אביו של הכבאי שנספה בכרמל: רה"מ הבטיח לנו שינציחו אותם

"הילדים שלנו הם הגיבורים", כך אומר הבוקר בכאב מרדכי סמנדייב, אביו של הכבאי אורי סמנדייב ז"ל שנספה באסון הכרמל לאחר הפרסום לפיו הכבאים הנספים לא יוכרו כחללי מערכות ישראל. "זה כאילו אנחנו לא שייכים למדינה הזו", הוסיף. שמותיהם של השלושה לא יוקראו בטקסי יום הזיכרון

"זה כאילו אנחנו לא שייכים למדינה הזו", כך מגיב הבוקר מרדכי סמנדייב, אביו של הכבאי אורי סמנדייב ז"ל, שנספה באסון הכרמל בעקבות הפרסום ב"מעריב" כי בנו ושני כבאים נוספים לא יוכרו כחללי מערכות ישראל ושמותיהם לא יוזכרו בטקסי יום הזיכרון הקרוב, זאת מכיוון שלא נקברו בחלקה צבאית.

בריאיון לתכנית "בוקר טוב ישראל" עם מיכה פרידמן בגלי צה"ל אמר האב כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הבטיח לו ולבני משפחות הכבאים האחרים, דני חייט ז"ל ואלעד ריבן ז"ל, במהלך שיחה שקיים עמם במשרדו לפני כחודשיים, כי הסוגיה תיפתר ושהמדינה תכיר בהם כחללים לכל דבר. "יכול להיות שאלו היו רק דיבורים - ושום דבר לא קרה", זועם מרדכי.

סמנדייב האב מבקש לפעול נגד אי ההכרה בשלושה, שבגינה לא יונצחו שמותיהם באנדרטות חללי מערכות ישראל ולא יוקראו במהלך טקסי "יד לבנים". "הם חירפו את נפשם כדי להציל אנשים. הם היו יכולים לברוח, אבל נלחמו עד הרגע האחרון", הוא מדגיש, "הילדים שלנו הם הגיבורים".

"אנו פועלים על פי החוק"

אלי בן שם, יו"ר ארגון יד לבנים הארצי, אמר בתגובה: "מעמדם של הכבאים הוא כמעמד נפגעי פעולות האיבה והם לא מוכרים על ידי הארגון. לא מדובר בהחלטה שלנו, אלא של משרד הביטחון".

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "הכבאים והנער המתנדב הוכרו לצורכי תגמולים וקבלת תמיכה מהאגף למשפחות שכולות במשרד. מעבר לזה, חוק בתי הקברות הצבאיים אינו מאפשר לנו פרשנות בנושא לגבי מי מוכר כחלל במערכות ישראל".

שר הפנים אלי ישי שלח בתגובה לפרסום מכתב לשר הביטחון ברק, בדרישה לתקן את העוול. "3 הכבאים הם לוחמי אש שמסרו נפשם למען ארץ ישראל וכל אטימות בירוקרטית אל לה למנוע בהכרתם כחללי מערכות ישראל. עם תחילת מושב הכנסת אפעל לשינוי חוק בתי הקברות הצבאיים כך שהם יוכרו כחללי מערכות ישראל".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק