טקס הענקת הצל"שים לקציני שנספו בשריפה בכרמל

יום אחרי שבג"ץ דחה את עתירת משפחות הסוהרים, העניקה המשטרה עיטורי הוקרה לשלושת הקצינים שנספו בשריפת הענק. קרובי הצוערים ערכו במקביל טקס התייחדות עם זכרם סמוך לבית אורן. השר אהרונוביץ': "הייתי רוצה להניח את המחלוקות ולהתמקד בצוואה שהותירו לכולנו"

אחרי שצלחה את מהמורת העתירה לבג"ץ, העניקה הערב המשטרה צל"שים לשלושת הקצינים שנספו בשריפת הענק בכרמל. הטקס נערך בבנייני האומה בירושלים, והועבר בשידור ישיר בחדשות 2 באינטרנט.

קרוביהם תת-ניצב אהובה תומר, תת-ניצב ליאור בוקר וסגן-ניצב יצחק מלינה, הקצינים שנספו באסון, קיבלו באירוע את העיטורים בשמם. במקביל, ערכו במקום הדליקה - בדרך העולה לבית אורן - משפחות הסוהרים שנספו טקס התייחדות עם זכרם.

את העיטורים העניק לבני המשפחות מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב דודי כהן. כשנקראו לקבל את הצל"שים קם הקהל על רגליו וכיבד את נציגי המשפחות במחיאות כפיים סוערות. השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ', נשא במקום דבריו והתייחס גם לקרע שבין נציגי אנשי המשטרה שנספו לבין משפחות הסוהרים ההרוגים.

"חובה עלינו לזכור את 44 היקירים שקיפחו את חייהם בדרכם להצלת חיים באסון הכרמל", אמר השר בנאומו. "אהובה תומר, ליאור בוקר ויצחק מלינה זיכרונם לברכה העניקו לחיים משמעות גם במותם. הייתי רוצה להניח את המחלוקות ולהתמקד בצוואה שהותירו לכולנו אחרי לכתם".

המפכ"ל, רב-ניצב דודי כהן, שיסיים את תפקידו בימים הקרובים, אמר בטקס: "הקריאות של תנ"צ אהובה תומר בקשר מבקשת סיוע לחילוץ הצוערים והפניית מטוסי כיבוי לזירה עדיין מהדהדות באוזניי. למרבה הצער, לא ניתן היה לעשות דבר ברגעים הקצרים שחלפו בהם הלכודים מצאו את מותם".

על המחלוקות שצצו בנושא אמר כי "משטרת ישראל מתוקף תפקידה לקחה אחריות מלאה על ניהול האירוע ופעלה ללא דופי. לכן אני מופתע מכך שסימני השאלה מופנים היום לעברנו. כולנו נכווינו מהאש הזו ונושאים בליבנו צלקות של אובדן, כאב וגעגוע".  

בן זוגה של אהובה תומר על המחלוקת: "יש לנו את אותו השכול"

רגע לפני הטקס ביקש בן זוגה של תומר, דני רוזן, להעביר מסר של פיוס למשפחות הסוהרים שנספו באסון האוטובוס - שעתירתם נדחתה אתמול בבית המשפט העליון.

"אני לא מגיע בתחושה שניצחנו אבל גם לא בתחושה שבני משפחות הצוערים הפסידו", אמר רוזן בפתח דבריו. "אני חושב שזה היה קרב מיותר שלא היינו אמורים וצריכים להגיע אליו. היום הזה אמור להיות שמח לכולנו ובמיוחד בשבילי. למעשה, אני היום שליח ציבור של אהובה ומקבל את הפרס ואת העיטור בשמה ולמענה. לא לי מגיע העיטור, אלא לה".

על בת זוגו המנוחה אמר רוזן: "אני חושב שכל מי שהכיר אותה יודע שמגיע לה העיטור הזה, ולכן אני שמח שהגענו לרגע הזה. מעבר לכך, אני אפנה לאחריו למשפחות כל הסוהרים ואבוא אליהם אישית. אני בטוח שהרגשתם נובעת מתחושות בטן ולא מהמציאות, ולכן אגיע אליהם ואציע להם לשלב ידיים, כתף אל כתף, למען אותה מלחמה כי יש לנו את אותו השכול".

"קציני המשטרה חרפו נפשם"

את עתירת משפחות סוהרי שב"ס דחו אתמול שופטי בית המשפט העליון, דורית ביניש, עדנה ארבל ועוזי פוגלמן. בהחלטתם הם ציינו כי "בהענקת העיטור אין כדי למנוע בדיקה אובייקטיבית של שאלת הכשל, אם היה כזה. יהא הדבר אשר יהא, אין בממצאים שייקבעו כדי לגרוע מכך שקציני המשטרה חרפו נפשם ולא בחרו בדרך הקלה של הימלטות מהשטח. בשל אומץ הלב שגילו החליט המפכ"ל את אשר החליט".

יחד עם זאת, הסכים הרכב השופטים כי בדרך העבודה המשטרתית הרגילה מן הראוי שתהיה בפני המפכ"ל המלצה של הוועדה הפועלת על פי התקנות. כמו כן, מקובלת עליהם הטענה כי על המפכ"ל לתת להמלצה משקל נכבד גם אם אינה מחייבת אותו. "אין אנו נוקטים עמדה בשאלה אם ראוי היה שהמפכ"ל ימתין עד לסיום בדיקת מבקר המדינה. ענייננו בחוקיותה של ההחלטה" הדגישו.

במהלך הדיון ציינה נשיאת בית המשפט ביניש כי "לבנו עם המשפחות. זה מובן למצוא אשמים אך יש לי הרושם שאתם מכוונים את מלחמתכם למקום הלא נכון. הדרך היא לא במלחמות האלה. אני חושבת שהמשפחות צריכות לחשוב פעמיים. מזה שהם לא יקבלו צל"ש, אתם לא תקבלו מזור. אתם במסלול הלא נכון". השופטת עדנה ארבל חיזקה את דבריה: "אנחנו לא רוצים לכתוב פסק דין בנושא הזה".

בכתב העתירה של המשפחות נטען כי "טרם נודע מי הורה לאוטובוס להסתובב במקום, אך יש להניח בסבירות גבוהה שאילו האוטובוס היה ממשיך בדרכו לכיוון בית אורן ללא עיכוב, חיי הסוהרים היו ניצלים".

עוד טענו בני המשפחה כי "באסון ניצלו שלושה סוהרים שהצליחו להימלט מאוטובוס התופת, אך טרם נחשפו עדויותיהם. ולכן לא ניתן עדיין לתת מי אפשר לאוטובוס לנסוע בדרך הגיהנום", בנוסף צוין כי "עדויות אלה כמו גם עדויות נוספות שמבקר המדינה אמור לשמוע יכולות לבסס מסקנות לגבי מעורבות באסון ובפרט מעורבותם של שלושת הקצינים ".

לאור הסיבות הללו הדגישו משפחות הסוהרים כי "ההחלטה להעניק עיטורים כבר בשלב זה ובטרם הושלמה בדיקת המבקר היא החלטה חפוזה, תמוהה ויש בה לכאורה לגרום להטיית הבדיקה לטובת המשטרה. אין להוציא מכלל אפשרות כי מבקר המדינה יצביע על כשלים בתפקוד המשטרה".

"אין ספק כי העובדות זועקות ועצם שריפתם של 44 הנספים מלמד על דבר אחד ויחיד, כי משהו בדרך השתבש ואין המדובר בכוח עליון שלא ניתן היה לגבור עליו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

אסון הכרמל - סיקור מיוחד:

השיחה האחרונה מהתופת

חופית חייט: "דני ישמור על אלה"

האש הכריעה את אהובה תומר

44 הרוגים באסון הכרמל

התמונות האחרונות של צוערי השב"ס

הצלם שהציל 3 אנשי שב"ס מהאש חוזר לזירת האסון