"אני לא מחפשת נקמה, רק צדק"

יעל גרינשפן, שמנהלת מאבק ציבורי עיקש להחמרת עונשו של הנהג שדרס ופצע אנושות את אחותה, שוחחה בצ'אט עם גולשי חדשות 2 בפייסבוק. "בין אם יתנצל ובין אם לא, הוא פגע באחותי, הוא לקח ממנה את החיים שלה, והוא עשה את זה כשהיה שיכור", אמרה יעל לגולשים. "סליחה לא מבטלת את מה שהוא עשה"

יעל גרינשפן רצתה להשיג צדק בשם אחותה הקטנה שחר, שנפצעה באורח אנוש מדריסה של נהג שיכור. שחר עדיין מתאוששת וטרם הוציאה מילה, שנה ושלושה חודשים מאז התאונה. הדורס, לעומת זאת, הסכים לעסקת טיעון וקיבל עונש של שישה חודשי עבודות שירות ו-1,000 שקל קנס.

 יעל נזעמה מהעונש הקל ופרסמה מכתב מחאה בפייסבוק, שזכה לסיקור תקשורתי נרחב וגרר אחריו גל של תגובות. היום היא דיברה על הנושא בצ'אט מיוחד שערכה עם גולשי חדשות 2 בפייסבוק.

רוצים להשתתף בצ'אטים שלנו? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אנשים רק מחכים למשהו שיסחף אותם"

"לא חשבתי שהמכתב הזה יגרור תגובה כזאת", אמרה גרינשפן לגולשים, "ואני עדיין מנסה להבין לאן אנחנו הולכים מכאן". יעל הביעה שביעות רצון מהחשיפה התקשורתית ואמרה "בינתיים התקשורת מגבה אותנו והיה אפשר למצוא את המכתב שכתבתי בכל מדיה אפשרית".

גרינשפן סיפרה לגולשים כי יותר מהסיקור התקשורתי, היא התרגשה מהירתמות הציבור למאבק שלה: "אני חושבת שעם כמה שאומרים שלאזרחים במדינה כבר לא אכפת מכלום, ושיש אדישות נוראית, אני באמת לא חושבת שזה נכון. אני חושבת שאנשים רק מחכים למשהו שיסחף אותם ויהיה שווה את המאבק", דברי גרינשפן.

אחד הגולשים סיפר כי קרה לו מקרה כמעט זהה

מספר פעמים במהלך הצ'אט הביעה גרינשפן את סלידתה ממערכת המשפט, לטענתה, המניע העיקרי להקל בעונשו של דורס אחותה היה כספי. "כל מה שעניין אותם זה החיסכון בכסף ובזמן ולכן הם עשו עיסקת טיעון עם הדורס", אמרה גרינשפן.

מסתבר שיעל אינה היחידה שנכוותה מההתנהלות של בתי המשפט בישראל. במהלך הצ'אט, רחי ברוטמן, גולש חדשות 2 בפייסבוק, סיפר כי גם בנו נפצע בגלל נהג שיכור לפני 10 שנים, בנסיבות דומות מאוד לתאונה של שחר גרינשפן. בנו של ברוטמן היה בתרדמת לתקופה קצרה ושוקם בבית לוינשטיין.

באופן מדהים, גם במקרה הזה קיבל הנהג קנס של 1,000 שקלים ורישיונו נשלל ל-11 חודשים. ברוטמן סיפר כי גם הוא ניסה לגייס את כלי התקשורת, אך לא הצליח לעורר את אותה המודעות שהצליחה גרינשפן לעורר.

גולשים רבים שאלו את גרינשפן מה הצעד הבא במאבקה. גרינשפן סיכמה כי עוד השבוע היא תיפגש עם ח"כ זאב בילסקי מקדימה, ככל הנראה על מנת לקדם הצעת חוק בנושא. בנוסף, הוזמנה גרינשפן לקחת חלק בוועדה בכנסת, בה יהיו גם גופים רבים הפועלים בנושא תאונות הדרכים.

גרינשפן ביקשה מכל הגולשים להמשיך ולהפיץ את הסיפור שלה, עד שהנהג הדורס, מרק פטריק, יקבל עונש הראוי בעיניה. גרינשפן מסבירה: "אני לא מחפשת פה נקמה, רק צדק", לדבריה, "בין אם יתנצל ובין אם לא, הוא פגע באחותי, הוא לקח ממנה את החיים שלה, והוא עשה את זה כשהיה שיכור. סליחה", לדבריה, "לא מבטלת את מה שעשה".