הטייס נמנע מפגיעה ברכב - והתרסק על העצים

לביתה של ליליאן בכור, אלמנתו של הטייס דוד בכור שהתרסק הבוקר עם מטוסו, הגיעה אחר הצהריים צעירה נרגשת. "בעלך הציל אותי", אמרה לה. "הוא גיבור, המטוס עמד להתרסק על המכונית שלי וברגע האחרון הוא סטה". אזרחים מבוהלים תיעדו את השניות הראשונות לאחר ההתרסקות. צפו

אבל כבד ירד על קרית ים, עם היוודע מותו של דוד בכור, תושב העיר בן 64, שנספה הבוקר בתאונת המטוס הקטלנית. אלמנתו של דוד, ליליאן, שחזרה הערב בראיון מיוחד לתכנית "שש" עם דנה ויס את הרגעים הקשים בהם הבינה כי בעלה לא ישוב עוד. "אני לא יודעת איך אמשיך בלעדיו, זה מאוד קשה", היא אומרת.

תושבים מבוהלים תיעדו את השניות האחרונות לאחר ההתרסקות. בסרטון הקצר ניתן לשמוע את הקולות: "הוא היה פוגע בנו".

בכור, מדריך טיסה מיומן, הוא שהטיס את מטוס הפייפר מסוג "צ'רוקי 6". יחד עמו היו על המטוס גם שני טייסים נוספים בהכשרתם - מוסטפא אמין דראושה (37), תושב נצרת ומשה בנסל (57), תושב זכרון יעקב. שמו של הרוג נוסף בתאונה הקשה, חניך טיס, עדיין טרם הותר לפרסום.

"חברה התקשרה אליי אחרי שהיא שמעה על התאונה. היא אמרה לי שהיא לא רוצה להדאיג אותי אבל עדכנה אותי על האירוע", מספרת הערב ליליאן. "בדקתי באינטרנט. בהתחלה פורסם משהו אחר. התקשרתי אליו כי אני יודעת שבדרך כלל כשהוא בטיסה הוא שם את מכשיר הטלפון על רטט. הוא לא ענה לי".

"הודיעו לנו בשדה התעופה שכולם נהרגו"

בשלב זה, מספרת ליליאן, היא התקשרה לבית הספר לטיסה. "הייתה שם בהלה ואמרו לי שהם לא יודעים מה קרה. התקשרתי למנהל בית הספר לטיסה והוא אמר לי שהוא בדרך למקום. אחר כך נודע לי שהמצב לא טוב. נסענו לשדה התעופה ושם הודיעו לנו כי היו ארבעה נוסעים - ושכולם נהרגו".

אלמנתו של דוד מספרת על טייס מוכשר ובעל ניסיון רב. "בדיוק בדקתי היום. הוא כבר צבר 8,765 שעות טיסה. יש לו את הרישיון הכי גבוה שניתן להשיג בארצות הברית. כולם אהבו אותו והוא אהב את כולם. הבית מלא משעות הבוקר".

באירוע הקשה הציל דוד את חייהן של אם ושתי בנותיה שנסעו עם רכבן בסמוך למקום התאונה בזמן שהבחין דוד כי קיימת תקלה במטוס והחליט לשוב על עקבותיו לבסיס בחיפה. האם הגיעה אחר הצהריים לביתה של ליליאן, ואמרה לה: אני רוצה שתדעי, בעלך גיבור. הוא הציל אותי". המטוס ככל הנראה עמד לנחות בסמוך לרכב בו נסעו השלוש, אבל כשראה את המכונית הוא סטה.

החקירה: "התאונה - ככל הנראה כתוצאה מתקלה טכנית"

בינתיים, ממשיך משרד התחבורה לחקור את התאונה הקשה. בהודעה שפרסם הערב המשרד נמסר כי החוקר הראשי של המשרד הוא שמנהל את החקירה. ממשרד התחבורה נמסר עוד כי בשלב זה של החקירה, לא ניתן לקבוע בוודאות את סיבת התאונה, אולם ההערכות מצביעות כי תאונת במטוס החלה בבעיה טכנית.

"המטוס המריא על מסלול 16 לכיוון דרום. זמן קצר לאחר ההמראה, דיווח הטייס כי הוא חוזר מיידית לנחיתה. הטייס לא דיווח על הסיבה, אולם ככל הנראה הוא נתקל בבעיה טכנית במטוס או במנוע", נמסר בהודעה.

"עדי ראייה שונים דיווחו על קולות מוזרים שנשמעו מהמנוע, בזמן שהטייס פנה שמאלה (מזרחה). תוך כדי הפניה, נראה המטוס מנמיך אל הקרקע כשהוא פוגע בשורה של עצים גבוהים. בעקבות כך התרסק ועלה באש".

צוות החקירה מטעם חוקר התאונות הראשי של משרד התחבורה, החל במבצע חילוץ של שרידי המטוס והמנוע, באמצעות מנוף גבהים, במטרה לבדוק את המנוע ואת נסיבות התאונה. המנוע וחלקי המטוס יועברו לאתר מיוחד בדרום לצורך בדיקה.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק