו ועמידותו בתקנים", הדגיש הערב מנהל נתב"ג שמואל קנדל במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינס. "הדלק נבדק ועמד בכל הבדיקות הנדרשות. הסיבה שבגינה התעורר החשש היא סתימה שהתגלתה במסננים באותם מתקנים שמעבירים את הדלק מהצנרת למנועי המטוס".

אמש התברר כי התקלה במסננים אותרה כבר לפני שבועיים, אז הופיע חומר שמנוני על המסננים. מספר טייסים דיווחו על כך לחברות התעופה בהן הם עובדים וברשות שדות התעופה מציינים כי נשלחו בדיקות דלק שחזרו תקינות במהלך השבועיים הללו.

בהכנת הידיעה השתתפו כתבינו גלעד שלמור, דנה סומברג וברהנו טגניה