80 ס"מ ממפלס הכינרת דולפים בשנה

20% ממי השתייה המוזרמים לערים "הולכים לאיבוד" בדרך, כך עולה מבדיקת רשות המים. המשמעות היא שישראל, הנמצאת בבצורת, מאבדת מדי שנה כ-140 מיליון קוב מים רק בגלל דליפות שאינן מטופלות

כ-80 ס"מ ממפלס הכינרת דולפים כל שנה (חדשות 2)

מבדיקה של רשות המים עולה כי לא פחות מ-140 קוב מים מתבזבזים מדי שנה כתוצאה מדליפות בצינורות המים, כך מתפרסם הבוקר בעיתון "ידיעות אחרונות". כמות השווה ל-60-83 סנטימטרים במפלס הכינרת המתייבשת.

רשות המים בדקה לאחרונה את ההבדל בין כמות המים המוזרמת לעיר לכמות המגיעה אליה - "פחת מים". כלומר, כמה מים אנו מאבדים, על פי ההערכה, עקב נזילות שאינן מטופלות. למרות שהרשויות המקומיות דיווחו במשך שנים כי 10% ממי השתייה נעלמים, מבדיקה ב-12 יישובים, המנוהלים כעת על ידי תאגידי המים, מתברר שכ-20% מהמים "הולכים לאיבוד".

יבנה עומדת בראש הטבלה, כששליש ממי השתייה של העיר נעלמים. בחיפה מתבזבזים פי 4.5 מים ממה שדווח, במעלות דיווחו על אובדן מים של 9.8% אך בפועל 24.5 מהמים נזלו בדרך, וברמת השרון 21.4% מהמים לא מגיעים ליעדם.

הסבר אפשרי לפערים הוא שהרשויות המקומיות, שניהלו בעבר את משק המים, לא מדדו את המים שהוקצעו לשימוש ציבורי כגון השקיית גנים ומוסדות שונים בעיר. ברשות המים מעריכים כי הרשויות המקומיות קבעו היקף מסוים של אובדן מים בצנרת, ואת החוסרים הנוספים ייחסו לצריכה שלא נמדדה.

רוצים לקבל עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק