כמעט הרג ילדה, וישלם רק 1,000 שקל קנס

שחר גרינשפן בת ה-13 נפצעה באורח אנוש לפני יותר משנה כשנהג שיכור עלה על אי התנועה עליו עמדה ודרס אותה. אתמול גזר עליו בית המשפט בעסקת טיעון קנס של 1,000 שקל, עבודות שירות ושלילת רישיון. אחותה של שחר, יעל, פירסמה מכתב חריף בפייסבוק שלה ותוקפת את מערכת המשפט ואת העונש הקל עד כדי גיחוך שקיבל הנהג הפוגע

חיים שלמים במחיר 1,000 שקל: "אף אחד לא יכול להבטיח לי ששחר אי פעם תאמר מילה", זהו רק אחד מהמשפטים המזעזעים במכתבה של יעל גרינשפן, אשר מביעה כעס גדול על עסקת הטיעון שנחתמה עם הנהג שדרס את אחותה כשהיה שיכור ופצע אותה אנושות.

במכתב עצוב במיוחד, אותו פירסמה בפייסבוק שלה, מספרת גרינשפן על הזעם שעורר בה העונש שנגזר על הנהג הפוגע - עבודות שירות וקנס של 1,000 שקל.

התאונה אירעה בתאריך 28 בדצמבר, 2009, כאשר שחר גרינשפן הייתה בת 12 בלבד. שחר עמדה על אי תנועה עם חברתה, וחיכתה לרמזור שיתחלף לירוק. זה היה בסביבות 16:00 אחר הצהריים, כאשר נהג שיכור עלה על אי התנועה במהירות ופגע בשתי הילדות. שחר נפצעה אנושות וחברתה נפצעה באורח קל.

יעל גרינשפן מתארת סיפור של התנהלות קרה של מערכת המשפט מול משפחתה, שכללה בין היתר את הקדמת הדיון בבית המשפט מבלי להודיע למשפחה ו"טרטור", לדבריה, עד שהצליחה המשפחה להשיג עותק מפרוטוקול הדיון.

"לקח מאחותי את החיים ויחיה כאילו דבר לא קרה"

וכך כותבת יעל: "הדיון, שהיה אמור להתקיים בשעה 10:00, הוקדם בספונטניות לשעה 09:00 בערך, וכאשר אני ומשפחתי הגענו בשעה 09:30, הדיון כבר הסתיים. אף אחד לא הודיע לנו דבר. כאשר ביקשנו לעיין בפרוטוקול, נשלחנו למזכירות וטורטרנו מהמזכירות לשופטת ובחזרה במשך כמעט שעתיים".
 
"לבסוף, כאשר הפרוטוקול היה בידי, חשכו עיניי. נחתמה עסקת טיעון בה נאמר שמרק פטריק, אותו אדם שנהג שיכור, עלה על מדרכה ופגע בילדה בת 12 שחיכתה שהאור ברמזור יתחלף לירוק, קיבל קנס על סך 1000 שקלים ועבודות שירות בהיקף של 600 שעות. רשיונו נשלל ל-6 שנים והוא קיבל מאסר על תנאי".
 
"נהג שנתפס מדבר בסלולרי בזמן נהיגה מקבל קנס של 1000 שקלים. אדם שזרק נעל על שופטת קיבל 3 שנות מאסר בפועל. האדם שלקח מאחותי את החיים, שהרס משפחה שלמה, הולך לחיות את חייו כאילו דבר לא קרה". גרינשפן סיפרה כי לאחר קבלת הפרוטוקול היא העבירה לשופטת את ההזמנה לחגיגת בת המצווה של אחותה שחר, שמעולם לא התקיימה.

שחר לא חייכה מאז התאונה

עוד כותבת גרינשפן על הקלות הבלתי נסבלת שבעסקת הטיעון, ומדגימה כיצד הקנס שקיבל הנהג הפוגע זהה לקנס שיקבל אדם שנתפס משוחח בטלפון סלולרי תוך כדי נהיגה. בפרטוקול נכתב כי הנאשם "הודה וחסך זמן שיפוטי יקר", אך יעל תוהה אם ההודאה היא מספיקה לעונש הקל שקיבל הנהג.

ובינתיים, שחר בת ה-13 עדיין מתקדמת בצעדים קטנטנים בשיקום. גרינשפן מספרת במכתב כי אחותה עדיין לא הוציאה מילה מאז התאונה, לא חייכה, בקושי הזיזה אצבע. היא מתארת את אחותה במכתב כ"הילדה הכי אנרגטית בעולם" ומבקשת ששחר לא תיעלם לתוך הסטטיסטיקה. גרינשפן יודעת שאין לה דרך להשפיע על תוצאות המשפט, אך היא מבקשת לצעוק את צעקתה של אחותה הקטנה, שקולה עדיין לא שב אליה, ואף אחד לא מבטיח שאי פעם ישוב.

"אני נאבקת - ואגיע הכי גבוה שאפשר"

יעל התראיינה הבוקר לתכנית "נכון להבוקר" בגלי צה"ל, וסיפרה על העוולות שנגרמו למשפחה על ידי הפרקליטות במהלך המשפט. "הם החליטו לחסוך זמן וכסף על חשבון ענישה ראויה לאחותי ולכן חתמו על עסקת טיעון.", אמרה גרינשפן, "אני לא יכולה לחשוב על עונש שמשתווה לזה, הוא אפילו לא יגיע לכלא אלא ימשיך לחיות את חייו כרגיל".

"פרסמתי את זה בפייסבוק כי אמרתי לעצמי שאני הולכת לעשות כל מה שאוכל, ולא אשתוק עד שכל אדם במדינה לא ישמע על שחר ועל מה שנעשה לה", סיכמה גרינשפן, "אני שמחה לראות שלאנשים אכפת וזה מרגש אותי. אני מקדישה את עצמי למען שחר וזו הדרך שלי להגיע לדרגים הכי גבוהים ולהיאבק למענה. אם אצטרך אגיע גם למחות בכנסת - ואני בדרך לשם".

מדוברות בתי המשפט נמסר בתגובה: "צר לנו על כאב המשפחה. על הנאשם נגזר עונש של שישה חודשי עבודות שירות בבית לוינשטיין, קנס ומאסר על תנאי במסגרת הסדר טיעון אליו הגיעה התביעה. בית המשפט עשה את המרב לסייע למשפחה, לקבל את הפרוטוקול, ולמנוע טרטור".

לקריאת המכתב של יעל גרינשפן

רוצים לקבל עדכונים נוספים ? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק