כל הטיסות מנתב"ג בוטלו בגלל זיהום בדלק

נוסעים רבים נתקעו בנתב"ג בעקבות ההחלטה לקרקע את כל המראות המטוסים, בשל זיהום שהתגלה בדלק. גם טיסות הפנים בוטלו. נוסעים זועמים: "יש כאן בלאגן ועומס. לא אומרים לנו כלום". מטוסים מופנים לקפריסין. הצטרפו לשידור החי עם כל הפרטים

בנמל התעופה בן גוריון נרשמים משעות הבוקר המאוחרות עיכובים משמעותיים רבים בעקבות זיהום בדלק שהוביל לקרקוע המטוסים שתודלקו במקום. לאור הזיהום ניתנה הנחייה להפסיק גם את הטיסות הפנים ארציות. עוד הוחלט להפנות את הטיסות שעושות דרכן לישראל ולהנחות את המטוסים לתדלק במקומות חלופיים ביוון וקפריסין. מחברת התעופה לופטהנזה נמסר כי שתי טיסות של החברה ממינכן ומפרנקפורט לישראל נחתו בלרנקה שבקפריסין עד להודעה חדשה. לציבור הנוסעים מומלץ להתעדכן בלוח הטיסות.

ממה נגרם העיכוב?

בשעות הצהריים הודיע מנהל נתב"ג על הפסקת תדלוק המטוסים בנמל התעופה, בשל זיהום שהתגלה בדלק המטוסים. אלפי הנוסעים תקועים עדיין בטרמינל - ובהם גם מאות מאוהדי קבוצת מכבי תל אביב בכדורסל, שתתמודד מחר בברצלונה בחצי גמר הפיינל פור מול ריאל מדריד.

כיצד מטפלים בנתב"ג בעיכוב?

חברת "נכסי תעופה", ספקית הדלק שבו התגלה הזיהום, כינסה בשעות הצהריים ישיבת חירום, יחד עם הנהלת נתב"ג, על מנת לבחון את הדרכים באמצעותן ניתן לטפל בתקלה החמורה. בניסיון ראשוני לפתור את התקלה, נלקחו מבחנות של דלק מהמיכלים על מנת לאבחן את הזיהום.

אם נתב"ג מקורקע, מדוע לא ממריאים מנמלי תעופה אחרים בישראל?
זיהום הדלק השפיע גם על שדות תעופה אחרים ברחבי הארץ - ובהם אילת, חיפה ומחניים. על כן, מנהלי רשות שדות התעופה הוציאו הוראה גורפת לאסור את יציאת הטיסות מישראל.

מי אחראי לאספקת הדלק למטוסים?

חברות "מרקורי תעופה" ו"פז" הן שאחראיות לאספקת הדלק הסילוני למטוסים בנמלי התעופה בישראל. ב"פז" אמרו בשעות הצהריים כי מקור התקלה במסננים במסופי התדלוק - אך לא בדלק עצמו, שנבדק גם כן. ההערכה היא כי חומר שומני כלשהו, שמקורו אינו ידוע, הוא שהצטבר במסננים ופוגע בתדלוק.

הנוסעים זועמים. מה אומרות חברות התעופה?

חברת "להק תעופה" המספקת שירותי פינוי רפואי מוסק הודיעה בשעות אחר הצהריים כי היא משביתה כל פעילות אווירית של מסוקי הפינוי והחילוץ שלה עד להודעה חדשה.

ואילו בחברת "ארקיע" הודיעו כי בעקבות התקלה היא נאלצת לבטל את טיסות הפנים והטיסות הבינלאומיות. הטיסות מבוטלות עד להודעה אחרת מרשות שדות התעופה. היום אמורות היו לצאת 16 טיסות פנים ארציות ו-10 טיסות בינלאומיות של ארקיע. בשעה זו מנסה ארקיע למצוא פתרונות חליפיים (בין היתר דרך עמאן) למספר טיסות וביניהן טיסה מיוחדת שאמורה לצאת לפיינל פור.

מדוברות רשות שדות התעופה נמסר בתגובה: "מנהל נתב"ג הורה על הפסקת תדלוק מטוסים בנתב"ג לאחר שחברת"נכסי תעופה" המזרימה את הדלק לצנרת של נמל התעופה הודיעה לרשות שדות התעופה כי נמצא זיהום בדלק.

"כמו כן לאור הזיהום בדלק נתנה הנחייה להפסיק המראות גם בטיסות הפנים ארציות. כאמור, לאור עובדה זו הורה מנהל נתב"ג על הפסקת תדלוק המטוסים בנתב"ג ובשדות התעופה הפנים ארציים. בשעה זו הנושא נבחן על ידי חברת "נכסי תעופה" ועל ידי הגורמים המקצועיים בנתב"ג".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת