שימו לב: הלילה לא מחליפים לשעון קיץ

יצרני לוחות השנה רגילים לכך שמזיזים את השעון מחורף לקיץ ביום השישי האחרון של חודש מרץ, אך בשל תקנה מסוימת השנה הוא יוחלף רק בעוד שבוע. כך מדווח אתר "כיכר השבת". מבולבלים? ההחלפה תתקיים ב-1 באפריל, בין חמישי לשישי בשבוע הבא

הלילה לא (חדשות 2)

אם במקרה כתוב בלוח השנה שתלוי על הקיר שלכם שהלילה מזיזים את השעון לשעון קיץ - שימו לב, זו טעות. אתר "כיכר השבת" מדווח כי טעות חמורה התגלתה בלוחות שנה רבים שמציגים את הזמנים לשבוע הקרוב באופן שגוי, דבר המשפיע על זמני כניסת השבת (6:18 במקום 5:18) ויציאתה, זמני השקיעה ועוד.

מועדי שעון הקיץ השנה היו במרכז הבמה בשל חילוקי דעות על התאריכים שבו יש לסיימו. שר הפנים אלי ישי אף הקים ועדה שתמצא את הנוסחה המאוזנת בין כל הצדדים ותקבע מועד קבוע לשעון הקיץ. כל זאת מדובר לגבי תאריך הסיום של תקופת שעון הקיץ. בתאריך שבו מתחילה תקופה זו אין שינוי מאז שחוק קביעת הזמן התקבל בכנסת בשנת תשס"ה (2005).

ממה נובעת טעות הדפוס החמורה שעלולה לגרום תקלות רבות? בנוסח החוק שתוקן על ידי שר הפנים דאז אופיר פינס-פז, נקבע כי שעון הקיץ מתחיל ביום שישי האחרון שלפני ה-2 באפריל בכל שנה. מדוע בחר המחוקק את ה-2 באפריל ולא את יום שישי האחרון של חודש מרץ? לא ברור.

אכן בכל שנה, למעט בשנת 2005, הוזז השעון ביום שישי האחרון של חודש מרץ. מתוך הרגל זה בעלי הדפוס המדפיסים לוחות שנה טעו בהדפסה וציינו את השינוי כבר ממחר, שבוע לפני ההחלפה בפועל. הטעות נובעת מכך שהשנה חל ה-2 באפריל בשבת והשעון יוזז בליל שישי שלפניו כלומר ב-1 לאפריל.

מדפוס חדווה, שאף הם שגו בתאריך שעון הקיץ, נמסר ל"כיכר השבת" כי "בכל שנה אנו מעדכנים את שעון הקיץ ביום השישי האחרון של חודש מרץ, בשל אי הבנה של החוק, כנראה חלה טעות בלוח שלנו וכן בלוחות אחרים ואני מבקש מהציבור לשים לב לכך שהשעות המעודכנות לשבוע הקרוב הן שגויות ולהמשיך בשעון חורף עד ה-1 באפריל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק