אשכנזי: כמו הגרעין האירני - כל האופציות פתוחות

הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, פשט את המדים רק הבוקר וכבר הערב התייצב לנאום כאזרח מול חברי ועידת הנשיאים בירושלים, יחד עם בכירים נוספים במערכת הביטחון

בסיום יומה השני של ועידת הנשיאים ה-37, הגוף המייצג את כלל הארגונים היהודיים האמריקנים המובילים בארצות הברית, הגיעו הערב לנאום בפני חברי הוועדה בכירים במערכת הביטחון הישראלית, ביניהם גם הרמטכ"ל היוצא גבי אשכנזי, שהופיע לראשונה מזה ארבע שנים בפני קהל, כאזרח מן השורה.

בתשובה לשאלה מה הצעד הבא בדרכו אמר: "כמו שעניתי בנוגע לגרעין האירני, כל האופציות פתוחות". האלוף (מיל') עמוס ידלין התייחס באירוע למתרחש בעולם הערבי ואמר: "אם מהפכות כמו במצרים יקרו בסוריה או באירן זה יהיה אירוע דרמטי באזור".

ידלין בחר גם להתייחס לניסיון הרב של אשכנזי ולוותק של שניהם במערכת הצבאית. "אני וגבי הם הקצינים האחרונים שלחמו במלחמת יום כיפור", אמר. "כל שאר הקצינים שנמצאים היום בראש, היו אז בבית הספר".

אשכנזי תולה את המדים

הרמטכ"ל היוצא רב-אלוף גבי אשכנזי  סיים את תפקידו לאחר ארבע שנים ופינה את הכיסא לרמטכ"ל ה-20: רא"ל בני גנץ. בטקס הענקת הדרגות בלשכת רה"מ, אמר אשכנזי: "לפני ארבע שנים בדיוק ניצבתי במקום הזה, קיבלתי את נס הרמטכ"ל מחברי בן המושב, רא"ל במילואים דן חלוץ, שתרומתו למדינה ענקית. הרגשתי אז שאני חש כאיש העומד בפני תחילת שליחותו, והיום אני בסוף שליחותי בתקווה ואמונה שעשיתי ככל שביכולתי לשאת בהצלחה באחריות, למלא את חלקי בשמירה על המדינה הזו שדורות חלמו עליה ואלפים שמרו על קיומה בחייהם".

אשכנזי הוסיף כי הוא פעל ברוח דבריו של רבין, שאמר כי "לא בונים מדינה בכותרות העיתונים, מדינה נעשית במעשים קטנים ואפורים". "לא בנינו יש מאין, התשתית הייתה קיימת", אמר הרמטכ"ל היוצא. "ניסינו לבנות מחדש את האמון של החיילים במערכת וחשוב לא פחות את אמון העם בצבאו. ביססנו את יכולת ההרתעה, ביצרנו וחיזקנו את חומת המגן של הארץ הזאת, שרבים חשו שהתערערו. עשינו הכל, כדברי רבין, במעשים קטנים".

"מצאתי את הצבא דרך חיילי המילואים וחיילי הסדיר, ילדי שדרות וישובי עוטף עזה, שלראשונה יצאו לקייטנות בעקבות מבצע עופרת יצוקה", לדברי אשכנזי. "התוצאה התאפשרה הודות לכל אותם אנשים שעמלו ונקראו לדגל. אלה הם חיילי צה"ל ומפקדיו, בסדיר ובמילואים, שהמטען האנושי שהם נושאים הוא הדלק שמניע את המדינה. יחד ניהלנו מאבק עיקש נגד כל שלוחותיו של ציר הרשע שניסה לערער את מציאות חיינו. אני סבור כי בשדות הקרב המורכבים בהם לחמנו, נתנו את התשובה הנחושה ביותר לכל אוייבינו. רק בזכות הנחישות הצלחנו להשאיר בביטחון לתושבינו ואת השקט לביתם".

"העברתי את נס הרמטכ"ל לידידי ושותפי לדרך, רב-אלוף בני גנץ, וסגרתי מעגל משותף. היום לפני 10 שנים הענקתי לבני דרגות אלוף ביחד עם הרמטכ"ל מופז, לאחר מינויו של בני למפקד הגיס הצפוני. 10 שנים אחרי, אני זוכה לעמוד לצידו כשהוא עולה לפסגת האחריות הלאומית". אז פנה אשכנזי למחליפו בתפקיד, ואמר: "בני, השקט שלך, יכולותיך הייחודיות יסייעו לך לנווט בבטחה את ספינת הביטחון שלנו לחוף מבטחים. כולנו מאמינים בך, בהצלחה"

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק