חוק הסלקציה: בקרוב גם לא תחכו בכניסה

למעלה מעשור לאחר שנחקק החוק לאיסור אפליה במקומות ציבוריים, ועדת הכלכלה אישרה תיקון לפיו בעלי מועדונים יהיו חייבים להוכיח שעיכבו אדם בכניסה למועדון לא כתוצאה מאפליה על רקע גזעני. איגוד הברים: "זה מסכן את המבלים"

הסוף לסלקציה במועדונים? (AP)

חוק הסלקציה במועדונים רשם היום עוד ציון דרך, כשאושר בוועדת הכלכלה של הכנסת, לקריאה שנייה ושלישית במליאה. לפי החוק, סלקטורים במועדונים ברחבי הארץ לא יורשו למנוע כניסת מבלים על רקע צבע עורם, עדתם או מראם החיצוני.

הצעת החוק של חברי הכנסת שלי יחימוביץ' ושלמה מולה, אשר גובשה בידי האגודה לזכויות האזרח, התקבלה היום פה אחד בוועדה, לאחר שבעלי המועדונים ניהלו נגדה קמפיין מתמשך בסיוע לוביסטים בכנסת.

ההצעה משלימה את חוק איסור האפליה וסותמת פרצה משמעותית בחוק משנת 2000, שאפשרה לעקוף את החוק הקיים. בעקבות כך, בעלי מועדונים רבים, בכדי למנוע כניסת מבלים מסיבות שונות, הורו למאבטחים לבקש מהם "לחכות בצד", עד שהבאים היו מתייאשים ועוזבים את המקום.

נציגי המועדונים והברים השונים שנכחו בדיון בוועדת הכלכלה התנגדו בתוקף לתיקון החוק, אך הוועדה התעלמה מדרישותיהם ואישרה תיקון לחוק, לפיו מעתה יוטל איסור לעכב כניסה למקום בילוי או מקום ציבורי על רקע גזע, דת, לאום, ארץ מוצא, צבע עור, נטייה מינית ועוד.

עם זאת, הסכימה הוועדה שלא להכניס להוראת החוק תקנה המחייבת הכנסת אזרחים בעלי עבר פלילי וזאת בכדי להקל על בעלי המועדונים ועל המבלים במקומות.

ח"כ יחימוביץ' אמרה כי "התופעה הגזענית של סלקציה בפתח מקומות בידור אשר בסופה נותרים כהי עור בחוץ ובהירי עור נכנסים בקלות פנימה - היא לא תופעה שמדינה דמוקרטית ושוויונית יכולה לאפשר, והחוק הזה בא למגרה".

ואילו ח"כ מולה קבע כי "יש לשים קץ לתופעת הסלקציה הפסולה במועדונים ובמקומות בילוי ולפגיעה ולהשפלה הקשה של הבאים לבלות במועדונים. יש להיאבק בתופעה פסולה המוכרת, לפיה מבלים שאינם "עוברים סלקציה" נדרשים להמתין בחוץ, בשעה שמבלים אחרים שהגיעו איתם או אחריהם נכנסים לפניהם."

איגוד הברים: "ההצעה יוצרת בעיות בשמירה על ביטחון המבלים"

יו"ר איגוד הברים, רונן מיילי, אמר בדיון כי "החוק יוצר בעיות בשמירה על ביטחון המבלים במועדונים". ח"כ מולה השיב שההצעה לא כופה על בעלי המועדונים הכנסת אנשים אלימים או שיכורים, והדגיש כי "מדובר בביטול איסור כניסה לאנשים נורמטיביים אך ורק בשל גורמים כמו צבע עורם או מוצאם".

כמו כן, במהלך הדיון שללו בתוקף נציגי המשטרה והמשרד לביטחון הפנים את טענות בעלי המועדונים כאילו איסור סלקציה יפגע בביטחון המבלים, והבהירו כי אין קשר בין שיקולי ביטחון ובין סלקציה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק