סוניה פרס הובאה למנוחות

ראש הממשלה, שרים, שגרירים וחברי המשפחה הגיעו לחלוק כבוד אחרון לרעייתו של נשיא המדינה. שמעון פרס ספד לה: "האהבה הזאת תיוותר בליבי עד שיעצמו עיני גם כן". צפו בטקס המלא

כבוד אחרון: לפני זמן קצר הובאה למנוחות רעייתו של נשיא המדינה שמעון פרס, שהלכה לעולמה בגיל 87. ראש הממשלה בנימין נתניהו, שרים, חברי כנסת ושגרירים הגיעו גם הם לקחת חלק בהלוויה. את הטקס העברנו בשידור ישיר באתר.

אנו מזמינים אתכם לכתוב דברי ניחומים לנשיא המדינה בדף חדשות 2 בפייסבוק ואנו נעביר לו את דברי ההזדהות

לבקשתה של סוניה פרס, היא לא נקברה בהר הרצל והלוויתה מתקיימת בכפר הנוער בבן שמן. בחלק הראשון של הטקס, נשאו הספדים בני משפחתה וחבריה של סוניה. בין היתר נשאו דברים נשיא המדינה, נכדיה וחתנה. לאחר מכן יצאו בני המשפחה בלבד לקחת חלק בטקס הקבורה.

שמעון פרס ספד לסוניה ואמר: "אני אהבתי אותה ממבט ראשון. זה המזל הגדול ביותר של חיי והאהבה הזאת תיוותר בליבי עד שיעצמו עיני גם כן". עוד אמר: "את רוב עבודתה עשתה בסתר, הלכה לשטוף רצפות למוסדות של ילדים מפגרים או חולים. היא לא רצתה להיות להיות במועצת מנהלים, העדיפה את הריצפה על התקרה".

בנה יוני ספד: "ילדותי מימשה עבורך את המונח 'צער גידול בנים'. הייתי ילד חולני ובעייתי, שהדיר שינה ממך ומאבא. סבלת רבות אך לא התלוננת, גידלת אותי במסירות ואהבה. גם בתקופת בית הספר, לא רווית ממני נחת, אך המשכת לתמוך בי, להניק לי חום, אהבה וביטחון, לאורך כל חיי שבהם עברתי מספר משברים לא קלים. לימדת אותי צניעות, ענווה, אהבת הזולת וכיבודו, נתינה וגמילות חסדים".

נכדתה יעל ספדה לה: "זכיתי לסבתא אוהבת דואגת נפלאה וגאה, סבתא עם רוח צעירה. זכינו לסבתא שליוותה אותנו מיום היוולדנו. סבתא שידעה בדיוק מה אנחנו אוהבים. לכולם היית חידה מאוד גדולה אבל בעיני את תמיד היית ברורה". עוד הוסיפה: "את לימדת אותנו להיות אנשים שהולכים בדרך שלהם ולא של אחרים, להיות אנשים עצמאיים".

הנכד מצא את סוניה ללא רוח חיים 

בהודעה שיצאה מבית הנשיא נמסר כי המשפחה תשב שבעה בביתה ברח' אופנהיימר 12, רמת אביב, בימים א'-ה' החל מהשעה 10:00 בבוקר, לקבלת מכרים ובני משפחה קרובים. בנוסף, על מנת להקל על המשפחה ובשל סידורי הביטחון הכבדים יקבל נשיא המדינה מנחמים גם במשכן הנשיא בין השעות 16:00-20:00.

אנשי האבטחה הבחינו אתמול בבוקר שסוניה ולא הגיעה לאסוף את עיתוני הבוקר מעמדת האבטחה המוצבת מחוץ לביתה כמדי יום. הם יצרו קשר עם בית הנשיא, וזמן קצר לאחר מכן הגיעה נכדה אסף לדירה ומצא ואתה ללא רוח חיים.

המאבטחים הודיעו מיד גם ליחידה לאבטחת אישים שהזעיקו את מגן דוד אדום. אנשי היחידה לאבטחת אישים הודיעו למנכ"לית בית הנשיא והיא שסיפרה לפרס את הבשורה המרה. נשיא המדינה הגיע לביתה ברמת אביב בפנים חתומות. זמן קצר לאחר מכן הגיעו גם שלושת ילדיהם כדי להיפרד ממנה באופו אישי בפעם האחרונה.

"הנשיא פרס מכונס בעצמו"

מקורבים ששהו עם פרס בבית מספרים כי הוא חש עצב עמוק. "למשמע הבשורה הוא התכנס בתוך עצמו, ומדבר מעט מאוד. כולם יודעים כמה היא הייתה חשובה לו, היא הייתה אהבת חייו, אמרו. ראש הממשלה נתניהו התקשר אחר הצהריים ומסר את תנחומיו לנשיא.

מבדיקה ראשונית של נסיבות המקרה עולה כי סוניה מתה בשנתה כתוצאה מדום לב, מבלי שסבלה. נכדה הוא זה שמצא אותה במיטתה והזעיק את כוחות ההצלה.

לזוג יש שלושה ילדים: צביה, יונתן ונחמיה. את שמעון פרס, אז פרסקי, הכירה בכפר הנוער בן-שמן, שם לימד אביה נגרות. 

"דוגמה לצניעות ואהבת האדם"

מאז בחירתו של פרס לנשיא, סוניה התגוררה בביתם של הזוג בשכונת רמת אביב ולא במשכן הנשיא. היא נהגה להתרחק מאור הזרקורים. ב-2009 דווח בכלי התקשורת השונים כי סוניה שינתה את שם משפחתה מ"פרס" ל"גל". בני המשפחה סירבו אז להגיב על הדברים. 

ראש הממשלה נתניהו התקשר לנשיא פרס וניחם אותו על מות אשתו. ראש הממשלה ציין בדבריו ש"בחייה הצנועים והשקטים ייצגה סוניה את טוב הלב והפכה לסמל ודוגמה לצניעות ואהבת האדם". גם שרה נתניהו התקשרה והבעיה את השתפותה העמוקה בצערו.

מותה של סוניה פרס - סיקור מיוחד

חייה של סוניה פרס בתמונות

"לא מתערבת - אבל מאוד מעורבת"

סוניה פרס - אשת הפוליטיקאי הנצחי