צפו: פיצוץ של 100 טונות חומר נפץ

זו לא חוויה סימפטית במיוחד להיות בסביבה, כשמאה טון חומר נפץ מתפוצצים בבת אחת. זה בדיוק מה שקרה היום לא הרחק מאילת. רגע הפיצוץ והפטריה שבעקבותיו תועדו. לא היה מדובר באירוע חבלני, אלא בניסוי יוצא דופן של היערכות לרעידות אדמה

הפיצוץ המבוקר הגדול בהיסטוריה של ישראל התרחש היום: צה"ל פיצץ 100 טונות של חומר נפץ מחוץ לאילת, בתרגיל המדמה תוצאות של רעידת אדמה או פיצוצים גדולים. הניסוי נערך על ידי צה"ל, בשיתוף פעולה עם המכון הסיסמולוגי.

בעקבות הניסוי, שהוכתר בהצלחה, מדידות עתידיות של רעידות אדמה או עצמת פיצוצים יהיו מדויקות יותר. ההכנות ערכו כשלושה שבועות, ומדינות רבות מכל העולם לקחו חלק בניסוי. המטרה הראשונית של הניסוי הייתה כיול המערכות של המכון הסיסמולוגי ושל צה"ל, על מנת שיוכלו למדוד באופן מדויק יותר רעידות אדמה ופיצוצים חזקים.

מסתבר שפיצוץ של 100 טונות של חומר נפץ, מניב "רעידת אדמה" קטנה יחסית. העצמה שנמדדה במכשירים הייתה 2.7 בסולם ריכטר. העובדה שהניסוי הוכתר בהצלחה לא אומר שאנחנו יותר מוכנים להתמודד עם פיצוצים או רעידות אדמה, אלא רק אומר שנוכל למדוד באופן מדויק יותר את העצמה של מקרים דומים בעתיד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק