3 כבאי הכרמל לא יוזכרו ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל

הקשיים לא מפסיקים להיערם על משפחותיהם של אורי סמנדייב, דני חייט ואלעד ריבן ז"ל שנספו במהלך תפקידם ככבאים באסון הכרמל. באירועי יום הזיכרון שיחול בשבוע הבא, לא יוזכרו שמותיהם בטקסים השונים. הסיבה: ארגון יד לבנים לא מכיר בהם כחללי מערכות ישראל. אביו של סמנדייב ז"ל: "הבן שלי הגיע לאסון בכדי להציל חיים"

אלעד ריבן. לא יוזכר בטקסי יום הזיכרון (חדשות 2)

ביום הזיכרון שיחול בתחילת השבוע הבא יוזכרו 41 הקצינים והסוהרים שנספו בשריפה הגדולה בכרמל. אך הכבאים אורי סמנדייב ז"ל, דני חייט ז"ל ואלעד ריבן ז"ל בן ה-16 שנהרגו גם הם במהלך תפקידם באסון, לא יוזכרו בטקסים השונים. הסיבה: ארגון "יד לבנים" לא מכיר בהם כחללי מערכות ישראל. כך פורסם הבוקר ב"מעריב".

משפחותיהם של השלושה נאבקות מזה חודשיים מול הארגון על ההכרה בבניהם כחללי מערכות ישראל. בעקבות אי ההכרה, שמם לא יונצח באף אנדרטה לחללי מערכות ישראל ובשום מבנה של יד לבנים בעיר מגוריהם. בנוסף, שמותיהם לא יוקראו בערוץ 33 במהלך יום הזיכרון.

שלוש המשפחות אמנם הוכרו כמשפחות שכולות על ידי הארגון לצורכי תגמולים בלבד, אך לא הוכרו באופן רשמי על ידו. מרדכי סמנדייב, אביו של אורי, הזהיר שאם שמו של בנו לא ייחרט על האנדרטה בדיוק כמו שאר חללי מערכות ישראל, הוא לא יישאר לצפות מהצד. "הבן שלי הגיע לאסון בכדי להציל חיים, הוא חירף נפשו למוות מרצון ובכוונה מוצהרת להציל אחרים", אמר סמנדייב ל"מעריב".

לדברי סמנדייב "כשיידענו את ראש הממשלה בנימין נתניהו בנושא במהלך פגישה שהתקיימה לפני כחודש וחצי, הוא נותר המום והבטיח לפני כולם ששלושת הבנים יוכרו כחללי מערכות ישראל על ידי הארגון". סמנדייב הוסיף: " עוד שלושה ימים יום הזיכרון ושום דבר לא זז מאז".

"אנו פועלים על פי החוק"

אלי בן שם, יו"ר ארגון יד לבנים הארצי, אמר בתגובה כי "מעמדם של הכבאים הוא כמעמד נפגעי פעולות האיבה והם לא מוכרים על ידי הארגון. לא מדובר בהחלטה שלנו, אלא של משרד הביטחון".

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "הכבאים והנער המתנדב הוכרו לצורכי תגמולים וקבלת תמיכה מהאגף למשפחות שכולות במשרד. מעבר לזה, חוק בתי הקברות הצבאיים אינו מאפשר לנו פרשנות בנושא לגבי מי מוכר כחלל במערכות ישראל".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק