המשטרה: "פעלנו לפי רצון המשפחות"

"המשטרה נמנעה עד כה מפרסום התחקיר וזאת לבקשת המשפחות וגם כדי לאפשר לגורמים השונים לסיים את בדיקותיהם", כך אמרו אמש במשטרה בתגובה רשמית ראשונה לתיעוד המצמרר של הרגעים האחרונים של צוערי השב"ס. משפחות הצוערים עדיין זועמות על ההתנהלות

בתגובה לזעם המשפחות על חשיפת הסרטון שתיעד את הרגעים האחרונים של צוערי השב"ס באסון הכרמל, אמרו אמש (ג') במשטרה כי עיכבו את פרסום קטע הווידאו לבקשת המשפחות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

"המשטרה נמנעה עד כה מפרסום התחקיר וזאת לבקשת המשפחות וגם כדי לאפשר לגורמים השונים לסיים את בדיקותיהם", נמסר בתגובה רשמית ראשונה מטעם המשטרה.

עוד נכתב בתגובה: "הסרט שהוצג היום במסגרת ועדת הפנים בכנסת על שהתרחש באסון הכרמל הוצג לכלל המשפחות ולמבקר המדינה במסגרת הצגת ממצאי התחקיר. בנוסף, הוצגו תמונות וחומרי חקירה שטרם פורסמו".

אחד הצוערים הוא שתיעד את הרגע שלפני האסון

לראשונה מאז האסון הכבד בו נספו 44 צוערי שב"ס, הציג היום ערוץ הכנסת לראשונה תמונות מתוך האוטובוס שנשרף כולו באסון הכבד. בתמונות הנדירות, שצולמו במכשיר הטלפון הסלולרי של דודו דרעי, אחד הניצולים באוטובוס, שתי דקות לפני האסון הכבד, ניתן לראות את הניידת בה נסעה קצינת המשטרה אהובה תומר ז"ל, שנספתה דקות לאחר מכן באסון - וברקע מטוסי הכיבוי.

מהתמונות ניתן להבחין כי אפשר היה להציל את אנשי השב"ס - אם מטוסי הכיבוי היו מקבלים הוראה לכבות את אזור השריפה בה הוא עבר שתי דקות לאחר מכן. בתיעוד הנדיר נשמעים גם קולותיהם של הצוערים - דקות בלבד לפני שנספו בשריפה.

"נא לשבת, מה לא ברור?", נשמע קול אישה צועק לנוכחים באוטובוס ולאחר מכן פונה בקשר: "סגל, אנחנו חוזרים בחזרה". קולות אחרים שנשמעים באוטובוס, דקות לפני האסון: "כל הכבאים כבר עזבו, תברח!" ומיד לאחר מכן: "בואו נהיה בשקט. אתם מפריעים לנהג, שבו בבקשה ".

מהתיעוד ניתן לראות כיצד האוטובוס נחסם על ידי קציני המשטרה שמורים לו לעשות פרסה - אך הנהג לא מצליח. התחושה של חוסר האונים היא ששולטת באוטובוס.

בצילום של הצוער דוד דרעי ניתן לראות גם את רכב הכיבוי של דני חייט, אורן סימנדייב ואלעד ריבן ז"ל שבזמן שהפאניקה שולטת באזור - ממשיכים לבצע את עבודתם נאמנה. גם רכבה של תנ"צ אהובה תומר ז"ל ותנ"צ ליאור בוקר ז"ל נקלטים בעדשת המצלמה.

משפחות הנספים זועמות

לאחר שפורסם התיעוד, צפו בו רבים מבני משפחות הצוערים הנספים. נתן צידקי, חמו של ירון ברמי ז"ל, אמר בראיון לערוץ החדשות כי "אני כל הזמן נחרד מחדש, אני רואה שהדברים לא אמיתיים וכל מה שמספרים לנו במשטרה הכל דברי שקר, לא הראו לנו את הדברים האמיתיים ועד היום אנחנו לא יודעים את הדברים האמיתיים, זה מחריד אותנו ומחזיר אותנו אחורה, איך הם היו יכולים להינצל".

שלמה אלקלעי, אחיו של סגן גונדר רפי אלקלעי ז"ל סיפר כי הסרטון מעולם לא הוצג בפניהם וכי הדבר מעלה חשש שהמשטרה מסתירה אינפורמציה נוספת באשר לאותו יום נורא. "לא יכול להיות שאנחנו לא יודעים הכל ולא יודעים אם כל האינפורמציה הועברה למבקר המדינה או לא", אמר.

אלמנתו של ברמי ז"ל: "הצוערים נהרגו בגלל החלטות שגויות"

"הם נהרגו בגלל החלטות שגויות של קצינים בכירים בשב"ס ובמשטרה. מסתירים מאיתנו את האמת", אמרה היום עינב ברמי, אלמנתו של צוער השב"ס ירון ברמי ז"ל, בראיון לשש עם עודד בן עמי.

"מאז שצפיתי בתמונות אני לא יכולה לישון וכל הזמן בוכה. זה היה פשוט מזעזע", אמרה ברמי, כשהזיכרונות הקשים שבים ומציפים אותה. "האש הייתה כל כך רחוקה מהאוטובוס כשהם הגיעו ופשוט הפסידו דקות מיותרות על ויכוחים", הוסיפה.

בתוך כך, לא היססה ברמי לסמן את מי שאשמה באסון הקשה, לדעתה. "אחת הקצינות, להערכתי סיגל דואק, צרחה עליהם בסרטון ואמרה להם לשבת בשקט. הם ישבו בשקט כמו רובוטים ופחדו לסרב פקודה", האשימה ברמי הזועמת.

בחודש הבא צפויה ברמי ללדת ולדבריה כואב לה לדעת שלתינוק שבדרך היה יכול להיות אבא. "אני כל פעם מגלה מחדש שהמשטרה והשב"כ רק מטייחים במקום להגיד לנו את האמת. לא עשו תחקיר משטרתי ואחרי ארבעה חודשים הייתי צריכה לראות את הסרטון הזה ששוב חושף את האמת", אמרה ברמי.

בתגובה לפרסום הסרטון הגיבו היום בשב"ס כשאמרו: "בשירות בתי הסוהר מלווים וילוו את המשפחות השכולות". עם זאת, לברמי זה לא מספיק. "אני רוצה לדעת את האמת. לא מספיק לי שיחבקו אותי. אני רוצה שיפסיקו להסתיר ממני מידע ולהקשות עלי", היא אומרת.

אסון הכרמל: סיקור מיוחד

אלמנתו של ירון ברמי ז"ל: "הצוערים נהרגו בגלל החלטות שגויות"

חופית חייט: "דני ישמור על אלה"

האש הכריעה את אהובה תומר

44 הרוגים באסון הכרמל

אחרי 4 ימים: העופות שבים לחי-בר

התמונות האחרונות של צוערי השב"ס

הצלם שהציל 3 אנשי שב"ס מהאש חוזר לזירת האסון