למרות אזהרות המסע - הישראלים ממשיכים לטוס לחו"ל

גם היום, כמו בשאר הימים בחופשת הפסח, נמל התעופה בן-גוריון המה בישראלים שיבלו את החג מחוץ לגבולות המדינה. על אף הפרסומים כי חיזבאללה מתכנן להוציא לפועל פיגוע ראווה נגד מטרות ישראליות בחג הפסח, הנופשים לא מתרגשים מהאזהרות. "אף אחד לא אמר לנו להישאר, כי כולם טסו", סיפרו

למרות אזהרות המסע החמורות שפורסמו אתמול, עם ישראל ממשיך לנפוש ולטוס לחו"ל. חברות התעופה שהמריאו היום מנמל התעופה בן-גוריון דיווחו על תפוסה מלאה בטיסות, כך שלמרות החשש מפיגועי נקם של חיזבאללה בעקבות חיסולו של בכיר הארגון עימאד מורנייה, הישראלים לא שינו את תכניותיהם לחופשה בחג הפסח.

"שמענו, קראנו אבל אנחנו נוסעים", סיפרו זוג שטס הבוקר לחופשה, "אף אחד מבני המשפחה או הקרובים אלינו לא ביקש מאיתנו להישאר בארץ - מכיוון שגם הם טסו", הוסיפו בני הזוג, שהיו חלק מ-11,000 הישראלים שהמריאו היום מנתב"ג.

התרעה חריגה מפני פיגוע

במערכת הביטחון זיהו בתקופה האחרונה התרעה חמורה ומיידית לפיגוע גדול של חיזבאללה, זאת כחלק מרצונו של הארגון לנקום את חיסולו של בכיר הארגון שחוסל, עימאד מורנייה. ההתרעה מדברת על תזמון של טווח הזמן המיידי. באופן כללי, חיזבאללה מכוון את כוונת הנקם על החיסול - לחגים ומועדים היהודיים.

מי שעומד מאחורי יוזמת הפיגוע הוא מנגנון הפיגועים של חיזבאללה בחו"ל. לא מדובר בגוף מאוד גדול, אך מסוכן ויעיל למדי, אשר חותר כל הזמן להוציא לפועל את פיגוע הנקמה על חיסולו של מורנייה. ייתכן כי לא מדובר בפיגוע כל כך גדול שיגרור את ישראל למלחמה חדשה בלבנון, אך בהחלט ינסה לטשטש את עקבותיו ובוודאי לפגוע קשה מאוד במטרות ישראליות - ובטווח הזמן המיידי.

מיד אחרי חיסולו של מורנייה בפברואר 2008, החלו בחיזבאללה לתכנן את פיגוע הנקמה. מאז ניסה מנגנון הפיגועים של חיזבאללה בחו"ל להוציא לפועל פיגוע נקמה גדול וכואב. כמה וכמה ניסיונות כאלה סוכלו: במאי 2008 בבאקו, בתאילנד, ולאחר מכן בנובמבר 2008 בסיני שבמצרים ובטורקיה בנובמבר 2009. עכשיו, מסתבר, היד עוד נטויה.

ההמלצה לישראלים: לא להצטופף במקומות הומים

ומה הישראלים השוהים בחו"ל צריכים לעשות נוכח האיום הזה? לא ברור בדיוק אילו הנחיות יש לתת במצב הזה, אך בהחלט ריכוזים גדולים של ישראלים עלולים להוות מטרה לפיגוע שכזה. יש לנקוט באמצעי זהירות ולא להצטופף יותר מדי במקומות הומים.

בראשית החודש פרסם המטה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה עדכון של אזהרות המסע מטעם המטה ללוחמה בטרור, לקראת חג הפסח - ובו קריאה לישראלים שלא לנסוע לסיני או לטורקיה. בנוסף, חודדו הנחיות הזהירות לישראלים שנוסעים במהלך החג למדינות אגן הים התיכון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק