בקרוב: שוטרים יכולים לחפש על גופכם בציבור

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום את "חוק המישוש", המתיר לשוטרים לערוך חיפוש על גופו של כל אדם במקומות ציבוריים ללא התראה מוקדמת. בין המקומות בהם יותר ה"מישוש": מגרשי כדורגל ומועדונים. ארגוני זכויות אזרח: "זו לא דמוקרטיה". הצעת החוק עדיין טעונה את אישור הכנסת בקריאה שנייה ושלישית

מעכשיו יבדקו אותנו בכל מקום. ארכיון (רויטרס)

עצור למישוש: ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום את הצעת החוק המכונה "חוק המישוש", שיאפשר לשוטרים לערוך חיפוש גופני על כל אדם במקומות ציבוריים - ללא התרעה מראש.

הצעת החוק, שהוגשה על ידי השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' ושר המשפטים פרופסור יעקב נאמן, נועדה להגביר את הביטחון האישי ולהרחיב את הכלים הנתונים בידי המשטרה למניעת אלימות. במסגרת הצעת החוק שאושרה, תתאפשר עריכת חיפוש על גופו של אדם, בגדיו וכליו, במקומות מוגדרים מראש המיועדים לאירועי אלימות - וזאת אף אם לא התעורר חשד מוקדם לגבי אותו האדם.

יודגש כי הצעת החוק עדיין טעונה את אישור הכנסת בקריאה שנייה ושלישית, בטרם תוכנס לספר החוקים.

במועדונים, בפאבים ובמגרשי הספורט

בין המקומות הציבוריים בהם תתאפשר "בדיקת מישוש": מועדונים, פאבים, מקומות בהם נמכר אלכוהול, מגרשי ספורט, מקומות עם משחקי מכונות, קלפים וקוביות וכן מועדוני ביליארד.

בארגוני זכויות אדם מביעים מחאה חריפה על אישור הצעת החוק. "היא פותחת פתח רחב לחיפושים גופניים שרירותיים ומשפילים ולאפליה על רקע מוצא ולאום", אמרה עו"ד לילה מרגלית מהאגודה לזכויות האזרח, לעיתון "ידיעות אחרונות". "במדינה דמוקרטית לא צריכים אזרחים שומרי חוק לחיות בחשש תמידי שיוטרדו על ידי שוטרים ללא כל הצדקה קונקרטית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק