ישראל מתייחדת עם זכר הנספים

אירועי יום הזיכרון נפתחו בצפירת דומייה בת 2 דקות. לאחר טקס הנחת הזרים למרגלות האנדרטה לזכר מרד גטו ורשה במוזיאון יד ושם, התקיים טקס "לכל איש יש שם" בכנסת. ב-13:00 התקיים טקס האזכרה המרכזי באוהל יזכור ביד ושם והועבר בשידור חי. אירועי יום השואה יינעלו בשעה 19:45 בעצרת מרכזית בבית לוחמי הגטאות


ישראל מתייחדת עם זכר הנספים: בשעה 10:00 הבוקר נשמעה צפירת דומייה בת שתי דקות בכל הארץ, במהלכה עצרו תושבי המדינה את עיסוקיהם ועמדו בדממה לזכר ששת מיליוני היהודים שנספו בשואה. כעת מתקיימים טקסי הזיכרון הממלכתיים בירושלים וטקסים נוספים ברחבי המדינה ובחו"ל.

את טקסי הזיכרון המרכזיים נעביר בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט

לוח זמנים של האירועים והטקסים המרכזיים ביום הזיכרון לשואה ולגבורה:

מיד בתום הצפירה בשעה 10:02 נערך טקס הנחת הזרים למרגלות האנדרטה לזכר מרד גטו ורשה במוזיאון יד ושם בהשתתפות נשיא המדינה שמעון פרס, ראש הממשלה בנימין נתניהו, הרמטכ"ל בני גנץ ומפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו. מאות נציגים מקהילות, עמותות וארגונים יהודים ברחבי העולם הניחו זרי פרחים לצד האנדרטה לזכר בני הקהילות היהודיות שנרצחו על ידי הנאצים.

בכנסת התקיים בשעה 11:00 טקס הזיכרון "לכל איש יש שם" במהלכו הקריאו שרי הממשלה וחברי הכנסת שמות של קורבנות שואה ביניהם גם שמות בני משפחותיהם שנספו במחנות ההשמדה. במקביל החל יום האיסוף של פריטים אישיים מתקופת השואה בכיכר גטו ורשה ביד ושם, במסגרת מבצע "לאסוף את השברים".
יו"ר הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין פתח את מעמד הקראת השמות בטקס "לכל איש יש שם" והזכיר את יוזם הטקס דב שילנסקי, יו"ר הכנסת לשעבר שהלך השנה לעולמו.
נשיא המדינה שמעון פרס הקריא מעל בימת הכנסת את שמות בני משפחתו שנספו בשואה ואמר: "לזכר בני משפחתי שנטבחו עם 2,060 בני קהילתם בעיירה וישנייבה באוגוסט 1942, על ידי הנאצים ועוזריהם בני המקום, אשר ריכזו את תושבי העיירה בבית כנסת שהיה עשוי מעץ ורצחו אותם באכזריות בירי ובשריפה". הנשיא סיפר על סבו שהלך בראש הקהילה עטוף בטלית ישר אל בית הכנסת שהוצת על ידי הגרמנים.

אחריו עלה ראש הממשלה בנימין נתניהו ושיתף בסיפור משפחתו: "ב-1933 יצא חמי שמואל בן ארצי, אז שמואל רון בן 18, מעיירת מולדתו בפולין לוורשה ומשם לישראל. אבי משה ליווה אותו בתחנת הרכבת בוורשה וניסה לשדל אותו להישאר עם משפחתו בפולין והביא לו דברי מאפה. שמואל היה חצוי בליבו משום שמצד אחד אהב מאוד את משפחתו, את אביו, את אחיו ואחיותיו הקטנים, אבל מנגד רצה ללכת אחר חלומו ולהיות חלוץ בארץ ישראל, וכך הוא החליט לעשות", אמר נתניהו והוסיף: "הוא בא לארץ, עבד בפרדס כתב שירים וספרים ונהיה למחנך, לחוקר גדול של התנ"ך שלו הקדיש את מיטב שנותיו. לחווה ולו נולדו שלושה בנים ובת, הם הביאו לו תריסר נכדים ומספר הולך וגדל של נינים. חייהם נושאים לפיד זיכרון ועדות חיה, להמשכיות המשפחה, המשפחה הקרובה שכולה, חוץ משמואל, נספתה". ראש הממשלה סיים את דבריו בהקראת שמות בני משפחתו שנספו בשואה.

שר הביטחון אהוד ברק הקריא את שמות בני משפחתו והדגיש את מקומו של צה"ל בהגנה על היהודים בארץ ישראל. "שמואל אהרון גודין אבא של אימי, רחל גודין לבית גילביץ אמה של אימי, יצחק גודין אח, הניה גודין אחות. יהיה זכרם ברוך. אנחנו פה. צה"ל הוא העומד בדור הזה על משמר הגורל היהודי והוא זה שיבטיח 'לא עוד'. המעמד המרגש הזה במשכן הכנסת ישראל הפורחת והזוכרת היום את כוחות המגן המוכנים ליום פקודה הם תשובתנו הניצחת לשואה, הם נקמת הנספים, הם תקוותנו כולנו", אמר שר הביטחון.

בשעה 13:00 נערך טקס האזכרה המרכזי באוהל יזכור ב"יד ושם". בהמשך היום יתקיימו עצרות ואזכרות נוספות בכל רחבי הארץ וגם בחו"ל. בפולין החל "מצעד החיים" בשעה 14:00 בהשתתפות כ-10,000 בני אדם שצועדים ממחנה אושוויץ למחנה ההשמדה בירקנאו שם תתקיים עצרת זיכרון בשעה 16:00.

ב-19:45 תפתח העצרת המרכזית לנעילת יום השואה בבית לוחמי הגטאות בגליל בהשתתפות הרמטכ"ל בני גנץ.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק