בן זוגו של הנרצח לא יגורש מישראל

לאחר שקיבל הודעה כי עליו לעזוב את הארץ תוך שבועיים קיבל תומאס שמידט, בן זוגו הגרמני של ניר כץ ז"ל שנרצח בטבח בברנוער באוגוסט 2009, הודעה ממשרד הפנים לפיה הוא יכול להישאר בישראל עד להחלטה סופית בעניינו. "אילו היה נשוי, הייתה אפשרות לתת לו מעמד חוקי גם לאחר מותו של ניר", אמרה השבוע משפחתו של כץ ז"ל

תומאס שמידט ואיילה כץ, אמו של ניר ז"ל (פייסבוק)

תומאס שמידט, בן זוגו הגרמני של ניר כץ ז"ל שנרצח בטבח בברנוער, לא יגורש מישראל - כך הודיע היום משרד הפנים. לאחר הסערה הציבורית שהתעוררה בנושא, החליט שר הפנים אלי ישי לתת לשמידט אשרה זמנית עד להחלטה סופית בעניינו.

"אנחנו לא מרחיקים אותו עד להודעה נוספת בנושא", אמרו היום במשרד הפנים בתגובה לפרסום ההחלטה. עם זאת, יש לציין כי בכך עדיין לא נמנע באופן סופי גירושו של שמידט, מאחר שבהמשך צפוי להתקיים דיון נוסף בעניין.

חקירת הרצח בברנוער בתל אביב ב-1 באוגוסט 2009, שבו נרצחו שני אנשים, עדיין נמצאת תחת צו איסור פרסום גורף. במועדון הנוער של ארגון הנוער הגאה נרצחה הנערה ליז טרובישי ז"ל והמדריך ניר כץ ז"ל.

תומאס שמידט היה בן זוגו של ניר ז"ל וחי בישראל כבר שש שנים, לאחר שעלה מגרמניה. בתחילת השבוע הודיעו במנהל ההגירה והאוכלוסין לשמידט כי אשרתו לא תוארך וכי עליו לצאת מישראל בתוך שבועיים.

בקבוצת הפייסבוק שנפתחה להשארתו בארץ, "משאירים את תומאס איתנו, בארץ", נטען כי "בשל הירצחו של ניר, הפסיק משרד הפנים את התהליך אשר בסופו היה תומאס מקבל אשרת תושב קבע בארץ. הדבר היחיד שמונע מתומאס לקבל מעמד אזרחי בישראל מתוקף מערכת היחסים שהייתה לו, היא העובדה שניר ז"ל היה גבר ולא אישה עמה היה בקשרי נישואין".

"לא מוכנים לאבד אותו"

"אילו היה נשוי, הייתה אפשרות לתת לו מעמד חוקי גם לאחר מותו של ניר מכוח הנהלים של משרד הפנים, המיועדים לבני זוג נשואים בלבד, ומפלים לרעה זוגות ידועים בציבור", כתבו בני משפחתו של כץ ז"ל. "תומאס השתקע בישראל תוך כדי וכתוצאה ממערכת היחסים שלו עם ניר. משפחתנו, משפחת כץ-שנהר הפכה למשפחתו ממש. רק כאן יש לו כאן משפחה, חברים ועבודה, ומכל בחינה הגיונית ראוי לתת לו מעמד אזרחי".

בדף הקבוצה נכתב עוד: "משפחתו של תומאס, כאן בארץ, לא מוכנה לאבד גם אותו. נוכחותו חשובה להם ומשמעותית. אנו זקוקים לתמיכתכם, כדי שמשרד הפנים יעמוד על טעותו ויבין כי מקומו של תומאס איתנו ולא בשום מקום אחר בעולם. תומאס, אשר מרכז חייו הינו בישראל כבר למעלה מ-6 שנים, הוא מבחינתנו בן משפחה לכל דבר ועניין. תומאס עובד בארץ, ותורם לקהילה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק