"אמרתי לשופטת: 'זו אחותי שחר שחייה נלקחו ממנה'"

אחותה של שחר גרינשפן תוקפת את גזר הדין המקל שניתן לנהג שדרס את אחותה שחר לפני כשנה וחצי ופצע אותה אנושות. "הלכתי לשופטת עם הזמנה למסיבת בת המצווה שמעולם לא התקיימה", סיפרה יעל. "שאלתי כיצד קורה שהנהג הדורס ימשיך בחייו כאילו כלום לא קרה". גזר הדין נזכיר: 1,000 שקל קנס ועבודות שירות

יותר משנה עברה מאז נפצעה שחר גרינשפן בת ה-13 בתאונה, ואיבדה את היכולת לדבר ולתפקד. אחרי אישור הסדר הטיעון שגזר קנס של 1,000 שקלים בלבד על הנהג הדורס, מבקשת אחותה הגדולה יעל לזעוק בשמה. בריאיון לתכנית "שש" מספרת יעל בת ה-18 על התחושות שהובילו אותה לגשת לשופטת באופן אישי לאחר המשפט.

"אתמול התנהל המשפט של הבן אדם שפגע באחותי הקטנה", סיפרה. "אחרי שקיבלנו את הפרוטוקול של אותו דיון, ראיתי את גזר הדין ועליתי לשופטת יחד עם ההזמנה של שחר לבת המצווה. ההזמנה כבר הספיקה להישלח לכל החברים שלה, אך המסיבה מעולם לא התקיימה".

"הכעס בער בי. בעצם המשפט לא התנהל אלא נחתמה עסקת טיעון. הייתי בהלם כששמעתי את העונש", ציינה יעל.

"ניגשתי לשופטת ואמרתי לה: 'זאת שחר והחיים שלה נלקחו ממנה על ידי האדם שהולך לחיות את החיים שלו כאילו שום דבר לא קרה'". במילים אלה קיוותה לשנות את ההחלטה המקלה לדעתה. לאחר שהבינה שההחלטה סופית, פרסמה מכתב חריף בפייסבוק שלה בו היא תוקפת את מערכת המשפט ואת העונש הקל עד כדי גיחוך שקיבל הנהג הפוגע.

חיים שלמים במחיר 1,000 שקל

"אף אחד לא יכול להבטיח לי ששחר אי פעם תאמר מילה", זהו רק אחד מהמשפטים המזעזעים במכתבה של יעל גרינשפן, אשר מביעה כעס גדול על עסקת הטיעון שנחתמה עם הנהג שדרס את אחותה כשהיה שיכור ופצע אותה אנושות. "מאז התאונה שחר ממשיכה להתחזק כל הזמן, אבל היא סובלת מפגיעת ראש לא פשוט שגרמה לה לאבד שליטה על כל הגוף. היום היא עונה לנו במצמוצים ולומדת לתקשר מחדש. היא מקשיבה והיא רוצה לדבר אבל היא פשוט לא מצליחה", סיפרה היום.

"אין עונש ראוי ולא יהיה כזה, אבל צריך היות איזשהו איזון", אמרה יעל. "לא הגיוני שהחיים שלו ימשיכו כאילו לא קרה דבר. הוא צריך להיכנס לכלא. זו לא הייתה תאונת דרכים רגילה". לדבריה, "לא הייתה כאן טעות בשיקול דעת. הבן אדם עלה שיכור על הרכב שלו ופגע באחותי הקטנה שעמדה על המדרכה ביום שבת בצהריים".

"אני לא יודעת איך זה עובד. אני מקווה שלבית המשפט יש את היכולת לחזור בו, וגם לפרקליטות" הוסיפה יעל. "המטרה שלי הייתה שאנשים ישמעו ויידעו כדי לגרום לזה להשתנות, גם לגבי הסיפור שלנו וגם לגבי החלטות שיתקבלו בעתיד. הלוואי ונצליח לשנות משהו בחוקים במדינה הזאת, כי זה לא הגיוני ששופטים יאשרו עסקות טיעון מחרידות שכאלה".

שחר גרינשפן נפצעה באורח אנוש לפני יותר משנה לאחר כשנהג שיכור עלה על אי התנועה עליו עמדה ודרס אותה. אתמול גזר עליו בית המשפט בעסקת טיעון קנס של 1,000 שקל, עבודות שירות ושלילת רישיון.

"התנהלות קרה של מערכת המשפט" 

התאונה אירעה בתאריך 28 בדצמבר, 2009, כאשר שחר גרינשפן הייתה בת 12 בלבד. שחר עמדה על אי תנועה עם חברתה, וחיכתה לרמזור שיתחלף לירוק. זה היה בסביבות 16:00 אחר הצהריים, כאשר נהג שיכור עלה על אי התנועה במהירות ופגע בשתי הילדות. שחר נפצעה אנושות וחברתה נפצעה באורח קל.

נוסף לקלות העונש, יעל גרינשפן מתארת סיפור של התנהלות קרה של מערכת המשפט מול משפחתה, שכללה בין היתר את הקדמת הדיון בבית המשפט מבלי להודיע למשפחה ו"טרטור", לדבריה, עד שהצליחה המשפחה להשיג עותק מפרוטוקול הדיון.

"לקח מאחותי את החיים ויחיה כאילו דבר לא קרה"

וכך כותבת יעל: "הדיון, שהיה אמור להתקיים בשעה 10:00, הוקדם בספונטניות לשעה 09:00 בערך, וכאשר אני ומשפחתי הגענו בשעה 09:30, הדיון כבר הסתיים. אף אחד לא הודיע לנו דבר. כאשר ביקשנו לעיין בפרוטוקול, נשלחנו למזכירות וטורטרנו מהמזכירות לשופטת ובחזרה במשך כמעט שעתיים".
 
"לבסוף, כאשר הפרוטוקול היה בידי, חשכו עיניי. נחתמה עסקת טיעון בה נאמר שמרק פטריק, אותו אדם שנהג שיכור, עלה על מדרכה ופגע בילדה בת 12 שחיכתה שהאור ברמזור יתחלף לירוק, קיבל קנס על סך 1000 שקלים ועבודות שירות בהיקף של 600 שעות. רשיונו נשלל ל-6 שנים והוא קיבל מאסר על תנאי".
 
"נהג שנתפס מדבר בסלולרי בזמן נהיגה מקבל קנס של 1000 שקלים. אדם שזרק נעל על שופטת קיבל 3 שנות מאסר בפועל. האדם שלקח מאחותי את החיים, שהרס משפחה שלמה, הולך לחיות את חייו כאילו דבר לא קרה". גרינשפן סיפרה כי לאחר קבלת הפרוטוקול היא העבירה לשופטת את ההזמנה לחגיגת בת המצווה של אחותה שחר, שמעולם לא התקיימה.

שחר לא חייכה מאז התאונה

עוד כותבת גרינשפן על הקלות הבלתי נסבלת שבעסקת הטיעון, ומדגימה כיצד הקנס שקיבל הנהג הפוגע זהה לקנס שיקבל אדם שנתפס משוחח בטלפון סלולרי תוך כדי נהיגה. בפרטוקול נכתב כי הנאשם "הודה וחסך זמן שיפוטי יקר", אך יעל תוהה אם ההודאה היא מספיקה לעונש הקל שקיבל הנהג.

מדוברות בתי המשפט נמסר בתגובה: "צר לנו על כאב המשפחה. על הנאשם נגזר עונש של שישה חודשי עבודות שירות בבית לוינשטיין, קנס ומאסר על תנאי במסגרת הסדר טיעון אליו הגיעה התביעה. בית המשפט עשה את המרב לסייע למשפחה, לקבל את הפרוטוקול, ולמנוע טרטור".

לקריאת המכתב של יעל גרינשפן

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק