עדות של בעל מכה: צו הרחקה לא מרתיע

שתי נשים נרצחו בתוך יממה אחת בידי בני זוגן. בני משפחה וחברים אומרים שהכתובת הייתה על הקיר, אך האם צו הרחקה יכול למנוע מגבר מכה לפגוע באשתו? על פי עדות מיוחדת של גבר שהכה את רעייתו והפר צווים שוב ושוב עד שהשתקם, התשובה היא לא. צפו בדבריו

בקריית אתא וביישוב מסד, ילדיהם של שני האבות שרצחו אתמול את נשותיהם והתאבדו, יושבים עכשיו שבעה. אמש נרצחה מירי קליין, עובדת סוציאלית בת 58, שלדברי חברותיה נקטה את כל הצעדים כדי להתגונן מפני איומי בעלה. גם הנרצחת בקריית אתא התלוננה בעבר פעמיים במשטרה כי בעלה מכה אותה.

אך האם יש משהו שמסוגל לעצור את הבעלים האלימים? מני, גבר שהכה את אשתו במשך חמש שנים והשתקם, משוכנע שלא ומספר בריאיון יוצא דופן ל"שש עם עודד בן עמי" כיצד הפר את צווי ההרחקה פעם אחר פעם כדי לפגוע בה. "צו הרחקה לא מרחיק ולא מרתיע אותך", הוא מכריז בלי שמץ של ספק.

"גבר מכה הוא אדם שחושב שהוא יכול לשלוט באישה על ידי זה שישבור לה עצם או יאיים עליה", הוא מסביר ומנסה לפרט את הסיבות לפרץ האלימות: זה נובע מכל מיני נקודות, מקנאה או איבוד שליטה, כשאתה לא מצליח לנהל שגרת חיים - אתה מוצא מפלט על ידי כך שאתה מרים ידיים על האישה שלך ופוגע בה".

"נמאס לי להיות חי-מת"

רק היום, בדיעבד, יכול מני להגיד שידע כי מעשיו קשים - אך הוא לא הצליח למצוא דרך אחרת להשתלט על הכעס. למרות הצווים הוא לא חדל. "צו הרחקה ולא יוכל למנוע ממך להתנהל בדרך מסוימת ולשנות את איך שאתה חושב כשאתה כועס", הוא מדגיש, "זה אומנם מעניש באותו רגע ומרגיש לא נעים - אבל זה לא משנה אותך".

כשנעצר בפעם החמישית, בעקבות התלונות של אשתו, הבין מני שמשהו חייב להשתנות: "נמאס לי להיות חי-מת, להתהלך עם חיוך על הפנים כשאני בוכה מבפנים".

הוא הגיע להוסטל מיוחד ועבר שיקום. "למדתי להסתכל על עצמי בצורה אחרת ולזהות את הכעסים והמחשבות של האחרים", משתף מני.

בעקבות כך, הסכימה אשתו של מני לחזור אליו והשניים מנסים לפתוח דף חדש. "אני יודע שזה תלוי רק בי, אם אני כועס - אני יודע איך להתמודד ולפתור את זה", הוא מסכם באופטימיות. 

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק