חשש: בקיץ הקרוב - שיבושים באספקת המים

ברשות המים יוצאים בחריפות נגד הקריאות להוריד את המחירים. לדברי אורי שני, הגרעון במשק המים עדיין עצום - מה שעלול להביא כבר בקיץ הקרוב לשיבושים קשה

נציב המים ירד היום למרכז השליטה של מקורות על מנת להדגים עד כמה מפלס המים נמוך ולמה מחירי המים הגבוהים מצילים אותנו מאסון. מאגר מי התהום, ספק המים העיקרי שלנו, בירידה מתמדת אל עבר הקווים השחורים, ורק בהשוואה לשנה שעברה חלה ירידה של כחצי מטר במדד המפלס.

ברשות המים מזהירים, כי המשמעות של המספרים הללו מאוד פשוטה: אם לא יחול שינוי דרמטי בכמות המשקעים, כבר בקיץ הבא צפויים שיבושים באספקת המים. "ככל שנהיה במצב יותר לחיץ, ואנחנו היום לחוצים מאוד, הסכנה שדבר כזה יקרה היא הרבה יותר גדולה", מזהיר הערב פרופסור אורי שני, מנהל רשות המים.

גרעון של חצי מיליארד קוב רק השנה

הגשמים שיורדים במדינת ישראל מספקים כמות מים הנאמדת בכמילארד ו-150 מיליון קוב מים מדי שנה. השנה ירדו רק 600 מיליון קוב - משמע של מחסור של כחצי מיליארד קוב רק בשנה החולפת. זה לא כולל את ה"אוברדראפט" שנגרר בשבע שנות הבצורת האחרונות. ברשות המים אומרים כי אם מחירי המים יירדו, הגרעון הזה רק יגדל.

מחירי המים הגבוהים והקמפיין הציבורי הביאו לחיסכון של 20% בצריכת המים. ברשות המים אומרים כי אם ההישג הזה יבוטל, קודם כל ייפגעו החקלאים - מה שיביא לעלייה במחירי הירקות והפירות, וכך בכל מקרה אנחנו נשלם את המחיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק