"הרב לקח את מרדכי תחת חסותו"

מרדכי (מוטי) גרבר בן ה-27 הוא הצעיר שנמחץ למוות בלוויית "פוסק הדור", הרב וואזנר ז"ל בבני ברק. גרבר התייתם מהוריו כשהיה בן 7 והרב המנוח לקח אותו ואת שבעת אחיו תחת חסותו. "הוא עזר לכל מי שהיה זקוק לו", סיפרו מכריו בצער

תלמידו המסור של הרב נהרג במהלך ההלווייה ההמונית: הבוקר (ראשון) הותר לפרסום כי הצעיר שמת במהלך הלווייתו של "פוסק הדור", הרב שמואל וואזנר שנפטר בגיל 102, הוא מרדכי (מוטי) גרבר בן ה-27. קרוב משפחה סיפר כי גרבר התייתם משני הוריו בגיל 7 - והרב וואזנר לקח אותו ואת אחיו תחת חסותו. גרבר, שהותיר אחריו אישה וילד, יובא היום למנוחות וייטמן לצד הוריו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

קרוב המשפחה הוסיף כי שני הוריו של גרבר נפטרו ממחלת הסרטן לפני 20 שנה, והותירו אחריהם שמונה ילדים - בהם מרדכי. הרב וואזנר, ששמע על מצוקתם, דאג לכל מחסורם. גרבר הותיר אחריו אישה וילד כבן שלוש. הלווייתו של גרבר תצא היום בשעה 15:00 מאלעד ותעבור דרך בית הכנסת "קהל חסידים" בעיר. בשעה 16:15 יגיע מסע הלוויה לישיבת "חכמי לובלין" בבני ברק בה אירע האסון ושם יספדו לו, ולאחר מכן ייטמן בבית העלמין סגולה בפתח תקווה לצד משפחתו. 

במקביל ללימוד התורה עבד גרבר לפרנסתו כטכנאי מזגנים. "היו לו ידיים טובות וכל מי שהיה צריך עזרה וקרא לו - תמיד קפץ בשמחה", הוסיף קרוב המשפחה. גרבר יובא למנוחות היום בצהריים בבית העלמין סגולה לצד הוריו.

נמחץ למוות בהלווייה. גרבר (משה פרידמן)

"מי חשב שזה ייגמר ככה"

פצוע נוסף באסון הוא יצחק סאמעט בן ה-18 מירושלים, שמאושפז בבית החולים בילינסון במצב אנוש. דודתו שרה פפנהיים התקשתה לעכל את הפציעה: "ידענו שהוא הולך להלוויה, מי חשב שזה ייגמר ככה - רק שלשום היינו כולנו בארוחת החג. היה ברור שהוא יילך לזה, כולם הלכו, גם האחים שלו".

איידל סאמעט, אמו של יצחק, הוסיפה: "כנראה מעכו אותו, הוא היה עם חברים, הם ראו אותו מעולף". האם העריכה כי "הארגון היה בעייתי. אבל אני לא יודעת אם זה היה יכול להיות שונה".

ד"ר נפתלי מידן, סגן מנהל בילינסון, הוסיף: "החולה נמצא בהתאוששות, הוא פצוע אנוש, הפגיעות הן בגלל האירוע עצמו ומדובר בפגיעות ראש ומעיכת בית חזה. וגם פגיעה במוח לאור חוסר חמצן במוח, הוא מטופל בכל הכללים של פגיעת מוח קשה. אני מקווה שיהיה יציב לפחות, עדיין נשקפת סכנה לחייו". משפחתו של סאמעט ביקשה להתפלל להחלמתו של יצחק בן איידל סאמעט.

נחשף תיעוד מהאסון: עשרות נפצעו וזעקו

הבוקר נחשף תיעוד מרגעי הדוחק בהלוויה - שהחלו כאשר הוצאה מיטתו של הרב וואזנר מבניין הישיבה. במקביל, במשטרה מדגישים כי פעלו על פי הנהלים במהלך מסע ההלוויה של הרב ובודקים חשד לרשלנות מצד מארגני ההלווייה.

בסרטון, שצולם על ידי שלומי כהן מהאתר "כיכר השבת", נראים רבבות המתאבלים כשהם מצטופפים בדוחק רב סביב המיטה - וחלקם נופלים מהמעקה בשל הצפיפות. במהלך האירוע נשמעות זעקות של עשרות נפגעים, שנפצעו במהלך ההלווייה.

"משטרת ישראל נערכה כראוי ללוויה, כ-300 שוטרים נפרסו בתחומי העיר ובכבישים המובילים אליה", הדגיש הבוקר דובר המשטרה למגזר החרדי. במרחב דן במשטרה הדגישו כי חקירת האסון החלה, וכעת נבדק האם המארגנים פעלו על פי ההיתרים שניתנו להם.

"מטבע הדברים, השוטרים אינם צריכים להכנס לבית המדרש ולהיות חלק מהלווייה שהרי מדובר בארוע קהילתי פנימי", הוסיף דובר המשטרה, "עשרות אלפי האנשים שהשתתפו שמרו פחות או יותר על הסדר בכל מהלך הלווייה".

לדברי המשטרה, האסון - בו נהרג צעיר כבן 27 ושניים נוספים נפצעו אנושות - החל "כאשר הוצאה המיטה מהישיבה והחלה ריצה לעברה, וכך נוצר הדוחק הרב באזור גרם המדרגות". דובר המשטרה ציין כי כלי התקשורת שבו וחזרו על דגשי המשטרה "ויצאו בקריאות נרגשות להמנע מדוחק, לרדת מגגות וממרפסות".

המונים הצטופפו עם צאת החג (דוברות מד"א)

מותו של "פוסק הדור"

בהלווייה של הרב שמואל וואזנר, שהלך לעולמו בגיל 102 וכונה "פוסק הדור", השתתפו כ-100 אלף איש על פי ההערכות. בשל הדוחק הרב, נאלצו הצוותים במקום להעניק טיפול רפואי לעשרות בני אדם שסבלו מהתעלפויות ומניין הנפגעים בהלווייה הגיע ל-90 בני אדם, בהם הרוג אחד ושני פצועים במצב אנוש.

יוסי ליפשיץ, פרמדיק במד"א, סיפר כי בין ההמון שכב הצעיר בן ה-27, כשהוא מחוסר הכרה, ללא נשימה וללא דופק. "הוא סבל מפגיעות בחזה ובבטן", ציין ליפשיץ. "הענקנו לו טיפול רפואי ופינינו אותו תוך פעולות החייאה לבית החולים איכילוב".

הצעיר פונה תוך פעולות החייאה (דוברות מד"א)

"כשהגענו לבניין הישיבה ברחוב דסלר הבחנו בהמון", סיפר עמי משארי, חובש בכיר במד"א. "הדרך אל הנפגעים הייתה קשה מאוד. לאחר שפילסנו את הדרך, הגענו לנער כבן 14 בהכרה מעורפלת כשהוא סובל מפגיעת ראש, הענקנו לו טיפול רפואי ופינינו אותו לבית חולים כשהוא מורדם ומונשם".

הרב שמואל הלוי וואזנר נולד בשנת 1913 בווינה, וכונה על ידי חלקים גדולים בציבור החסידי כ"פוסק הדור". הרב עמד במשך שנים ארוכות בראש ישיבת "חכמי לובלין" בבני ברק, אותה גם הקים. הוא נחשב לאחד הפוסקים החשובים ביותר בקרב הציבור החסידי וכן בציבור החרדי. בחודש האחרון אושפז הרב במחלקה הפנימית במרכז הרפואי "מעיני הישועה" ולאחר מכן הועבר לטיפול נמרץ - שם הלך לעולמו בערב החג.

עזרי עמרם השתתף בהכנת הידיעה.