הכבאים נגד הממשלה: הכסף לא מספיק

הממשלה החליטה היום להעביר 350 מיליון להקמת מערך כבאות "משודרג", אבל איגוד הכבאים יצא הערב בהודעה חריפה שמבקרת את ההחלטה וטוען כי הלכה למעשה יועברו 100 מיליון שקלים בלבד. "בשריפה הבאה שוב נתקל במחסור חמור בכוח אדם", הזהירו הכבאים בהודעת גינוי שפרסמו. "ההחלטה לא תביא לשיפור בשירותי הכיבוי", נכתב

איגוד הכבאים המקצועיים מגנה את החלטת הממשלה להעביר 100 מיליון שקלים בלבד למערך הכבאות, כך דווח בגלי צה"ל על ההודעה מטעם האיגוד.

"אחרי השריפה בכרמל הממשלה הבטיחה להעביר 350 מיליון שקלים לשיקום מערך הכבאות, אך לצערנו בהחלטה הנוכחית מדובר בפועל ב-100 מיליון בלבד", נכתב בהודעת ארגון הכבאות כפי שפורסמה, "וגם אלו מיועדים לרפורמה יקרה ובזבזנית שלא תביא לשיפור שירותי הכיבוי".

"אין בהחלטה הבטחה להוספת אפילו כבאי אחד לשירות, כך שבשריפה הבאה שוב נתקל במחסור חמור בכוח אדם", נכתב עוד בהודעה. "ההחלטה לא תביא לשיפור של ממש בשירותי הכיבוי עבור אזרחי ישראל, אלא במקום זאת הכסף מתוכנן לזרום לזרוע פיקוד בזבזנית ומסועפת ולכיסם של זכיינים שירוויחו מהפרטת תחום מניעת השריפות", סיים איגוד הכבאים את הודעת הגינוי.

הממשלה אישרה הקמת מערך כבאות "משודרג"

היום אישרה הממשלה אישרה הקצאת 800 מיליון שקלים להיערכות למקרי חירום. בין השאר כולל התקציב 350 מיליון שקלים להיערכות לרעידות אדמה. לפי ההחלטה שואשרה, מערך כבאות יעבור ממשרד הפנים למשרד לביטחון הפנים ויוקם מערך כיבוי אווירי.

"זו הצעה כוללת להיערכות העורף לאסונות, גם לרעידות האדמה", אמר ראש הממשלה נתניהו בפתח הישיבה. "350 מיליון שקלים יוקצו להקמת מערך כבאות ארצי משודרג שיהיה באחריות המשרד לביטחון הפנים, ומערך כיבוי אווירי מוטס. בשלב הראשון, נחכור מטוסים ובשלב השני נקנה. דיברתי עם ראש ממשלת קנדה על האפשרות לקנות ממנו מטוסים, מכיוון שהם הטובים ביותר למטרות אלו".

שרי ש"ס התנגדו להצעה. שר הפנים אלי ישי אמר כי ההחלטה היום היא הבסיס למחדל הבא בשירותי הכיבוי. "שעון פיקוח הנפש החל לפעול", הוסיף ישי.

"ממשלת שרון אשמה באסון הכרמל"

מוקדם יותר היום אמר השר ישי כי "ממשלת שרון היא האחראית לאסון הכרמל". ישי הסביר כי "ממשלת שרון הראשונה היא האשמה העיקרית, משום שביטלה את הכיבוי האווירי, שזה הדבר שהיה מסייע לתת מכת נגד בתחילת השריפה ולעצור את ההתפשטות שלה". ישי אמר עוד בהתייחס למהומה בטקס האזכרה לזכר הנספים באסון, כי "אני מוכן לספוג כל עלבון, הלבנת פנים ופרובוקציה, אך לא אקבל כל פגיעה בגיבורים שחירפו את נפשם ובמשפחות השכולות".

שר הפנים הציע להקצות באופן מיידי 700 מיליון שקלים לשירותי הכבאות, בלי להתנות זאת ברפורמה במבנה הארגוני של מערך החירום, וללא מימון הכיבוי האווירי. "שהממשלה תחליט אם היא רוצה שינוי וירטואלי או שינוי מהותי - כפי שאני מציע", אמר ישי, "כל הצעה שמתנה את הסיוע ביישום הרפורמה - לא תסייע ולא תועיל".

במקביל הגיש הבוקר בן זוגה של אהובה תומר ז"ל, דני רוזן, תביעה נגד השר ישי בסך 3 מיליוני שקלים בבית משפט השלום בחיפה. רוזן טוען כי השר ישי אחראי למותם של 44 הנספים באסון הכרמל, וכי מטרת התביעה היא לגרום לו להתפטר מתפקידו.

אטיאס: "אלי ישי מרגיש שנעשה לו עוול"

אתמול התייחס לנושא גם עמיתו של ישי בש"ס, השר אריאל אטיאס. "אלי ישי מרגיש שנעשה לו עוול גדול לאחר השריפה בכרמל" אמר אטיאס בראיון לדנה וייס בתכניתנו "פגוש את העיתונות". "הייתי בטקס האזכרה לנספי האסון, והיה קשה ועצוב. אי אפשר היה לצפות שזה יקרה, השר ישי הגיע כדי לכבד את המשפחות. אין בכירים בש"ס שאמרו שאהובה תומר אשמה בתוצאות אסון האוטובוס".

"הייתה איזו ידיעה בשם מקורבים, הכל קשקוש, אנשים איבדו את חייהם וזה עומד מעל הכל", הוסיף אטיאס. "גם השר ישי הוציא הודעה שהוא לא מעלה על דעתו שאנשים שקשורים לש"ס מדברים ככה. זה כואב לכולנו, אבל בעיקר לאנשים שאיבדו את יקיריהם".

"זה נכון שאלי ישי הרגיש תסכול גדול מאחר והוא מאמין ויודע שהוא נאבק למען תקציב לשירותי הכבאות", מוסיף שר הבינוי והשיכון. "כל שר שבמשמרת שלו היה קורה דבר כזה – היו מתנפלים עליו. דווקא בגלל שהוא מרגיש שהוא כן נאבק זה חורה לו. שוחחתי עמו לא מעט בתקופה האחרונה, ואני חושב שהוא מרגיש שקצת נסחפו עם העוול שנעשה לו. השריפה הזאת היא טראגית בגלל שאנשים איבדו את חייהם".

רוצים לקבל עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק