בן זוגו של הנרצח בברנוער יגורש מישראל?

רשות האוכלוסין וההגירה הודיעה בתחילת השבוע לתומאס שמידט, בן זוגו לשעבר של ניר כץ ז"ל שנרצח בברנוער בתל אביב ב-2009, כי אשרת שהייתו בישראל לא תוארך. הסיבה, לטענת משפחת כץ: העובדה שניר ז"ל היה גבר ולא אישה. רשות ההגירה: "נעשו מאמצים להתחשב במצבו"

תומאס שמידט ואיילה כץ, אמו של ניר ז"ל (פייסבוק)

חקירת הרצח בברנוער בתל אביב ב-1 באוגוסט 2009, בו נרצחו שני אנשים, עדיין נמצאת תחת צו איסור פרסום גורף. במועדון הנוער של ארגון הנוער הגאה נרצחה הנערה ליז טרובישי ז"ל והמדריך - ניר כץ ז"ל.

תומאס שמידט היה בן זוגו של ניר ז"ל וחי בישראל כבר שש שנים, לאחר שעלה מגרמניה. בתחילת השבוע הודיעו במנהל ההגירה והאוכלוסין לשמידט כי אשרתו לא תוארך וכי עליו לצאת מישראל בתוך שבועיים.

בקבוצת הפייסבוק שנפתחה להשארתו בארץ, "משאירים את תומאס איתנו, בארץ", נטען כי "בשל הירצחו של ניר, הפסיק משרד הפנים את התהליך אשר בסופו היה תומאס מקבל אשרת תושב קבע בארץ. הדבר היחיד שמונע מתומאס לקבל מעמד אזרחי בישראל מתוקף מערכת היחסים שהייתה לו, היא העובדה שניר ז"ל היה גבר ולא אישה עמה היה בקשרי נישואין".

"לא מוכנים לאבד אותו"

"אילו היה נשוי, הייתה אפשרות לתת לו מעמד חוקי גם לאחר מותו של ניר מכוח הנהלים של משרד הפנים, המיועדים לבני זוג נשואים בלבד, ומפלים לרעה זוגות ידועים בציבור", כתבו בני משפחתו של כץ ז"ל. "תומאס השתקע בישראל תוך כדי וכתוצאה ממערכת היחסים שלו עם ניר. משפחתנו, משפחת כץ-שנהר הפכה למשפחתו ממש. רק כאן יש לו כאן משפחה, חברים ועבודה, ומכל בחינה הגיונית ראוי לתת לו מעמד אזרחי".

בדף הקבוצה נכתב עוד: "משפחתו של תומאס, כאן בארץ, לא מוכנה לאבד גם אותו. נוכחותו חשובה להם ומשמעותית. אנו זקוקים לתמיכתכם, כדי שמשרד הפנים יעמוד על טעותו ויבין כי מקומו של תומאס איתנו ולא בשום מקום אחר בעולם. תומאס, אשר מרכז חייו הינו בישראל כבר למעלה מ-6 שנים, הוא מבחינתנו בן משפחה לכל דבר ועניין. תומאס עובד בארץ, ותורם לקהילה".

בני משפחתו של ניר כץ ז"ל קוראים לשלוח מכתבים למנכ"ל רשות האוכלוסין אמנון בן עמי, בדרישה לבטל את אי-הארכת האשרה. "זה הזמן שלנו להתגייס ולהפוך את רוע הגזירה. תומאס יודע סבל מהו. אפשר לחסוך ממנו את סבל הגירוש, את האובדן הנוסף", כתבו.

רשות ההגירה: "נעשו מאמצים להתחשב במצבו"

מרשות ההגירה והאוכלוסין נמסר בתגובה: "מר תומאס שמידט החל בהליך מדורג בשנת 2008, כבן זוג לאזרח ישראלי. עוד בטרם חלפה שנה מההליך, נרצח בן זוגו. לאור הנסיבות החריגות ומתוך התחשבות ברגישותה מקרה, הובאה בקשתו של מר שמידט להישאר בישראל לדיון בוועדה הבינמשרדית מטעמים הומניטאריים".

"הוועדה, בה חברים נציגי המשרדים השונים, קבעה ביום 21.2.2010 כי אשרתו תוארך בתשעה חודשים, לפנים משורת הדין ובתום התקופה יתבקש לצאת את הארץ. אנו סבורים שנעשו מאמצים להתחשב במצבו של מר שמידט, זאת מעבר לעובדה כי מר שמידט יוכל להגיע לישראל לביקורים ככל שיחפוץ", נמסר עוד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק